Warsztaty teatralne z reżyserem

W dniu 15.11.20019r. w godz.12.30- 14.55 zostały zorganizowane w PSP w Wolanowie kolejne warsztaty teatralne. Reżyser - Pan Sławomir Krawczyński, który jest opiekunem artystycznym „TEATRU Z KLASĄ” udzielił nam wielu cennych wskazówek do dalszej pracy nad przygotowywaniem spektaklu „Królowa Śniegu”.
Uczniowie pracowali nad poszczególnymi scenami i poszukiwali ciekawych pomysłów na zaprezentowanie granej przez siebie postaci. Zajęcia rozwijały kreatywność, wyobraźnię, relacje społeczne. Uświadomiły, jak ważne jest w tak dużym zespole uważne obserwowanie kolegów i koleżanek podczas prezentacji, skupienie i koncentracja, aby można było uzyskać zadowalające efekty pracy. Uwagi, pomysły i wskazówki doświadczonego reżysera zostaną wykorzystane podczas dalszej pracy na zajęciach koła teatralnego. Wizyta ta była kolejnym etapem realizowanego pod patronatem Mazowieckiego Instytutu Kultury projektu „Mój Teatr”.

 

SPEKTAKL TEATRALNY W RESURSIE OBYWATELSKIEJ

W dniu 18.10.2019 uczniowie z klas ósmych, siódmych i szóstych pod opieką nauczycieli: A. Kosiec, D. Bujak, M. Kotkowskiej, A. Klusek i K. Gałki obejrzeli w Resursie Obywatelskiej w Radomiu spektakl teatralny „Tak bym chciała”.
Przedstawienie wyreżyserował Włodzimierz Mancewicz, który stworzył scenariusz w oparciu o dwa wstrząsające teksty: Dziennik z łódzkiego getta Rywki Lipszyc i Dziennik Anne Frank.

Anna Kosiec

 

WIZYTA GOŚCI Z MAZOWIECKIEGO INSTYTUTU KULTURY. TRENING WARSZTATOWY

W dniu 17.06.2019r.w PSP w Wolanowie odbyły się warsztaty teatralne dla uczniów grupy teatralnej „Teatr z klasą”.

Naszymi gośćmi byli przedstawiciele Mazowieckiego Instytutu Kultury - p. Anna Mizińska- koordynator projektu „Mój teatr” oraz p. Sławomir Krawczyński - nasz opiekun artystyczny, reżyser teatralny, dramaturg, scenarzysta, autor filmów krótkometrażowych, twórca Teatru Bretoncaffe.

Uczestnicy mogli poznać profesjonalnego twórcę, pod okiem mistrza rozwijać warsztat aktorski, pracować nad ciekawym wykreowaniem granej prze siebie postaci, opracować w ciekawy sposób choreografię scen zbiorowych.

Pracowaliśmy nad scenami ze spektaklu „Królowa Śniegu”. Dzieci bardzo twórczo spędziły czas, a udział w zajęciach pobudził wyobraźnię i sceny nabrały kolorytu.

Opracowała Anna Kosiec

 

Udział w programie "Mój Teatr"

W roku szkolnym 2018/19 Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie przystąpiła do programu realizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury pod nazwą „Mój Teatr”.

 Jest to  regionalny, wieloletni program wspierający edukacyjno-artystyczne działania teatralne. Jest skierowany do przedstawicieli wszystkich środowisk zainteresowanych edukacją kulturalną, a jego bezpośrednimi odbiorcami są instruktorzy teatralni (m.in. animatorzy kultury, nauczyciele, bibliotekarze i inni chętni) oraz uczestnicy zajęć – dzieci i młodzież szkolna (szkoły podstawowe i średnie).

Czytaj więcej...

GRUPA TEATRALNA „TEATR Z KLASĄ”

W PSP w Wolanowie działa grupa teatralna pod nazwą „TEATR Z KLASĄ”, prowadzona przez p. Annę Kosiec.

Uczniowska grupa aktorska powstała w 2013 roku i obejmowała uczniów gimnazjum. W okresie 2013-2018 realizowane były liczne projekty artystyczne i innowacje z zakresu edukacji kulturalnej, zamieszczane regularnie na stronie internetowej w zakładce Teatr szkolny. Po reformie oświaty, zasady tworzenia grupy uległy zmianie i w tym roku została utworzona na nowo. Obecnie  trzon zespołu tworzą uczniowie klasy VA z PSP w Wolanowie, ale w zajęciach uczestniczą również czwartoklasiści. Zajęcia odbywają się czwartki w godz. 12.30- 14.05.   Uczestnicy poznają elementy gry aktorskiej, improwizacji, kreatywności zespołowej i powoli oswajają się ze sceną. Bliskie są nam również zagadnienia pedagogiki teatru oraz szeroko rozumiana edukacja kulturalna, ukierunkowana na teatr – wyjazdy na spektakle, wycieczki, przeglądy.

Czytaj więcej...

Spektakl Teatru Internetowego „Akademia Pana Kleksa”

W dniu 19 marca 2019 r.o godz. 9.00 uczniowie wszystkich klas czwartych i 5a naszej szkoły wzięli w projekcie Internetowego Teatru TVP dla szkół i obejrzeli transmisję spektaklu „Akademia Pana Kleksa”, autorstwa Jana Brzechwy.

