SPEKTAKL TEATRALNY

„Tu , w tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło.
I życie się zaczęło. I szkoła się zaczęła, studia się zaczęły, i teatr się zaczął i kapłaństwo się zaczęło”

św. Jan Paweł II

W dniu 1 czerwca 2023 r. został wystawiony spektakl teatralny dla Rodziców uczniów z PSP im. Jana Pawła II w Wolanowie.
Opiekunowie mogli zobaczyć montaż słowno- muzyczny pt. „Tu, w tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło”, który został przygotowany i wystawiony po raz pierwszy w szkole z okazji Dnia Patrona”. W spektaklu pokazane zostało dzieciństwo Karola Wojtyły, czas od narodzin, chrzest, młode lata Lolka, jego relacje z mamą i najbliższymi.
Uczniowie wzruszająco przybliżyli atmosferę panującą w domu rodzinnym Jana Pawła II.
To właśnie jego otoczenie, dzieciństwo i bliskie mu osoby silnie wpłynęły na rozwój duchowy i intelektualny przyszłego Papieża. Spektakl uzupełniła piękna muzyka, pieśni i piosenki.
Przedstawienie zostało przygotowane przez uczniów z klasy 5a, 4c, 6b, 7c pod kierunkiem nauczycieli: Anny Kosiec, Marty Stępień, Elżbiety Kazały- Maziarz, ks. Piotra Morawskiego
Układ choreograficzny do biblijnej sceny „Burzy” przygotowały panie: Ewa Kijas i Roksana Bilke wraz z uczniami klas „0”. Za oprawę dźwiękową odpowiedzialny był p. Konrad Gałka, ze wsparciem pań: A. Kosiec, E. Kazały Maziarz, a za nagranie filmu z wydarzenia p. Marta Stępień. Scenografię przygotowała p. Anna Kosiec z pomocą uczennic z klasy 8a.
Rodzice z dużym wzruszeniem obejrzeli spektakl przygotowany przez młodych aktorów.
Oceny były równie pozytywne, jak recenzje popremierowe w Dniu Patrona szkoły.

WYCIECZKA DO TEATRU POWSZECHNEGO W RADOMIU NA SPEKTAKL „TAJEMNICZY OGRÓD

W dniu 16.11..2022 r. odbyła się wycieczka do Teatru Powszechnego w Radomiu na spektakl „Tajemniczy ogród”.
W wycieczce wzięło udział 83 uczniów z PSP w Wolanowie z  klas 4a, 4b, 4c 5a, 5b, pod opieką nauczycieli: Anny Kosiec, Marty Stępień, Magdaleny Zarębskiej, Beaty Czerwińskiej i Ryszarda Kośca.
Przedstawienie zostało wyreżyserowane na podstawie powieści autorstwa Frances Hodgson Burnett pt. „Tajemniczy ogród, która również jest lekturą w szkole podstawowej. Opowiada historię trojga dzieci z zupełnie różnych światów: samolubnej i rozkapryszonej Mary Lennox, ubogiego i kochającego przyrodę Dicka oraz chorowitego i nieszczęśliwego Colina. Tytułowy ogród odmienia życie bohaterów powieści: Mary zmienia się w pełną radości, energii i wrażliwą dziewczynkę, a Colin zaczyna wierzyć, że będzie żył i odzyskuje zdrowie.
„Tajemniczy ogród” to opowieść o znaczeniu przyjaźni i miłości w życiu każdego dziecka.
Spektakl, który obejrzeliśmy w teatrze radomskim był barwnym i mądrym widowiskiem muzycznym, urzekającym urodą plastyczną, świetnym aktorstwem i pięknymi piosenkami.
Niezwykłe przedstawienie zauroczyło odbiorców, co uwidoczniło się w ich żywiołowych i pełnych energii reakcjach. Po spektaklu odbyło się spotkanie z grającymi w nim aktorami, z mnóstwem pytań ze strony odbiorców i ciekawymi opowieściami aktorów. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była bardzo udana, a kultura wysoka jest dostępna dla każdego i kontakt z nią może sprawiać wiele radości i satysfakcji.

