Inne wydarzenia w Bibliotece

 

Spotkanie autorskie z pisarką Elizą Mikulską

 

W czasie trwania XX Tygodnia Bibliotek dzięki uprzejmości Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Wolanowie naszą szkołę odwiedziła pisarka p. Eliza Mikulska. Odbyły się warsztaty dotyczące uczuć i empatii, podczas których uczestnicy poznali również fragmenty książki ,,Zaczarowana pani bibliotekarka”.  Powieść przenosi czytelników do świata biblioteki i książek, porusza współczesne ważne tematy.
Autorka opowiadała o początkach swojego pisarstwa, o czerpaniu inspiracji i pomysłach literackich P. Eliza Mikulska dzieli się z odbiorcami własnymi przemyśleniami i odpowiedziami na pytania dotyczące pisania na swoim kanale na YouTube.
W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy 4b i 5b. Po spotkaniu uczestnicy mogli zadawać pytania naszemu gościowi, a p. E. Mikulska składała autografy w swojej książce. Dziękujemy GCKiB w Wolanowie za organizację tego wydarzenia, a w szczególności p. Magdalenie Sikorskiej za profesjonalizm i życzliwość.

 

Monika Gibała

 

 

Spotkanie autorskie z pisarzem Przemysławem Jakóbczykiem

W ramach współpracy naszej szkolnej biblioteki z GCKiB w Wolanowie 3. kwietnia uczniowie klasy IVb  i VIa pod opieką bibliotekarki i p. A. Dziedzic wzięli udział w zorganizowanym przez Powiatowy Instytut Kultury spotkaniu autorskim. Gminną bibliotekę odwiedził pan Przemysław Jakóbczyk – autor serii książek przygodowych „Księga samodzielności, czyli przygody Zuzy”. Spotkanie autorskie zbiegało się z Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci, który przypada na 2 kwietnia.
Książki p. Przemysława Jakóbczyka o przygodach Zuzy dotyczą radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach, woli przetrwania oraz wykorzystywaniu sprzętu survivalowego.
Uczniowie poznali etapy tworzenia książki, jej drogi od pisarza do czytelnika. Uczestnicy mogli także zakupić książki z autografem.
Dziękujemy GCKiB w Wolanowie za zaproszenie na tak ciekawe spotkanie, a książki p. P. Jakóbczyka już niebawem zakupimy do naszej szkolnej biblioteki.

Monika Gibała

 

 

W gronie czytelników szkolnej biblioteki

 

W dniu 2 marca 2023 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. Pierwszoklasiści zostali włączeni do grona czytelników i zachęceni do systematycznego korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej oraz rozwijania umiejętności czytania.
Uroczystość rozpoczęła się inscenizacją pt. ,,Książkowe podróże” wykonaną przez uczniów klasy 2b pod kierunkiem p. Beaty Życińskiej. Następnie pierwszoklasiści poznali regulamin biblioteki, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki i czego nie wolno robić podczas czytania. Chętnie także wzięli udział w konkursie dotyczącym znajomości książkowych bohaterów. Przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a p. dyrektor Zbigniew Sarnat dokonał uroczystego pasowania.
Pamiątkowymi prezentami dla uczniów były wyprawki czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek” oraz słodycze. Uczniowie otrzymali także list bibliotekarki do rodziców na temat korzyści płynących z czytania i o ważnej roli książki w życiu każdego człowieka.
W organizację tego wydarzenia włączyła się p. B. Rosińska, p. A. Wlazło i p. K. Gałka.

 

Opracowała: Monika Gibała

 

Wyniki konkursu ,,Plakat promujący bibliotekę”

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbył się szkolny konkurs na plakat promujący bibliotekę. Wzięło w nim udział 51 uczniów z klas 1 - 3 Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła w Wolanowie. Organizatorem konkursu była biblioteka szkolna we współpracy z p. A. Wlazło.
Prace uczniów były niezwykle pomysłowe i estetycznie wykonane.
Jury konkursowe wyłoniło następujących zwycięzców:
I miejsce:
Julia Antczak, klasa 3a
Julia Pączek, klasa 2b
Milan Molga, klasa 2c
Azam Obadi, klasa 1a

