“Opowieść o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć.”

Utworzono: czwartek, 03 listopad 2022

Po analizie lektury “Kamienie na szaniec” uczniowie klas 7b i 7c pod opieką pań Beaty Czerwińskiej, Małgorzaty Bisińskiej - Siary i Agnieszki Wlazło wybrali się na wycieczkę do Warszawy, by podążać śladem bohaterów tej książki. Odwiedziliśmy Powązki, na których pomodliliśmy się nad mogiłami Alka, Rudego i Zośki oraz Aleksandra Kamińskiego. Pani przewodnik oprowadziła nas po kwaterach żołnierzy poległych w kolejnych powstaniach narodowych. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Więzienia Pawiak, w którym uczniowie poszerzyli wiedzę o codzienności więźniów w okresie II wojny światowej. Zaskakujące okazały się niektóre eksponaty- świadectwo gimnazjalne Jana Bytnara, jego kenkarta i pierwsze wydania lektury. Kolejnym odwiedzonym miejscem było Mauzoleum Walki i Męczeństwa, w którym uczniowie usłyszeli o brutalnych metodach przesłuchań Gestapo, jakich doświadczył m.in. Rudy. Ostatnim punktem podróży było Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowiada ono o losach naszej stolicy już w czasie, którego nie obejmuje fabuła książki, ale przybliża grozę czasów wojny i okupacji, poszerza wiedzę o losach powstania. Uczniowie z ciekawością i powagą zwiedzali kolejne sale, oglądali kolejne eksponaty. Oprócz realizacji celów polonistycznych była to dla nich ważna lekcja patriotyzmu.

Agnieszka Wlazło

Friday the 29th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.