Anna Kosiec

 

Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 13.10.2022r.z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów z klas 4c, 5a i 6b pod kierunkiem p. Anny Kosiec i p. Marty Stępień. W obsłudze sprzętu pomagał p. Konrad Gałka.
Na początku wszyscy uczniowie odśpiewali swoim pedagogom" Sto lat", następnie młodzi aktorzy zaprezentowali  scenki, w których w humorystyczny sposób przedstawili lekcje, nauczycieli i uczniów. Pojawiła się wróżka, która swoimi czarami sprawiła, że przewidywalna dotąd pani nauczycielka zmieniła się nie do poznania.
I od tej pory nic już nie było takie, jak przedtem. Pani robiła przerwę w połowie lekcji, stawiała jedynki za piękne prace, pozwalała chłopcom rozrabiać. Na szczęście wszystko wróciło do normy, udało się przywrócić „dawną” panią, z czego dzieci były bardzo zadowolone. W kolejnej części występu mieliśmy okazję poznać przedstawicieli różnych typów uczniów sklasyfikowanych prawie jak w atlasie grzybów, pojawił się m.in. bujak pospolity, męczennik lekcyjny czy pracuś szlachetny.... Było dużo śmiechu i zabawy.
Inscenizacje przeplatane były piosenkami, a  dobry humor towarzyszył wszystkim zebranym. Po spektaklu Pan Dyrektor Zbigniew Sarnat zabrał głos i wręczył nagrody nauczycielom i pracownikom szkoły, krótko podsumowując na forum szkoły zasługi każdego z nich. Przemówienia do zgromadzonych wygłosiła również przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Monika Lejzak-Pogoda oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wręczając drobne upominki. Po zakończeniu uroczystości, wszyscy udali się do klas.

Anna Kosiec
Marta Stępień

 

PRZEDSTAWIENIE Z OKAZJI DNIA DZIECKA

W dniu 01.06.2021 r. grupa teatralna „TEATR z Klasą” z PSP w Wolanowie przygotowała niespodziankę dla młodszych kolegów i koleżanek z klas 0-3.
Uczennice z klasy 4a wystawiły spektakl „Ptasie radio” oraz projekt pt. „Szkolny savoir vivre”, w którym w formie czytania performatywnego zaprezentowały zasady właściwego zachowania w szkole.
Prezentacja była efektem działań powstałych w ramach koła teatralnego w roku szkolnym 2021/22, prowadzonego pod kierunkiem p. Anny Kosiec.

„CHŁOPCY Z PLACU BRONI” W TEATRZE POWSZECHNYM W RADOMIU

W dniu 26.02.2022r. 83 uczniów z PSP w Wolanowie z  klas 4a, 4b, 5a, 5b, 6 a , pod opieką nauczycieli: Anny Kosiec, Doroty Bujak ,Anny Klusek, Beaty Czerwińskiej i Małgorzaty Bisińskiej –Siary wybrało się do Teatru Powszechnego w Radomiu na przedstawienie „Chłopcy z Placu Broni”.
Spektakl został zrealizowany na podstawie ponadczasowej powieści- lektury szkolnej autorstwa Ferenca Molnara , opowiadającej o odwadze , przyjaźni i patriotyzmie.
Premiera spektaklu , która odbyła się w czerwcu towarzyszyła obchodom 45 rocznicy radomskich protestów robotniczych  z 1976 roku, a w treść przedstawienia zostały wplecione motywy Radomskiego Czerwca. Spektakl jest sygnowany przez Ministra Edukacji i Nauki.
Na scenie obejrzeliśmy aktorów grających dwie grupy chłopców toczących bitwę o Plac Broni, będący dla nich czymś więcej niż tylko placem zabaw. Drużyna pod dowództwem Jonasza Boki broni Placu Broni przed grupą Czerwonych Koszul, której przewodzi Feri Acz. Za obronę przekonań i swojej „małej ojczyzny” przyjdzie zapłacić najwyższą cenę- śmiercią jednego z bohaterów -Nemeczka.
Inscenizacja przedstawienia, jest współczesna. Oryginalną, efektowną, pełną ciekawych efektów wizualnych scenografię stworzył Michał Dracz, choreografię Michał Cyran, a muzykę Joanna Sówka. Spektakl wyreżyserował Michał Derlatka.
Uczniowie z uwagą obejrzeli spektakl, chłonąc ze sceny takie wartości jak przyjaźń, lojalność, honor i patriotyzm. Po przedstawieniu odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z aktorami grającymi w spektaklu, w składzie: Przemysław Bosek, Alan Bochniak, Piotr Kondrat, Adam Majewski, Łukasz Mazurek, Mateusz Michnikowski, Mateusz Paluch, Natalia Samojlik. Uczniowie mieli możliwość konwersacji z artystami, kontaktu na żywo oraz zadania pytań, które nasunęły się po obejrzeniu przedstawienia, jak i tych dotyczących pracy aktora. W ocenie uczniów i nauczycieli spektakl był bardzo ciekawy i wartościowy i dostarczył oglądającym wielu emocji i wzruszeń