II miejsce:
Łucja Sadowska, klasa 2b
Wojciech Starzyk, klasa 2c
Gabriela Mortka, klasa 2a

III miejsce:
Maja Dujka, klasa 3a
Damian Wacławiak, klasa 3a
Kornelia Sławińska, klasa 2b
Franciszek Szatan, klasa 1b
Szymon Stanik, klasa 3a

Wyróżnienia (w porządku alfabetycznym): Filip Bajer, klasa 3a; Szymon Biernat, klasa 2c; Kamil Bińkowski, klasa 2c; Pola Borkowska, klasa 2b; Nadia Figarska, klasa 2b; Oskar Gładyś, klasa 1b; Adam Giezgała, 1b; Hanna Jackowska, 2c; Filip Jackowski, 3a; Magdalena Kazała, klasa 2c; Rozalia Łagowska, klasa 1b; Nadia Molga, klasa 2c; Leon Piątkowski, klasa 1b; Zuzanna Sprzęczak, klasa 3b; Gabriela Tomczyk, klas 2b, Lena Trojanowska, klasa 2c; Natasza Wlazło, klas 3a.

Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody, a wszyscy uczestnicy dyplomy oraz oceny z zajęć plastycznych.

 

Akcja „Przerwa na czytanie”

W dniu 27. października 2022 r. w naszej szkole odbyła się pierwsza edycja akcji czytelniczej ,,Przerwa na czytanie” – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Koordynatorem ogólnopolskiej akcji jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Cele akcji to przede wszystkim promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego i pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcenie czytelników do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. W realizację przedsięwzięcia aktywnie włączyły się wychowawczynie klas 0-3. Ogółem w wydarzeniu wzięło udział 399 uczniów naszej szkoły, którzy czytali dowolną książkę na przerwie. W tym dniu nasza społeczność szkolna trochę się wyciszyła. Akcję chcielibyśmy prowadzić w kolejnych latach.

 

M. Gibała i A. Wlazło

 

 

 

W gronie czytelników szkolnej biblioteki
rok szkolny 2021/2022

W dniu 11marca 2022 roku w Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, poznali regulamin biblioteki, dowiedzieli się, jak należy dbać i czego nie wolno robić podczas użytkowania książki. Pierwszoklasiści obejrzeli także inscenizację wykonaną przez uczennice z Aktywu bibliotecznego. Przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a bibliotekarka dokonała pasowania każdego z uczniów.
Na pamiątkę pierwszoklasiści otrzymali wyprawki czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W skład wyprawki wchodziły: książka ,,Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów ,,Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Zestaw ten będzie przypominał dzieciom o tym uroczystym wydarzeniu.
Uczniowie otrzymali także list bibliotekarki do rodziców na temat korzyści płynących z czytania i o ważnej roli książki w życiu każdego człowieka.
W organizację tego wydarzenia włączyła się p. B. Rosińska, p. A. Wlazło i p. K. Gałka.

Opracowała: Monika Gibała

SPRAWOZDANIE
z przebiegu Szkolnego Konkursu Fotograficznego
„Jesień z książką”.

 

W listopadzie 2021 r. w bibliotece Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie odbył się Szkolny Konkursu Fotograficzny „Jesień z książką”. Jego uczestnikami byli uczniowie klas IV - VIII.
Komisja konkursowa dokonała wyboru prac zwycięskich i wyróżnionych.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

 

Lp.

Miejsce lub wyróżnienie

Imię i nazwisko ucznia

klasa

1.

I

Bartosz Orłowski
Bartosz Grzywacz

VI b
VII a

2.

II

Lena Gibała
Julian Janas

IV b
VI b

3.

III

Julia Jagiełło
Katarzyna Łęcka

VII a
VIII a

4.

wyróżnienie

Justyna Walczyk

VII a

 

 Finaliści konkursu otrzymają nagrody oraz punkty z zachowania. Gratulujemy!

