Szkolne Dni Dobra

W dniu 7. kwietnia obchodziliśmy święto- Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Z tej okazji polska Caritas organizuje corocznie różnorodne przedsięwzięcia wspierające prowadzone przez nią ośrodki, m.in. Domy Dziecka, Domy Samotnej Matki, hospicja, jadłodajnie. Dzień Dobra jest również okazją do spotkania wolontariuszy.
Szkolne Koło Caritas w Wolanowie także włączyło się w obchody tego dnia. Zorganizowaliśmy:

  1. Akcję "Dobre jabłuszko", w której można było nabyć pluszowe jabłko.
  2. Akcję "Dobry bieg" - chętni uczniowie z klas 1-8 brali udział w charytatywnym biegu, wcześniej wrzucając do puszki symboliczne 2 zł. Na zwycięzców czekały nie tylko oceny z wf, ale też medale.
  3. Akcję "Dobry popcorn"- kupując ten smakołyk, również wspieraliście szkolne obchody Dnia Dobra.

Wszystkie datki wolontariusze zbierali do specjalnie oznakowanych puszek, które przekazane zostały do radomskiej Caritas.

Dziękujemy za Waszą dobroć i zaangażowanie!

 Opiekunowie SKC

PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA!

„Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta…”

Immanuel Kant

Od wielu lat pomagamy zwierzakom z radomskiego schroniska, wspierając ich suchymi karmami, puszkami, batonami, pasztecikami i rozpieszczamy licznymi przysmaczkami. Pamiętamy, że są tam psy i koty nie tylko bezdomne, ale także opuszczone, często wyrzucone, które jeszcze bardziej potrzebują naszej uwagi i wsparcia. Potrzeby placówki są ogromne i bardzo zróżnicowane. W odpowiedzi na liczne potrzeby czworonogów tam przebywających, uczniowie naszej szkoły wraz z młodzieżą należącą do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Młodocina wzięli udział w zbiórce na rzecz tej placówki. Podczas jednodniowej akcji tylko w naszej szkole zebraliśmy 130 produktów! I tego samego dnia (24 kwietnia 2024 r.), zebrane dary zostały przewiezione do Schroniska w Radomiu przy ul. Witosa 96.

Kochani uczniowie, to wszystko dzięki Wam!

Jadwiga Bednarek i Aneta Dziedzic

 

Kwestujemy świątecznie

W marcu br. w Galerii Słonecznej w Radomiu wolontariuszki z klasy 6b ze specjalnie oznakowanymi puszkami zbierały datki na paczki świąteczne dla podopiecznych radomskiej Caritas. Wiosenna atmosfera sprawiła, że puszka szybko się zapełniła. Uczennice naszej szkoły przyczyniły się, aby życie podopiecznych radomskiej stało się choć trochę lżejsze – bo dla nich liczy się każdy drobny gest.

M. Gibała

Żonkilowe Pola Nadziei

Za oknami wiosna i pięknie rozkwitły pierwsze kwiaty. Nasza szkolna żonkilowa rabatka również zakwitła. Żonkile są symbolem pomocy przewlekle chorym, a nasze Szkolne Koło Caritas pamiętając o  osobach przebywających w hospicjach, przeprowadziło akcję Żonkilowe Pola Nadziei. Wolontariusze za symboliczny datek do puszki wręczali żółte balony lub żonkile. Zebrane fundusze przekazaliśmy radomskiej Caritas.

Za okazane wsparcie wszystkim darczyńcom dziękujemy!

Opiekunki SKC

Szkolny Dzień Chorego

Z okazji Dnia Chorego Szkolne Koło Caritas w Wolanowie 12. lutego przygotowało w klasach krótką prelekcję dotyczącą tego chrześcijańskiego święta. Zostało ono ustanowione 13. maja 1992 roku w jedenastą rocznicę zamachu na Placu Św. Piotra, przez Jana Pawła II, który wyznaczył jego coroczne obchody na 11. lutego w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, w 75 rocznicę objawień fatimskich.
Światowy Dzień Chorego to dobra okazja, by pochylić się nad tajemnicą cierpienia, o którym polska pisarka, Ewa Nowak, wspominała:

„Człowiek musi cierpieć, bo inaczej nigdy nie nauczy się doceniać szczęścia. Radość i cierpienie to dwie połówki tego samego jabłka”.

Są wśród nas ludzie niepełnosprawni, może w rodzinie, w sąsiedztwie, w klasie - ludzie nękani przez różne choroby. Od nich możemy się uczyć cierpliwości, pokory, radości życia. Okażmy im zrozumienie. Podajmy pomocną rękę. Pomyślmy, czy w naszym najbliższym otoczeniu nie ma kogoś chorego, smutnego, samotnego. Zauważmy go.
Tego samego dnia wolontariusze odwiedzili również podopiecznych SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu, dla których przygotowali krótki program artystyczny oraz prezenty zakupione z zebranych przez siebie funduszy.

Opiekunki SKC

"Tak. Pomagam".

To nazwa Ogólnopolskiej Akcji Zbiórki Żywności mającej na celu niesienie pomocy osobom starszym, samotnym. Szkolne Koło Caritas działające w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie włączyło się w to przedsięwzięcie. Uczennice klasy 8c kwestowały 08. marca w markecie Lidl. Klienci do specjalnie przygotowanego pojemnika mogli wkładać produkty spożywcze o długim terminie przydatności. Właśnie z nich radomska Caritas przygotuje wielkanocne paczki świąteczne dla potrzebujących.

