Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych

Utworzono: czwartek, 28 styczeń 2016

Aby zimowy wypoczynek przyniósł miłe wspomnienia warto porozmawiać z dzieckiem o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W tym okresie postarajmy się poświęcić swoim pociechom jak najwięcej czasu. Pilnujmy, aby nasze dzieci korzystały tylko z pewnych, specjalnie przygotowanych i wydzielonych miejsc do zabaw. Zimowe spacery i wycieczki  wykorzystajmy jako okazje do bliższego kontaktu z dzieckiem i wskazujmy sposoby bezpiecznych zachowań, unikania zagrożeń oraz radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Bądźmy zawsze właściwym przykładem wzorowego zachowania się.

Rodzice! Jesteście najlepszymi nauczycielami i przewodnikami Waszych dzieci.

Drodzy uczniowie!
Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, to czas beztroskiej zabawy. Przypominamy Wam o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych:
• bądźcie widoczni na drodze,
• pamiętajcie o telefonach alarmowych,
• myślcie i przewidujcie konsekwencje swoich zachowań,
• ulica i zamarznięte jeziora i inne zbiorniki to nie miejsce do zabaw.

Rady i wskazówki do spędzenia w sposób bezpieczny ferii zimowych
  1. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.
  2. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
  3. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
  4. Zawsze bądź widoczny na drodze dzięki elementom odblaskowym! Zimą szybko zapada zmrok!
  5. Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!
  6. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!
  7. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
  8. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!
  9. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
  10. Rzucając śniegowymi kulkami zwróć uwagę czym, gdzie i w kogo rzucasz np. nie mogą to być przechodnie, okna lub przejeżdżające samochody – można stać się sprawcą groźnego wypadku! Kulka śniegowa powinna być miękka i nie zawierać twardych, ostrych przedmiotów. Nigdy nie celuj w głowę!
  11. Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych.
  12. Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl) jest niebezpieczne!
  13. Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze.
  14. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.

Poradniki i ważne informacje na temat wypoczynku zimowego można znaleźć na stronach m.in.:

Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – Bezpieczeństwo na stoku oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zachęcamy również do obejrzenia prezentacji na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych:

Porady Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie (pobierz prezentację)

Porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie - dla rodziców (pobierz prezentację)

Porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie - dla dzieci (pobierz prezentację)

Thursday the 18th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.