 

Monika Gibała i Agnieszka Wlazło

 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

W rocznicę urodzin Walta Disneya, 5 listopada, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu warto przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, których przygody z zapartym tchem śledziliśmy w dzieciństwie. Niezwykłe postacie pojawiają się na kartach książek i książeczek dla dzieci. Czytanie rozbudza wyobraźnię i poszerza wiedzę o otaczającym świecie. Bajki, baśnie oraz inne fantastyczne opowieści pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy pokonują przeszkody losu, walczą ze złem otaczającego świata. Postacie z bajek przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. Wszyscy przecież znamy Myszkę Miki, Kaczora Donalda, Kopciuszka czy Czerwonego Kapturka.
Z tej okazji opiekun biblioteki szkolnej i p. Roksana Bilke – wychowawczyni oddziału zerowego zorganizowały wspólne zabawy, bal przebierańców, kolorowanie bajkowych postaci, układanie puzzli, odgadywanie zagadek. Uczennice z Aktywu bibliotecznego również aktywnie włączyły się w obchody tego święta, zakładając stroje bajkowych bohaterów i przygotowując autorskie zagadki dotyczące bajek i baśni. Biedronka i Czarny Kot razem z Księżniczką odwiedziły nasz oddział zerowy i zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy. Uczniowie wysłuchali także głośno czytanej bajki o Zygzaku oraz Księżniczce Zosi. Dzieci własnoręcznie przygotowały piękne maski ulubionych bohaterów i założyły bajkowe stroje. Jako podziękowanie za aktywny udział oraz zachętę do czytania uczniowie otrzymali na pamiątkę zakładki do książek.

Ten dzień był miłą odskocznią od szarej listopadowej rzeczywistości, a wspólne zabawy wprawiły wszystkich w dobry humor na resztę dnia. Wielu uczniów obiecało, że jesienny wieczór spędzi na wspólnym rodzinnym czytaniu bajkowych historii.

Opracowała: Monika Gibała

W gronie czytelników szkolnej biblioteki

W dniach 3 i 4 marca 2021 roku w bibliotece szkolnej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, poznali regulamin biblioteki, dowiedzieli się, jak należy dbać i czego nie wolno robić podczas użytkowania książki. Pierwszoklasiści obejrzeli także inscenizację wykonaną przez uczniów klasy III b pod kierunkiem p. Moniki Gibały i p. Beaty Życińskiej. Kolejnym etapem było odgadywanie bajkowych zagadek przygotowanych przez p. Agnieszkę Wlazło. Zadanie to sprawdzało znajomość bohaterów baśni i bajek. Gościem w bibliotece była także Pani Książka, która opowiedziała swoją historię. Przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a Pani Książka dokonała pasowania każdego z uczniów.
Na pamiątkę pierwszoklasiści otrzymali wyprawki czytelnicze przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W skład wyprawki wchodziły: książka ,,Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów ,,Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Zestaw ten będzie przypominał dzieciom o tym uroczystym wydarzeniu. Na zakończenie głos zabrał p. dyrektor Zbigniew Sarnat i opowiedział uczniom o ważnej roli książki i czytania w życiu każdego człowieka, a także o swojej wielkiej czytelniczej pasji.

Opracowała: Monika Gibała

 

Statystyka czytelnicza klas II- VIII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie

w I semestrze roku szkolnego 2020/2021

 

Czytelnictwo uczniów klas II-VIII Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolanowie w lutym 2020 roku.

 

Razem wypożyczono 426 książek.


Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej

 

 W dniu 28 lutego 2020 r. bibliotekę szkolną odwiedzili bajkowi bohaterowie. Zapraszali uczniów klas pierwszych do odwiedzin Książkowej Krainy:
„W tej niezwykłej krainie
Różne książki, książeczki
Znane wszystkim wierszyki,
Opowieści, bajeczki”.
Wróbelek Elemelek, krasnal Hałabała, Pinokio, Kaczka Dziwaczka, Miś Uszatek oraz Zajączek Szarek opowiadali o swoich przygodach oraz zachęcali do przeczytania o  dalszych losach w książkach:
„Kto podróże odbywa
Do Książkowej Krainy,
Spotyka wielu znajomych,
Bo ich tu zaprosiliśmy.
Lepiej można ich poznać,
Gdy się z nimi spotkamy…”.
Na spotkanie przybyła także Królowa Książka, która opowiedziała barwną historię swojego życia, prosiła o szanowanie książek oraz przekazała wychowawczyniom klas pierwszych ,,Prośby książki do czytelnika”.
Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste  przyrzeczenie, że będą obowiązki czytelnika traktować z powagą i systematycznie wypożyczać książki.
W prezencie otrzymali piękne zakładki do książek wykonane przez uczniów naszej szkoły. Spotkanie z książkowymi bohaterami dostarczyło wszystkim wiele radości oraz niezapomnianych wrażeń. W bajkowe postacie wcieliły się uczennice szkoły podstawowej działające w aktywie bibliotecznym. Opiekę na uroczystością sprawowała p. Monika Gibała i p. Beata Rosińska.

