Inne wydarzenia w Bibliotece

 

 

Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej

W dniu 20 marca 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na czytelników. Pasowanie poprzedzone zostało wizytą uczniów w bibliotece, gdzie poznali regulamin biblioteki, zasady zachowania się w bibliotece oraz jak wypożyczać książki. Z kart czarodziejskiej księgi dowiedzieli się, o co proszą książki:

„Nie pisz i nie rysuj na mych kartach,
Bo jeśli mnie zniszczysz, nie będę nic warta
Nie zaginaj rogów i dbaj o okładkę
Gdy przerwiesz czytanie, włóż we mnie zakładkę”      

Następnie pierwszoklasiści obejrzeli inscenizację bajek pt. „Baśniowy ambaras” i „Calineczka” zaprezentowane przez grupę teatralną „Limaki”. Grupę przygotował pan Kamil Woźniak, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – Wydziału Aktorskiego. Pan Kamil od wielu lat współpracuje ze szkołami, prowadząc warsztaty teatralne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Nad całością przedstawienia czuwały panie: Jolanta Prawda, Beata Rosińska, Lidia Gomuła i Anna Klusek. Za nagłośnienie odpowiadał pan Konrad Gałka. Po przedstawieniu uczniowie klas I a i I b złożyli przyrzeczenie:

„My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy. Wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą. Obowiązki czytelnika traktować z powagą. Przyrzekamy!”

Od tej chwili pierwszoklasiści są pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki i mamy nadzieję, że będą stałymi gośćmi w bibliotece i kontakt z książką sprawi im wiele radości i dostarczy niezapomnianych przeżyć i wrażeń.

Czytelnictwo - luty 2018

 

Czytelnictwo - kwiecień 2017

 

 „PRZYŁAPANI NA CZYTANIU”

W grudniu ubiegłego roku w Bibliotece Szkolnej ZSO – PSP i PG realizowano projekt edukacyjny w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem przedsięwzięcia było przygotowanie cyklu zdjęć czytelników, „przyłapanych” na czytaniu książek. Powstały piękne fotografie, pod czujnym okiem pań: Jolanty Prawdy, Janiny Laskowskiej, Beaty Rosińskiej, a ich autorką była uczennica klasy II d Sara Wordingham. Uwieńczeniem sesji fotograficznej jest wystawka zdjęć, eksponowana w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wolanowie. To działanie potwierdza, jak można w różnorodny sposób promować bibliotekę i czytanie książek, wykorzystując modę na fotografię.

„CAŁA GMINA CZYTA DZIECIOM”

 

         Fundacja „ABC XXI – Cała Polska Czyta Dzieciom” została założona w grudniu 1998 roku przez Irenę Koźmińską, która pełni w niej funkcję prezesa. Misją Fundacji jest wspieranie zdrowia emocjonalnego, psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, promocyjne i lobbingowe. Kampania ta  zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych do codziennego co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Fundacja przypomina także o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerów W ramach tej akcji Biblioteka Szkolna ZSO – PSP i PG w Wolanowie przeprowadziła w dniu 10 czerwca 2016 r. kolejną edycję głośnego czytania najmłodszym.
Celem akcji było:

  • Rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów.
  • Wyrabianie pozytywnego nastawienia do czytania.
  • Promowanie głośnego czytania dzieciom.

W tegorocznej edycji do czytania zaproszone zostały  władze gminy i szkoły.
Wśród zaproszonych  gościliśmy:
p. Elżbietę Wertejuk – Dyrektora ZSO – PSP i PG w Wolanowie,
p. Marcina Ciężkowskiego – Przewodniczącego Komisji Oświatowej Urzędu Gminy w Wolanowie,
p. Sylwię Pieczeniak – Pracownika Urzędu Gminy w Wolanowie,
p. Agnieszkę Stanik – Pracownika Urzędu Gminy w Wolanowie,
p. Justynę Wojcieszak – Pracownika Gminnego Ośrodka Pomocy  Społecznej w Wolanowie,
p. Danutę Żuchowską  - Pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Wolanowie,
p. Marię Dorotę Skórnicką – Pracownika Gminnego Centrum Kultury w Wolanowie. 

         Na wstępie uczeń klasy szóstej przedstawił dzieciom krótką historię kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Uczniowie poznali też zalety czytania książek. Następnie przedstawiciele władz szkolnych i gminnych czytali fragmenty książki „Miś Uszatek” oraz „Most do Terabithii”. Dzieci bardzo zaangażowały się w odgadywanie zagadek dotyczących czytanego utworu.

Tym miłym akcentem zakończyliśmy realizację działań zaplanowanych w ramach programu ,,Książki naszych marzeń''.

