Wizyta Mikołaja…

Kto zagląda w okno? Kto latarką świeci?
Kto patrzy przez szybkę, szuka grzecznych dzieci.
To Mikołaj, to Mikołaj,
to Mikołaj Święty,
to Mikołaj, to Mikołaj
niesie nam prezenty.
Kto swymi saniami aż z bieguna leci?
Kto puka do domów, szuka grzecznych dzieci?                     
To Mikołaj, to Mikołaj,
to Mikołaj Święty,
to Mikołaj, to Mikołaj
niesie nam prezenty.
Kto tu do nas jedzie w zimowej zamieci?
Rozgląda się w koło, szuka grzecznych dzieci?
To Mikołaj, to Mikołaj,
to Mikołaj Święty,
to Mikołaj, to Mikołaj
niesie nam prezenty.
Kto wyciąga prezent pierwszy, drugi, trzeci,
kładzie pod choinkę tam gdzie grzeczne dzieci.
To Mikołaj, to Mikołaj,
to Mikołaj Święty,
to Mikołaj, to Mikołaj
niesie nam prezenty.
(To Mikołaj, to Mikołaj- Katarzyna Bugajska)

Mikołajki to jedno z najradośniejszych wydarzeń grudnia, które wprowadza wszystkich, zarówno dorosłych, jak i dzieci w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Zwyczaj wręczania prezentów w ten dzień wywodzi się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, który stał się inspiracją dla dzisiejszych Mikołajek. Był on biskupem żyjącym w IV wieku w Myrze, na terenie dzisiejszej Turcji. Jego atrybutami były siwa broda, pastorał, mitra oraz długa, czerwona szata biskupia. Znany z dobroczynności, hojności i pomagania potrzebującym, szczególnie dzieciom. Najbardziej znana opowieść dotyczy trzech ubogich sióstr, którym ofiarował posag, wrzucając sakiewki z pieniędzmi przez okno ich domu. Dzięki temu mogły uniknąć życia w biedzie i wyjść za mąż.
Współcześnie w Polsce, nocą z 5 na 6 grudnia, umieszcza się dzieciom prezenty w buciku, w dużej skarpecie lub podkłada się je pod poduszkę.
W grupie 0a i 0b również nie obyło się bez atrakcji mikołajkowych. Była wizyta Mikołaja z wielkim workiem prezentów, pokazy mikołajkowe z użyciem baniek mydlanych, którym towarzyszyło zdziwienie, łzy szczęścia oraz ogromna radość.
Dzieci z każdej grupy w podziękowaniu zaśpiewały lub zatańczyły dla Mikołaja. Mikołajki był dniem pełnym okrzyków radości i uśmiechów przedszkolaków. Ho! ho! ho!

Wpłaty na obiady w szkolnej stołówce w Wolanowie

Miesiąc styczeń 2025 r.

konto

05 9115 0002 0030 0300 0332 0001

Na wpłacie podajemy imię i nazwisko korzystającego ze stołówki oraz klasę.
W tytule wpłaty przelewu podajemy  szkołę, klasę, miesiąc i rok, na który wykupywane są obiady.
* Wpłaty dokonujemy z góry na dany miesiąc do 24 grudnia (prosimy o terminowe wpłaty)   obejmujący okres żywienia:

od 07 do 31 stycznia 2025 r.
(19 dni roboczych)  kwota za obiady 114,00 zł
* Zwrot(rodzice odliczają przy kolejnej wpłacie) za niewykorzystane obiady następuje od następnego miesiąca po zgłoszeniu  nieobecności.
* Nieobecność zgłaszamy telefonicznie u intendenta tel. 574002802.

 Prosimy o wpłacenie kwoty podanej w informacji, bez dokonywania zaokrągleń. (nadpłat nie  zwracamy)
Zgłoszone nieobecności po uzgodnieniu z intendentką odliczamy  w kolejnych miesiącach. 

Wysokość wpłaty za miesiąc styczeń

(19 dni): 114,00 zł ( 6,00zł x19dni = 114,00zł)

Jadłospis

 

Jadłospis

16.12 - 20.12.2024

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W naszej szkole 25. listopada dzieci z klasy 0a oraz 0b uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu na dzieci czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta, bawiły się do znanych misiowych przebojów oraz wykonały pracę plastyczną.
Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy.

Wśród hobbitów i krasnoludów...