 

                                  Opracowała: Monika Gibała

 

 

Kącik czytelniczy dla dzieci   

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa
jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

W naszej szkole urządzono specjalny kącik do cichego czytania, którego opiekunkami są p. Monika Gibała – bibliotekarz i p. Małgorzata Kowalska wychowawczyni klasy 2a.
Na korytarzu klas młodszych pojawił się regał z książkami, kolorowe pufy i dywan. Książki dla młodszych klas ustawiono okładkami do czytelnika, by przyciągnąć uwagę dzieci i by mogły one wybrać ciekawą lekturę.
Domowa sceneria tego miejsca robi wrażenie przytulności i zachęca do sięgnięcia po książki rozłożone na wyciągnięcie ręki. Niekrępująca atmosfera pozwoli wielu uczniom w czasie przerw lekcyjnych, jak również przed  i po lekcjach, zainteresować się literaturą dziecięcą.
Wychowawczynie klas młodszych i bibliotekarka wyjaśniły dzieciom zasady korzystania i zachowania się w tym miejscu. W Kąciku czytelniczym dzieci kształcą pierwsze nawyki czytelnicze, rozbudzają zainteresowanie słowem pisanym i odkrywają miłość do czytania.
Zapraszamy naszych milusińskich do korzystania z kącika!

 Opracowanie: M. Gibała i M. Kowalska

Statystyka czytelnicza uczniów klas II - VIII
za miesiąc styczeń 2020

Statystyka czytelnicza uczniów klas II - VIII 
w I semestrze roku szkolonego 2019/2020

Razem wypożyczono 3055 książek i 3230 podręczników.

Czytelnictwo uczniów klas II - VIII
Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolanowie w listopadzie 2019 roku.

Razem przeczytano 633 książki

 

 

Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej

W dniu 20 marca 2018 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na czytelników. Pasowanie poprzedzone zostało wizytą uczniów w bibliotece, gdzie poznali regulamin biblioteki, zasady zachowania się w bibliotece oraz jak wypożyczać książki. Z kart czarodziejskiej księgi dowiedzieli się, o co proszą książki:

„Nie pisz i nie rysuj na mych kartach,
Bo jeśli mnie zniszczysz, nie będę nic warta
Nie zaginaj rogów i dbaj o okładkę
Gdy przerwiesz czytanie, włóż we mnie zakładkę”      

Następnie pierwszoklasiści obejrzeli inscenizację bajek pt. „Baśniowy ambaras” i „Calineczka” zaprezentowane przez grupę teatralną „Limaki”. Grupę przygotował pan Kamil Woźniak, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – Wydziału Aktorskiego. Pan Kamil od wielu lat współpracuje ze szkołami, prowadząc warsztaty teatralne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Nad całością przedstawienia czuwały panie: Jolanta Prawda, Beata Rosińska, Lidia Gomuła i Anna Klusek. Za nagłośnienie odpowiadał pan Konrad Gałka. Po przedstawieniu uczniowie klas I a i I b złożyli przyrzeczenie:

„My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy. Wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą. Obowiązki czytelnika traktować z powagą. Przyrzekamy!”

Od tej chwili pierwszoklasiści są pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki i mamy nadzieję, że będą stałymi gośćmi w bibliotece i kontakt z książką sprawi im wiele radości i dostarczy niezapomnianych przeżyć i wrażeń.