 Agnieszka Wlazło

Nakrętki zbieramy – Krzysia motylka wspieramy…

 Dzięki niezwykłej dobroci ludzi wszystko jest możliwe...

Już kolejny raz uczniowie z naszej szkoły wzięli udział z zbiórce plastikowych nakrętek na rzecz małego Krzysia zmagającego się z rzadką i niezwykle ciężką chorobą EB (pęcherzowe oddzielanie się naskórka). Chłopiec urodził się w 2015 roku z wyrokiem niestającego bólu - jego skóra jest tak delikatna, jak skrzydło motyla… Nawet naturalny odruch zaciskania dłoni powoduje u niego powstawanie ran. Z cierpieniem związana jest także kwestia chwytania i chodzenia. Rani go dotyk, ubranka, nawet jedzenie… i cały czas potrzebuje kosztownych, specjalistycznych opatrunków.

Zbiórka plastikowych korków po wodzie, napojach, płynach i szamponach odbyła się w lutym 2024 roku. A dzięki uprzejmości pani Julity Grduk zostały one bezpiecznie odebrane i przetransportowane do wyznaczonego punktu skupu. Pozyskane w ten sposób fundusze trafią na leczenie i opatrunki Krzysia, które są bardzo kosztowne. Warto podkreślić, że akcja ta cieszy się zawsze ogromnym zaangażowaniem całej społeczności szkolnej. Dlatego kolejny raz wszystkim dziękujemy za tak piękną i udana akcję!   

Jadwiga Bednarek i Aneta Dziedzic

 

„Od lizaka do plecaka”

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w Wolanowie przed feriami zimowymi zorganizowali  noworoczną zabawę. Uczniowie kręcili magicznym kołem, by  wygrać  wiele ciekawych rzeczy, m. in. książki, plecaki, piórniki, słodycze, chrupki, różnorodne dekoracje i ozdoby.  Zabawa sprawiła uczniom wiele radości i uśmiechów.

Monika Gibała

 

Akcja „Kanapka”

Nasi wolontariusze w dniu 13. grudnia wzięli udział w realizacji kolejnego zadania. Chętni członkowie koła przynieśli produkty spożywcze, które posłużyły do przygotowania w szkolnej stołówce 50 świeżutkich, smacznych bułek. Gotowe  przekąski zostały zawiezione  dzięki uprzejmości UG Wolanów do radomskiej Caritas i  wręczone w jadłodajni osobom potrzebującym. Pomaganie nasi wolontariusze mają we krwi i z pewnością mogli powiedzieć za papieżem Franciszkiem:  „Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: - Dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” .

 M. Gibała, A. Wlazło

5 grudnia- święto wszystkich wolontariuszy!

W związku z Międzynarodowym Dniem Wolontariusza Szkolne Koło Caritas zorganizowało krótki apel. Uczestniczyli w nim wójt gminy Wolanów- P. Ewa Markowska – Bzducha,  P. Małgorzata Szczepaniak- sekretarz gminy oraz dyrektor naszej szkoły - P. Zbigniew Sarnat. Gościliśmy również nauczycieli, uczniów, a szczególnie wolontariuszy.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza celebrowany corocznie 5. grudnia ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych  w 1985 roku. W tym dniu w sposób szczególny pamiętamy o wolontariuszach i dziękujemy im za ich pracę. Pracę, którą wykonują za darmo, bezinteresownie, z potrzeby serca. Przyczyniają się tym do rozwoju społecznego, gospodarczego, jednocześnie dbając  o własny rozwój. 
Prowadzący apel przypomnieli historię tej uroczystości, przedstawili podstawowe działania koła oraz zaprezentowali krótki program artystyczny. Pani Wójt doceniła działalność wolanowskich wolontariuszy, wręczając im okolicznościowe upominki. Po części oficjalnej zaprosiliśmy uczniów na quiz   z nagrodami, którego pytania dotyczyły pracy koła. Było barwnie, wesoło i pouczająco.

Dziękujemy wszystkim członkom  i sympatykom  koła za okazywane serce,  za wrażliwość, empatię, za aktywny udział w akcjach. To o Was śpiewaliśmy za Ralphem Kamińskim podczas apelu:

“Nie wytłumaczysz sercu,
że musi cicho siedzieć,
że się nie da, nie można.
Ono tego nie chce wiedzieć.
Chce pomagać!
Już rusza z czułości walizką.
Ponad wszystko! Mimo wszystko!”

Agnieszka Wlazło, Monika Gibała

 

 

 

TAK. POMAGAM!

Radomska Caritas przyłączyła się do Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności. Wolontariusze w dn. 8-9 grudnia  w sklepach sieci Lidl zbierali produkty o długim terminie ważności. Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas w Wolanowie również uczestniczyli w akcji 8. grudnia. Z energią i uśmiechem rozdawali ulotki, zachęcali do hojnych zakupów i podarunków, z których zostaną przygotowane paczki świąteczne dla podopiecznych Caritas. Poświęcili swój czas, by pomóc, zrobić dobry uczynek. Pamiętają słowa:
Cokolwiek dobrego uczynimy naszemu bliźniemu, zyskuje na tym nasza dusza.”  - Antonio Rosmini - Serbati .                                                                                                         

                                                                                                                              Agnieszka Wlazło, Monika Gibała

Monday the 17th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.