Po lekturze powieści J. R.R. Tolkiena “Hobbit, czyli tam i z powrotem” w dniu 08.11.2024r. uczniowie klas 6b i 6c mieli okazję wykorzystać swoją wiedzę w praktyce. Używając wyobraźni, ożywili postacie z kart książki. W sali lekcyjnej pojawili się: hobbit Bilbo Baggins, czarodziej Gandalf, krasnolud Thorin, wiele elfów, a nawet smok Smaug. W kreatywnych przebraniach uczniowie prezentowali się imponująco

 

Narodowe Święto Niepodległości

„Spośród słów używanych nieczęsto,
Tłumnie dzisiaj na place wybiegło
Słowo piękne, jak honor i męstwo,
Słowo, które brzmi –
NIEPODLEGŁOŚĆ.”

11 listopada 1918 r. jest jedną z najważniejszych dat w dziejach Polski. Po 123 latach nasz naród odzyskał upragnioną niepodległość. Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo.
Z tej okazji we wtorek 12 listopada 2024 r. odbyła się akademia z okazji 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Była ona poświęcona tym wszystkim, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny podczas wielu bitew i wojen, a także nam, żyjącym dziś w wolnym kraju.
W roli prowadzących wystąpili uczniowie klasy 5c - Julia Antczak i Leon Stanik.
Uroczystości towarzyszyły wiersze o tematyce patriotycznej oraz przepiękne utwory w wykonaniu uczniów klasy 2c, 5c i 8b. Dziewczęta z klasy 3a wystąpiły z biało-czerwonymi szarfami w tańcu „ Barwy mojej Ojczyzny”.
Wydarzenie zakończyło się przemówieniem pana dyrektora Zbigniewa Sarnata, który mówił o potrzebie pielęgnowania pamięci o polskiej historii.
Tegoroczna akademia miała na celu uświadomić uczniom takie wartości jak wolność, niepodległość, suwerenność i patriotyzm.

LEKCJA ILUZJI…

6 listopada 2024 r. dzieci z klas 0A oraz 0B pod opieką nauczycieli wybrały się do Radomskiej Orkiestry Kameralnej na przedstawienie pt. „Magia Czarownicy”. Aktorzy przenieśli nas w zaczarowany, magiczny świat, który wzbogacony został przez efekty świetlne i dźwiękowe. W muzycznym spektaklu nowoczesna iluzja przenikała się z grą aktorską, humorem słownym i sytuacyjnym, tworząc wspólnie z widownią zaskakujące, niesamowite i magiczne show. Przedstawienie bardzo podobało się i przypadło małym widzom do gustu. To była ciekawa lekcja iluzji.

 

Śladem Jana z Czarnolasu

Uczniowie klas szóstych 5. listopada wzięli udział w wycieczce przybliżającej im życie i twórczość Jana Kochanowskiego. Pod opieką wychowawców i nauczycielki języka polskiego odwiedzili kościół parafialny w Zwoleniu, zajrzeli do krypty z sarkofagiem renesansowego poety, wysłuchali prelekcji w Muzeum Regionalnym. Następnie zwiedzili muzeum w Czarnolesie, usiedli na symbolicznym kamieniu pod lipą, marząc, by jego magia poprawiła wszystkim umiejętności pisarskie. Po spacerze w okolicznym parku, który przywodził na myśl słowa poety “Wsi spokojna, wsi wesoła...”, wrócili zadowoleni do domu.

Wpłaty na obiady w szkolnej stołówce w Wolanowie

Miesiąc grudzień 2024 r.

konto

05 9115 0002 0030 0300 0332 0001

Na wpłacie podajemy imię i nazwisko korzystającego ze stołówki oraz klasę.
W tytule wpłaty przelewu podajemy  szkołę, klasę, miesiąc i rok, na który wykupywane są obiady.
* Wpłaty dokonujemy z góry na dany miesiąc do 24 listopada ( prosimy o terminowe wpłaty)   obejmujący okres żywienia:
od 02 do 20 grudnia 2024 r.
( 15 dni roboczych)  kwota za obiady 90,00 zł
* Zwrot ( rodzice odliczają przy kolejnej wpłacie) za niewykorzystane obiady następuje od następnego miesiąca po zgłoszeniu  nieobecności.
* Nieobecność zgłaszamy telefonicznie u intendenta tel. 574002802.
Prosimy o wpłacenie kwoty podanej w informacji, bez dokonywania zaokrągleń.
( nadpłat nie  zwracamy)

Zgłoszone nieobecności po uzgodnieniu z intendentką odliczamy  w kolejnych miesiącach.  

Wysokość wpłaty za miesiąc grudzień

(15 dni): 90,00 zł ( 6,00zł x15dni = 90,00zł)

 

Sunday the 22nd. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.