Wycieczka do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (z teatralnym wątkiem)

W dniu 10.10.2018 r. chętni uczniowie z klas IV-VI wzięli udział w wycieczce do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pod opieką pań: Anny Kosiec i Jolanty Prawdy.

Na początku wycieczki uczestnicy obejrzeli wystawę „Dookoła Świata(i w zaświaty)”, na której wyeksponowanych zostało ponad 120 lalek z 15 spektakli Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, prezentujących różne techniki animacji, inspirowanych różnymi kulturami. W pokazanych na wystawie lalkach pojawiły się: wpływy arabskie, tematy zaczerpnięta ze Starożytnej Grecji, motywy żydowskie i romskie, inspiracje kulturą chińską oraz kulturą górali podhalańskich. Wystawa, która bardzo spodobała się młodym odbiorcom z Wolanowa stała się inspiracją do warsztatów, na których dzieci wykonały własne lalki - przytulanki.

Następnie uczniowie obejrzeli aktualne wystawy: kolekcję „Kunszt” w Muzeum Rzeźby Współczesnej, na której zostały zgromadzone rzeźby, obiekty instalacje wybitnych artystów m.in. Magdaleny Abakanowicz, Władysława Hasiora, Wojciecha Fangora, będące dziełem artystów różnych generacji i stanowiące reprezentatywny zbiór polskiej rzeźby drugiej połowy XX wieku oraz rzeźby współczesnej.

W Galerii „Oranżeria” natomiast, uczniowie obejrzeli wystawę Michaliny Bigaj „Red Greenhouse”- instalację przekształcającą przestrzeń dawnego ogrodu zimowego w szklarnię pełną rzeźb, obiektów i zdeformowanych form jedynie wizualnie symbolizujących wytwór natury.

Później uczestnicy zwiedzili Dworek Jozefa Brandta -pałac w formie XIX-wiecznej, neorenesansowej willi włoskiej, w którym mieszkał i tworzył wybitny polski malarz- batalista.

Następną atrakcja wycieczki była gra terenowa, w czasie, której uczniowie zapoznali się z przestrzenią orońskiego parku. Z mapami, w kilkuosobowych grupach przemieszczali się wśród obiektów, a zadaniem było odszyfrowanie hasła i wykonanie kilku zadań w trakcie przemierzania trasy. Taka forma aktywności to świetny sposób na naukę aktywności, samodzielności oraz współpracy, orientacji w terenie i zapoznanie się z historią parku rzeźby.

Zwieńczeniem wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Opracowała Anna Kosiec

Thursday the 28th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.