Stołówka
Deklaracja korzystania z obiadów w stołówce szkolnej w Publicznej Szkole Podstawowej
im. Jana Pawła II w Wolanowie w roku szkolnym 2024/2025
Regulamin korzystania ze stołówki szkolnej
w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie
ZARZĄDZENIE Nr 5/2024
Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej
Im. Jana Pawła II w Wolanowie
z dnia 30.08.2024 r.
Jednym z najbardziej znanych aforyzmów dotyczących odżywiania są słowa Hipokratesa:
Niech pożywienie będzie twoim lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem.
To, co jemy decyduje o fizycznym i psychicznym zdrowiu człowieka. Wpływa również na relacje społeczne. Tym bardziej należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednie żywienie dzieci, bo trwa u nich intensywny rozwój fizyczny, umysłowy i emocjonalny. To właśnie jedzenie jest źródłem substancji niezbędnych do prawidłowego wzrostu wszystkich układów i narządów. Ma wpływ na samopoczucie, zachowanie dziecka, czy jego zdolność do nauki. Jedzenie zaspokaja głód, ale także potrzeby psychologiczne, estetyczne i społeczne. Skutki nieprawidłowej diety oraz nawyków żywieniowych w tym kluczowym okresie mogą być bardzo poważne i długotrwałe.
W dniu 21 listopada 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej otwarto stołówkę szkolną. Uroczystość otworzyła Pani dyrektor Elżbieta Wertejuk, która podziękowała p. Wójtowi Adamowi Gibale oraz wszystkim pracownikom Urzędu Gminy Wolanów za działania na rzecz dobrego żywienia dzieci tzn. zabezpieczenie pieniędzy, kierowanie i nadzorowanie pracami, upominanie i wspieranie. Następne podziękowania skierowała do pani Teresy Pankowskiej przewodniczącej rady gminy oraz wszystkich radnych gminy Wolanów za życzliwość i opiekę nad naszą placówką, zaangażowanie i otwartość na potrzeby naszej szkoły.
W uroczystości wzięli udział goście: dyrektorzy szkół i przedszkoli, przedstawiciele lokalnego biznesu, dla których przygotowano obiad. Pani dyrektor poprosiła ich o opinie na temat smaków, z którymi się tutaj spotkali. Przypomniała im, że oni także mają głos w dyskusji dotyczącej zdrowego żywienia dzieci i młodzieży. Pani dyrektor szczególnie ciepło podziękowała swoim zastępczyniom pani Małgorzacie Chrzanowskiej i pani Bogusławie Marszałek, za zaangażowanie i aktywność oraz wszystkim pracownikom szkoły, którzy przyczynili się do sukcesu: nauczycielkom p. Agnieszce Wlazło i p. Beacie Rosińskiej, wszystkim paniom z obsługi, konserwatorowi i palaczom. Następnie specjalne słowa skierowała do pań, które stanowią załogę kuchni: p. Jolanty Gutkowskiej, Marii Sochaj, Małgorzaty Safian, Jolanty Seredyn, Marioli Łyżwińskiej.
Drogie Kucharki! Jesteście na pierwszej linii frontu. Uczniowie przychodzą na stołówkę z przyzwyczajeniami kulinarnymi, które wyniosły z domu. To szkoła jest miejscem, które uczy je nowych smaków. Dlatego praca kadry stołówek jest jedną z najważniejszych zadań w szkole – na równi z pracą nauczycieli! Tak jak pedagogowie uczą fizyki czy biologii, tak Wy kształtujecie gusta kulinarne młodych Polaków. To, czym karmicie dzieci w dużej mierze ma wpływ na ich zdrowie. To, jaka będzie jakość waszych dań i jakie te dania będą miały smaki, wpłynie na upodobania dzieci. To Wy decydujecie, jakie potrawy będą w jadłospisie, czy będą smażone, duszone czy gotowane, jak będą doprawione. Gotujcie jak dla swojej rodziny! Nauczcie dzieci, czym jest dobre jedzenie. Macie szansę zaszczepić setkom dzieciaków tradycję i kulturę kulinarną, którą one później przekażą dalszym pokoleniom. Powróćcie do smaków ze swojego dzieciństwa, zrezygnujcie z kostek, proszków i produktów wysoko przetworzonych lub z długą listą składników dodatkowych. Dajcie dzieciom jedzenie, które będzie alternatywą dla paczkowanych przekąsek i gazowanych napojów, którymi i tak się objadają.
Nowe rozwiązania wcale nie muszą być kłopotliwe. Zamiast galaretki z torebki, zróbcie taką z naturalnego soku i żelatyny, a zamiast kupować przemysłowe słodycze wspólnie zjedzcie kolorowe owoce. Pomyślcie o jadłospisie, który jest różnorodny, ale też wygodny do zrealizowania. Zerwijcie ze schematami! A może na nowo odnajdziecie chęć do poznawania kolejnych smaków i składników? Przygoda w kuchni przecież nigdy się nie kończy – jest szansą na odkrywanie nowych rzeczy i pokazanie ich innym. Mimo że dzieci uwielbiają klasyczne potrawy, choć raz podajcie im indyjski dahl, czyli zupę z soczewicy – na pewno wkupicie się w ich łaski. Wszystkie panie otrzymały drewniane łyżki i zostały oficjalnie mianowane na kucharki Publicznej Szkoły w Wolanowie.
Oddając głos Wójtowi Gminy Wolanów panu Adamowi Gibale i Przewodniczącej Rady Gminy pani Teresie Pankowskiej podkreśliła, że zmiana, której chcemy wspólnie dokonać będzie długotrwałym procesem. Jednak na końcu nagrodą będzie duma i radość z tego, a przede wszystkim uśmiech pierwszego dziecka, które wróci po dokładkę.
Dziękujemy firmie Aaspen za pomoc w zorganizowaniu spotkania.