 

Opracowanie
Jolanta Prawda

 

 

„Mistrz Pięknego Czytania” wybrany

W dniu 27 kwietnia 2016 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej wybieraliśmy Mistrza Pięknego Czytania. Organizatorem konkursu była Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Wolanowie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Wolanowie.  Do finału konkursu międzyszkolnego zakwalifikowało się 16 uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy Wolanów. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów wartościową literaturą. Komisja konkursowa oceniała płynność i wyrazistość czytania, bezbłędność, umiejętność budowania nastroju, wyrażanie emocji oraz dobór książki.  W pracach komisji uczestniczyli: p. Marianna Biesiadecka – sekretarz Rady Gminy w Wolanowie, p. Teodora Pietrzyk – emerytowana nauczycielka jęz. polskiego, p. Monika Dzik – instruktor  Gminnego Centrum Kultury w Wolanowie, p. Wojciech Marsula – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wolanowie.

         W I turze konkursu uczestnicy pięknie czytali fragment ulubionej, wybranej samodzielnie książki. Wybór książek był bardzo różnorodny. Wśród czytanych powieści znalazły się dzieła, zarówno z klasyki literatury, jak i literatura młodzieżowa współczesna. W II turze uczniowie czytali fragmenty książek, wskazanych przez Komisję, a wybranych z bogatego repertuaru biblioteki gminnej. Rywalizacja przebiegała w miłej atmosferze, a czas oczekiwania na wyniki umilił słodki  poczęstunek ufundowany przez miejscową piekarnię państwa Stefańczyków.

         Mistrzem Pięknego Czytania został uczeń PSP w Wolanowie Mikołaj Pikiewicz. Wyróżnienia zdobyli: Patrycja Kwiatkowska i Julia Kądziela, uczennice PSP im. Żołnierzy Armii Krajowej 72 w Mniszku oraz Kacper Odziemek, uczeń PSP im. Królowej Jadwigi w Sławnie. Naszym zwycięzcom nagrody ufundowali p. Adam Gibała – Wójt Gminy Wolanów, p. Elżbieta Aderek –  Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wolanowie, p. Elżbieta Wertejuk – Dyrektor ZSO – PSP i PG w Wolanowie. Organizatorzy dziękują uczestnikom konkursu oraz nauczycielkom ich przygotowującym.
Imprezę prowadziła p. Agnieszka Wlazło –nauczycielka języka polskiego wolanowskiego gimnazjum.

 

 Oprac. Jolanta Prawda

 

„PODRÓŻ  DO  STACJI  BIBLIOTEKA - KSIĄŻKA”


Dzwonek dzwoni, światło świeci,
Jedzie pociąg dziś do dzieci.
Jedzie pociąg do Wolanowa,
A w nim wielka przygoda.

 Wagony do niego przyczepione,
A w każdym zadania są włożone.
Z pierwszego wagonu
Się dowiecie, gdzie jesteście.

 W drugim zagadki na was czekają.
A w trzecim bajki się układają.
Czwarty wiezie bajkowe stroje,
Które czekają na swoją kolej.

 Jedzie ciuchcia, ciuch, ciuch, ciuch,
Pędzi jakby wiozła puch.
Jedzie ciuchcia, ciuch, ciuch, ciuch,
Bawimy się za dwóch.

 A w piątym puzzle
Na was czekają.
A z nich historie się układają.

 Z torów wypadł wagon szósty,
A w nim kredki i malunki.
Koła pędzą jak szalone.
Jeden ruch i wyłączone.

 A w ostatnim pytania leżą
I czekają, aż dzieci odpowiedzą.
Już wagony połączone.
Semafory postawione.

 Jedzie ciuchcia z daleka,
Wiezie dzieci do biblioteki,
Gdzie książka na nie czeka
I przygód cała rzeka.
                                                                                                 J. Prawda, M. Gibała

W dniu 2 marca 2016 r. uczniowie klas pierwszych wybrali się w podróż do stacji Biblioteka – Książka. Już przy wejściu zostali powitani przez konduktorkę i zaproszeni do zajęcia miejsc w „przedziale”. Konduktorka, czyli p. J. Prawda odczytała list do klasy (zamieszczony wyżej), który wypadł z pędzącego pociągu. W humorystycznej formie przedstawione były zasady zabawy, polegającej na wykonywaniu różnych zadań. W kolorowych wagonach znajdowały się szczegółowe opisy tych zadań. Dzieci zostały podzielone na grupy i zaangażowane w zajęcia.