Czytelnictwo - luty 2018

 

Czytelnictwo - kwiecień 2017

 

 „PRZYŁAPANI NA CZYTANIU”

W grudniu ubiegłego roku w Bibliotece Szkolnej ZSO – PSP i PG realizowano projekt edukacyjny w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celem przedsięwzięcia było przygotowanie cyklu zdjęć czytelników, „przyłapanych” na czytaniu książek. Powstały piękne fotografie, pod czujnym okiem pań: Jolanty Prawdy, Janiny Laskowskiej, Beaty Rosińskiej, a ich autorką była uczennica klasy II d Sara Wordingham. Uwieńczeniem sesji fotograficznej jest wystawka zdjęć, eksponowana w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wolanowie. To działanie potwierdza, jak można w różnorodny sposób promować bibliotekę i czytanie książek, wykorzystując modę na fotografię.

„CAŁA GMINA CZYTA DZIECIOM”

 

         Fundacja „ABC XXI – Cała Polska Czyta Dzieciom” została założona w grudniu 1998 roku przez Irenę Koźmińską, która pełni w niej funkcję prezesa. Misją Fundacji jest wspieranie zdrowia emocjonalnego, psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, promocyjne i lobbingowe. Kampania ta  zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych do codziennego co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Fundacja przypomina także o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerów W ramach tej akcji Biblioteka Szkolna ZSO – PSP i PG w Wolanowie przeprowadziła w dniu 10 czerwca 2016 r. kolejną edycję głośnego czytania najmłodszym.
Celem akcji było:

  • Rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów.
  • Wyrabianie pozytywnego nastawienia do czytania.
  • Promowanie głośnego czytania dzieciom.

W tegorocznej edycji do czytania zaproszone zostały  władze gminy i szkoły.
Wśród zaproszonych  gościliśmy:
p. Elżbietę Wertejuk – Dyrektora ZSO – PSP i PG w Wolanowie,
p. Marcina Ciężkowskiego – Przewodniczącego Komisji Oświatowej Urzędu Gminy w Wolanowie,
p. Sylwię Pieczeniak – Pracownika Urzędu Gminy w Wolanowie,
p. Agnieszkę Stanik – Pracownika Urzędu Gminy w Wolanowie,
p. Justynę Wojcieszak – Pracownika Gminnego Ośrodka Pomocy  Społecznej w Wolanowie,
p. Danutę Żuchowską  - Pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Wolanowie,
p. Marię Dorotę Skórnicką – Pracownika Gminnego Centrum Kultury w Wolanowie. 

         Na wstępie uczeń klasy szóstej przedstawił dzieciom krótką historię kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Uczniowie poznali też zalety czytania książek. Następnie przedstawiciele władz szkolnych i gminnych czytali fragmenty książki „Miś Uszatek” oraz „Most do Terabithii”. Dzieci bardzo zaangażowały się w odgadywanie zagadek dotyczących czytanego utworu.

Tym miłym akcentem zakończyliśmy realizację działań zaplanowanych w ramach programu ,,Książki naszych marzeń''.

 

Opracowanie
Jolanta Prawda

 

 

„Mistrz Pięknego Czytania” wybrany

W dniu 27 kwietnia 2016 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej wybieraliśmy Mistrza Pięknego Czytania. Organizatorem konkursu była Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół w Wolanowie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Wolanowie.  Do finału konkursu międzyszkolnego zakwalifikowało się 16 uczniów ze szkół podstawowych z terenu gminy Wolanów. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów wartościową literaturą. Komisja konkursowa oceniała płynność i wyrazistość czytania, bezbłędność, umiejętność budowania nastroju, wyrażanie emocji oraz dobór książki.  W pracach komisji uczestniczyli: p. Marianna Biesiadecka – sekretarz Rady Gminy w Wolanowie, p. Teodora Pietrzyk – emerytowana nauczycielka jęz. polskiego, p. Monika Dzik – instruktor  Gminnego Centrum Kultury w Wolanowie, p. Wojciech Marsula – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wolanowie.

