20 listopada w Warszawskim Domu Technika NOT odbyła się konferencja podsumowująca prowadzony od dwóch lat przez FSNT-NOT projekt pn. „Innowacyjna Technika - Programy Zajęć dla Gimnazjów", w której uczestniczyli dyrektor Elżbieta Wertejuk jako koordynator projektu oraz Konrad Gałka nauczyciel techniki.
Projekt rozpoczął się jesienią 2012 r. W inicjatywie wzięły udział gimnazja z Warszawy, Łodzi, Białegostoku, Gliwic i Radomia. W sumie 20 szkół. Celem, uruchomionego przez Naczelną Organizację Techniczną (NOT), projektu było wykreowanie dla gimnazjów pięciu nowych programów zajęć technicznych o wysokim nasyceniu współczesną techniką.
Każdy program, który powstał w ramach projektu „Innowacyjna technika" skoncentrowany jest wokół takiej osi tematycznej, z którą uczniowie mają do czynienia na co dzień, a która równocześnie pozwala włączyć aktualne - z punktu widzenia postępu technicznego
i znajdujące zastosowanie w praktyce (w otoczeniu ucznia) - treści.
Z rejonu radomskiego w programie uczestniczyły następujące gimnazja:
- Publiczne Gimnazjum w Wolanowie przy ZSO w Wolanowie.
- I Społeczne Gimnazjum STO,
- Publicznym Gimnazjum nr 23 w ZSO nr 6 im. Jana Kochanowskiego,
- Publiczne Gimnazjum w Natolinie przy ZSO w Natolinie im. K. Makuszyńskiego,
Współautorami programu osi tematycznej „Technika domowa” realizowanej w naszej szkole jest Elżbieta Wertejuk i Konrad Gałka.
Konferencja odbyła się z udziałem Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej, która zabierająca głos podczas konferencji wyraziła wielkie uznanie dla tej inicjatywy, jej twórców oraz organizatorów. Poinformowała, iż podejmie działania w celu implementacji wypracowanych w ramach projektu programów do szkolnych programów nauczania. Czas na odbudowę szkolnictwa zawodowego – powiedziała Pani Minister. Przypomniała jednocześnie, że trwający rok szkolny ogłosiła „Rokiem Szkoły Zawodowców". Jeżeli chcemy mówić o nowoczesnym szkolnictwie zawodowym, musimy doprowadzić do sytuacji, w której technika będą dawały dwa w jednym: wykształcenie ogólne na wysokim poziomie i zawód. Musimy zrobić wszystko, aby technika nie były szkołami drugiej kategorii – dodała szefowa MEN. Wszystkim uczestnikom projektu, nauczycielom i koordynatorom wręczono dyplomy z
podziękowaniem za włożoną pracę, trud i zaangażowanie w jego realizację.