„iTeatr” to nowatorska inicjatywa wykorzystująca  technologię jako sposób dotarcia ze sztuką do młodej widowni. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkunastotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Najciekawsze przedstawienia dla dzieci i młodzieży z teatrów są emitowane  na żywo w każdym miesiącu i dają możliwość regularnego kontaktu z kulturą wysoką bez ponoszenia nakładów finansowych i wyjeżdżania ze szkoły. Warunkiem jest dobra wola, chęć własnego rozwoju oraz kulturalne zachowanie podczas transmisji. Bo w teatrze, również tym internetowym, obowiązują zasady dobrego wychowania.

Opracowała: Anna Kosiec

WYCIECZKA DO KIELC kulturalno- krajoznawczo- geologiczna

         W dniu 31 maja 2019r.chętni uczniowie z klas czwartych piątych i szóstych wraz z nauczycielami: p. Anną Kosiec i p. Konradem Gałką pojechali na wycieczkę do Kielc. Wycieczka miała charakter edukacyjny: krajoznawczo-geologiczny i kulturalny.

Rano zwiedziliśmy jaskinie. System w rezerwacie to Jaskinia Odkrywców, Prochownia i Szczelina. Jest to największy obiekt podziemny na kieleckiej Kadzielni. Podziemna trasa turystyczna, którą pokonaliśmy liczyła 140 m, poznaliśmy prahistorię tego terenu oraz formy i zjawiska charakterystyczne dla skał budujących wzgórze.

Dalsza część wycieczki przebiegała artystycznie. Obejrzeliśmy spektakl „Pięciu Nieudanych” w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Przedstawienie to pełna humoru, opowieść o własnych ograniczeniach, codziennych sukcesach porażkach, a także postrzeganiu siebie i innych oraz o tym, że receptą na problemy dnia codziennego jest wzajemna życzliwość, zrozumienie i przyjaźń. Po spektaklu odbyły się krótki warsztaty teatralne.

Czytaj więcej...

BAJKOWE JASEŁKA

W dniu 21 grudnia 2018 r. odbyło się przedstawienie bożonarodzeniowe, zatytułowane „Bajkowe Jasełka” wystawione dla młodszych i starszych uczniów.

W spektaklu przygotowanym pod kierunkiem pań: Anny Kosiec, Elżbiety Kazały- Maziarz, Beaty Rosińskiej wystąpili uczniowie z klas 4-6 PSP oraz III gimnazjum, wprowadzając zebranych w niezwykłą, magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Nad nagłośnieniem oraz oprawą fotograficzną i filmową czuwał p. Konrad Gałka, a pomocą w przygotowaniach służył cały Zespół Katechetyczny. Uroczystość zakończyły życzenia świąteczne przekazane przez Dyrekcję dla wszystkich uczniów, rodziców i pracowników szkoły, ksiądz M. Chamerski wygłosił krótkie orędzie, a potem wszyscy zgromadzeni zaśpiewali wspólnie kolędę i podzielili się opłatkiem, składając sobie życzenia.

SPEKTAKLE PROFILAKTYCZNE KRAKOWSKIEGO TEATRU „KURTYNA”

W dniu 23 listopada gościł w naszej szkole Teatr „Kurtyna” z Krakowa z profilaktycznymi spektaklami.  I tak, najmłodsi uczniowie obejrzeli edukacyjną bajkę „Jestem królem zamku” i dowiedzieli się, że dobry król to taki, który cierpliwie słucha, co inni mają do powiedzenia, pomaga rozwiązywać zmartwienia i problemy innych, rozmawia ze swoimi poddanymi i na nich nie krzyczy, nie ucieka przed ludźmi i stara się swoim postępowaniem dawać dobry przykład. Uczniowie klas 4-7 mogli zobaczyć przedstawienie, zatytułowane „Moja historia”, w którym poruszono problemy budowania poczucia własnej wartości przez nastolatków. Główna bohaterka spektaklu podejmuje wyzwanie i zaczyna dążyć do realizacji słusznych celów w realnym świecie, akceptując stawiane wyzwania i odbudowując poczucie swojej tożsamości i miejsca w grupie rodziców, nauczycieli i przyjaciół. Natomiast uczniowie klas ósmych oraz gimnazjaliści obejrzeli przedstawienie pt. „Wyzwanie”, na podstawie którego mogli wnioskować, jak podejmować racjonalne decyzje w oparciu o posiadane informacje i ocenę skutków własnych działań. Przedstawienia, podobnie jak w poprzednich latach, dostarczyły sporej dawki emocji i przemyśleń potrzebnych w procesie kształtowania właściwych postaw i zachowań.

Wycieczka do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (z teatralnym wątkiem)

W dniu 10.10.2018 r. chętni uczniowie z klas IV-VI wzięli udział w wycieczce do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pod opieką pań: Anny Kosiec i Jolanty Prawdy.

Na początku wycieczki uczestnicy obejrzeli wystawę „Dookoła Świata(i w zaświaty)”, na której wyeksponowanych zostało ponad 120 lalek z 15 spektakli Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, prezentujących różne techniki animacji, inspirowanych różnymi kulturami. W pokazanych na wystawie lalkach pojawiły się: wpływy arabskie, tematy zaczerpnięta ze Starożytnej Grecji, motywy żydowskie i romskie, inspiracje kulturą chińską oraz kulturą górali podhalańskich. Wystawa, która bardzo spodobała się młodym odbiorcom z Wolanowa stała się inspiracją do warsztatów, na których dzieci wykonały własne lalki - przytulanki.

Czytaj więcej...

Friday the 22nd. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.