         W I turze konkursu uczestnicy pięknie czytali fragment ulubionej, wybranej samodzielnie książki. Wybór książek był bardzo różnorodny. Wśród czytanych powieści znalazły się dzieła, zarówno z klasyki literatury, jak i literatura młodzieżowa współczesna. W II turze uczniowie czytali fragmenty książek, wskazanych przez Komisję, a wybranych z bogatego repertuaru biblioteki gminnej. Rywalizacja przebiegała w miłej atmosferze, a czas oczekiwania na wyniki umilił słodki  poczęstunek ufundowany przez miejscową piekarnię państwa Stefańczyków.

         Mistrzem Pięknego Czytania został uczeń PSP w Wolanowie Mikołaj Pikiewicz. Wyróżnienia zdobyli: Patrycja Kwiatkowska i Julia Kądziela, uczennice PSP im. Żołnierzy Armii Krajowej 72 w Mniszku oraz Kacper Odziemek, uczeń PSP im. Królowej Jadwigi w Sławnie. Naszym zwycięzcom nagrody ufundowali p. Adam Gibała – Wójt Gminy Wolanów, p. Elżbieta Aderek –  Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Wolanowie, p. Elżbieta Wertejuk – Dyrektor ZSO – PSP i PG w Wolanowie. Organizatorzy dziękują uczestnikom konkursu oraz nauczycielkom ich przygotowującym.
Imprezę prowadziła p. Agnieszka Wlazło –nauczycielka języka polskiego wolanowskiego gimnazjum.

 

 Oprac. Jolanta Prawda

 

„PODRÓŻ  DO  STACJI  BIBLIOTEKA - KSIĄŻKA”


Dzwonek dzwoni, światło świeci,
Jedzie pociąg dziś do dzieci.
Jedzie pociąg do Wolanowa,
A w nim wielka przygoda.

 Wagony do niego przyczepione,
A w każdym zadania są włożone.
Z pierwszego wagonu
Się dowiecie, gdzie jesteście.

 W drugim zagadki na was czekają.
A w trzecim bajki się układają.
Czwarty wiezie bajkowe stroje,
Które czekają na swoją kolej.

 Jedzie ciuchcia, ciuch, ciuch, ciuch,
Pędzi jakby wiozła puch.
Jedzie ciuchcia, ciuch, ciuch, ciuch,
Bawimy się za dwóch.

 A w piątym puzzle
Na was czekają.
A z nich historie się układają.

 Z torów wypadł wagon szósty,
A w nim kredki i malunki.
Koła pędzą jak szalone.
Jeden ruch i wyłączone.

 A w ostatnim pytania leżą
I czekają, aż dzieci odpowiedzą.
Już wagony połączone.
Semafory postawione.

 Jedzie ciuchcia z daleka,
Wiezie dzieci do biblioteki,
Gdzie książka na nie czeka
I przygód cała rzeka.
                                                                                                 J. Prawda, M. Gibała

W dniu 2 marca 2016 r. uczniowie klas pierwszych wybrali się w podróż do stacji Biblioteka – Książka. Już przy wejściu zostali powitani przez konduktorkę i zaproszeni do zajęcia miejsc w „przedziale”. Konduktorka, czyli p. J. Prawda odczytała list do klasy (zamieszczony wyżej), który wypadł z pędzącego pociągu. W humorystycznej formie przedstawione były zasady zabawy, polegającej na wykonywaniu różnych zadań. W kolorowych wagonach znajdowały się szczegółowe opisy tych zadań. Dzieci zostały podzielone na grupy i zaangażowane w zajęcia.

 GRUPA I
Zadanie 1
Z podanej rozsypanki ułóż hasło (Biblioteka na nas czeka, Już czytam, Lubię książki)

GRUPA II
Zadanie 2
Odgadnij literackie zagadki.

GRUPA III
Zadanie 3
Dobierz tytuł bajki do odpowiedniej ilustracji.

GRUPA IV
Zadanie 4
„Wcielamy się w bohatera bajki” – z przygotowanych strojów przygotuj przebranie za dowolną bajkową postać.

GRUPA V
Zadanie 5
Puzzle – ułóż historyjkę bajkową.

GRUPA VI
Zadanie 6
Pokoloruj obrazki.