Anna Kosiec

 

 

GALA MAZOWIECKIEGO FUNDUSZU TEATRALNEGO W MAZOWIECKIM INSTYTUCIE KULTURY W WARSZAWIE

W dniu 11 grudnia 2021 r. w Warszawie odbyła się Gala Mazowieckiego Funduszu Teatralnego.
Wydarzenie to było podsumowaniem dwóch lat pracy instruktorów i prowadzonych przez nich grup teatralnych w ramach projektu „Mazowiecki Fundusz Teatralny- Mój Teatr”.
Wzięło w niej udział 12 zespołów teatralnych wraz z opiekunami.
Grupy teatralne zaprezentowały krótkie spektakle, a instruktorzy wykonali pięć etiud scenicznych, które powstały pod okiem wykładowców: Magdaleny Warzechy, Sławomira Krawczyńskiego, Jerzego Łazewskiego, Bartłomieja Ostapczuka i Marka Ravskiego.
Zespół teatralny z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie, w składzie: Izabela Adamczyk, Łucja Augustyniak, Agata Jasińska, Lena Kalita, Maja Korgul, Julia Lożyńska, Maja Markowska, Hanna Popis wystawił przedstawienie przygotowane na podstawie wiersza Juliana Tuwima pt. ”Ptasie radio”, wyreżyserowane w ciekawy i niebanalny sposób. Opiekunem Artystycznym grupy była wybitna aktorka Pani Magdalena Glapińska. Grupę teatralną prowadzi p. Anna Kosiec.

Czytaj więcej...

WARSZTATY TEATRALNE PRZEDPREMIEROWE

W dniu 10 grudnia 2021 odbyły warsztaty, czwarte, ostatnie z cyklu w ramach Mazowieckiego Funduszu Teatralnego. Opiekun artystyczny grupy – Pani Magdalena Glapińska miała możliwość obejrzeć i podsumować dotychczasowe efekty pracy grupy teatralnej, udzielała wskazówek, jak dopracować poszczególne sceny, wydobyć charakter granych postaci, dokonywała ostatnich szlifów reżyserskich. Dokonano ostatnich szlifów reżyserskich, odbyły się próby wieńczące realizowany od projekt.

Czytaj więcej...

WARSZTATY TEATRALNE Z PANIĄ MAGDALENĄ GLAPIŃSKĄ

W ramach Mazowieckiego Funduszu Teatralnego w Publicznej Szkole Podstawowej w Wolanowie odbywały się warsztaty teatralne ,które zostały poprowadzone przez opiekunkę artystyczna naszej grupy teatralnej z ramienia Mazowieckiego Instytutu Kultury – PANIĄ MAGDALENĘ GLAPIŃSKĄ.
Opiekunka Artystyczna „Teatru z Klasą” to  aktorka teatralna i filmowa, znana z takich filmów i seriali, jak „Barwy Szczęścia”, „M jak Miłość”,  „Ojciec Mateusz”, ”Plebania, „Na dobre i na złe”, „Na Wspólnej”, „Kasia i Tomek”, „Klan” i wielu innych.
To również wybitna pedagożka  - twórczyni Pracowni Teatralnej  dla dzieci i młodzieży, w której podejmowane aktywności oparte są na pedagogice teatru, dramie i kreatywnym myśleniu.

Czytaj więcej...

Tuesday the 19th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.