 GRUPA I
Zadanie 1
Z podanej rozsypanki ułóż hasło (Biblioteka na nas czeka, Już czytam, Lubię książki)

GRUPA II
Zadanie 2
Odgadnij literackie zagadki.

GRUPA III
Zadanie 3
Dobierz tytuł bajki do odpowiedniej ilustracji.

GRUPA IV
Zadanie 4
„Wcielamy się w bohatera bajki” – z przygotowanych strojów przygotuj przebranie za dowolną bajkową postać.

GRUPA V
Zadanie 5
Puzzle – ułóż historyjkę bajkową.

GRUPA VI
Zadanie 6
Pokoloruj obrazki.

GRUPA VII
Zadanie 7

Wytłumacz znaczenie pojęć: biblioteka, księgozbiór, karta czytelnika, karta książki.
Po każdym wykonanym zadaniu na kolorowe wagoniki zostały naklejone literki, tworzące napis – KSIĄŻKA.

 W ostatniej części uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę książkom, że będą je szanować. Pasowanie zakończyło się samodzielnym wypożyczeniem książki. Na pamiątkę tego wydarzenia świeżo upieczeni czytelnicy otrzymali kolorowe zakładki.

Opracowała: J. Prawda

Rola literatury w rozwoju emocjonalnym dziecka w młodszym wieku szkolnym

 

 

 

 BIBLIOTEKI SZKOLNE RZĄDZĄ,

czyli Święto Bibliotek Szkolnych

 Już od 16 lat na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych W 1999 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego ustanowiło Święto Bibliotek Szkolnych. Biblioteki szkolne w tym czasie organizują wiele wydarzeń i świętują z czytelnikami. W tym roku oficjalne hasło święta to:

„Biblioteki szkolne rządzą”

Październik w naszej szkole  był również  czasem wielkiego świętowania. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z ochotą przystąpili do współpracy z biblioteką szkolną, dzięki czemu odbyło się wiele ciekawych przedsięwzięć.

Na początku października została przygotowana i wyeksponowana gazetka okolicznościowa, na której znalazły się informacje dotyczące święta oraz planowane działania. Uczniowie z aktywu bibliotecznego szkoły podstawowej przeprowadzili wśród nauczycieli wywiad, dotyczący czytanych przez nich lektur w latach dziecięcych. Efektem tego jest gazetka „To czytaliśmy w dzieciństwie...czyli kilka słów o tym, co czytali pracownicy naszej szkoły”. Okazało się, że nasi nauczyciele czytali książki, które wśród uczniów również należą do grona bardzo popularnych. Obecnie trwa  konkurs na prezentację multimedialną „Nasza biblioteka” zorganizowany we współpracy z nauczycielami informatyki, dla klas VI PSP oraz I – II PG. Najlepsze prezentacje zostaną zamieszczone na stronie szkoły, a ich autorzy otrzymają nagrody rzeczowe. Najmłodszych  czytelników zaprosiliśmy do udziału w akcji 

„Niespodzianka za zagadkę”. Uczniowie klas I – III w dniach 19 – 23 października, w zamian za nagrodę  odgadywali zagadki dotyczące literatury dziecięcej. Uczniowie gimnazjum  uczestniczyli w akcji „Książka dla pierwszego czytelnika”, podjętej w dniach 26 – 27 października.

Wszystkie działania były możliwe dzięki wsparciu i zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli, a przede wszystkim uczniów. Gorąco dziękujemy i mamy nadzieję, że z równym entuzjazmem przystąpimy do współpracy za rok.

                                                                                    Opracowała Jolanta Prawda

 

Biblioteka zaprasza

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN W BIBLIOTECE
 SZKOLNEJ I WYPOŻYCZENIA KSIĄŻKI.

Z OKAZJI TRWAJĄCYCH CAŁY MIESIĄC OBCHODÓW 

„MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA
BIBLIOTEK SZKOLNYCH”

CZYTELNICY KLASY DRUGIEJ I TRZECIEJ PSP W DNIACH
19 – 23 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU

OTRZYMAJĄ W RAMACH ODPOWIEDZI
ZA ZAGADKĘ LITERACKĄ

NAGRODĘ „NIESPODZIANKĘ”

 

Wrzesień w bibliotece

 

 

Tak czytamy w szkole podstawowej... 

 Tak czytamy w gimnazjum ...

Czytelnictwo uczniów ZSO – PSP i PG w Wolanowie w I semestrze 2014/2015

 Cała szkoła czyta Dzieciom

Biblioteka chroni przeszłość i tworzy przyszłość

Konkurs czytelniczy "Ludzie pióra"

Sprawozdanie z wycieczki "Śladami Oskara Kolberga"