GRUPA VII
Zadanie 7

Wytłumacz znaczenie pojęć: biblioteka, księgozbiór, karta czytelnika, karta książki.
Po każdym wykonanym zadaniu na kolorowe wagoniki zostały naklejone literki, tworzące napis – KSIĄŻKA.

 W ostatniej części uroczystości uczniowie klas pierwszych złożyli uroczystą przysięgę książkom, że będą je szanować. Pasowanie zakończyło się samodzielnym wypożyczeniem książki. Na pamiątkę tego wydarzenia świeżo upieczeni czytelnicy otrzymali kolorowe zakładki.

Opracowała: J. Prawda

Rola literatury w rozwoju emocjonalnym dziecka w młodszym wieku szkolnym

 

 

 

 BIBLIOTEKI SZKOLNE RZĄDZĄ,

czyli Święto Bibliotek Szkolnych

 Już od 16 lat na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych W 1999 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego ustanowiło Święto Bibliotek Szkolnych. Biblioteki szkolne w tym czasie organizują wiele wydarzeń i świętują z czytelnikami. W tym roku oficjalne hasło święta to:

„Biblioteki szkolne rządzą”

Październik w naszej szkole  był również  czasem wielkiego świętowania. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z ochotą przystąpili do współpracy z biblioteką szkolną, dzięki czemu odbyło się wiele ciekawych przedsięwzięć.

Na początku października została przygotowana i wyeksponowana gazetka okolicznościowa, na której znalazły się informacje dotyczące święta oraz planowane działania. Uczniowie z aktywu bibliotecznego szkoły podstawowej przeprowadzili wśród nauczycieli wywiad, dotyczący czytanych przez nich lektur w latach dziecięcych. Efektem tego jest gazetka „To czytaliśmy w dzieciństwie...czyli kilka słów o tym, co czytali pracownicy naszej szkoły”. Okazało się, że nasi nauczyciele czytali książki, które wśród uczniów również należą do grona bardzo popularnych. Obecnie trwa  konkurs na prezentację multimedialną „Nasza biblioteka” zorganizowany we współpracy z nauczycielami informatyki, dla klas VI PSP oraz I – II PG. Najlepsze prezentacje zostaną zamieszczone na stronie szkoły, a ich autorzy otrzymają nagrody rzeczowe. Najmłodszych  czytelników zaprosiliśmy do udziału w akcji 

„Niespodzianka za zagadkę”. Uczniowie klas I – III w dniach 19 – 23 października, w zamian za nagrodę  odgadywali zagadki dotyczące literatury dziecięcej. Uczniowie gimnazjum  uczestniczyli w akcji „Książka dla pierwszego czytelnika”, podjętej w dniach 26 – 27 października.

Wszystkie działania były możliwe dzięki wsparciu i zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli, a przede wszystkim uczniów. Gorąco dziękujemy i mamy nadzieję, że z równym entuzjazmem przystąpimy do współpracy za rok.

                                                                                    Opracowała Jolanta Prawda

 

Biblioteka zaprasza

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN W BIBLIOTECE
 SZKOLNEJ I WYPOŻYCZENIA KSIĄŻKI.

Z OKAZJI TRWAJĄCYCH CAŁY MIESIĄC OBCHODÓW 

„MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA
BIBLIOTEK SZKOLNYCH”

CZYTELNICY KLASY DRUGIEJ I TRZECIEJ PSP W DNIACH
19 – 23 PAŹDZIERNIKA 2015 ROKU

OTRZYMAJĄ W RAMACH ODPOWIEDZI
ZA ZAGADKĘ LITERACKĄ

NAGRODĘ „NIESPODZIANKĘ”

 

Wrzesień w bibliotece

 

 

Tak czytamy w szkole podstawowej... 

 Tak czytamy w gimnazjum ...

Czytelnictwo uczniów ZSO – PSP i PG w Wolanowie w I semestrze 2014/2015

 Cała szkoła czyta Dzieciom

Biblioteka chroni przeszłość i tworzy przyszłość

Konkurs czytelniczy "Ludzie pióra"

Sprawozdanie z wycieczki "Śladami Oskara Kolberga"

Saturday the 21st. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.