Ogólnopolska Zbiórka Żywności

Radomska Caritas po raz kolejny zorganizowała świąteczną zbiórkę żywności. W dniach 29-30 marca 2019 roku wolontariusze w wielu marketach i dyskontach wręczali ulotki dotyczące akcji oraz zbierali produkty spożywcze i chemiczne.
Uczniowie Szkolnego Klubu Caritas z Wolanowa również włączyli się w akcję „Tak. Pomagam!”. Pod opieką pań: Jadwigi Bednarek i Agnieszki Wlazło dyżurowali  w piątek w markecie Carrefour na terenie Galerii Słonecznej. Razem z uśmiechami rozdawali  ulotki, zachęcali do udziału w akcji, segregowali otrzymane produkty.
Jesteśmy dumni z naszej młodzieży, która potrafi angażować się społecznie, dla której „miłosierdzie” nie jest tylko pustym hasłem…

                                                                                                                    Opracowała: Agnieszka Wlazło

 

„Tytka charytatywna” .

W Publicznej Szkole Podstawowej w Wolanowie w marcu 2019 roku została przeprowadzona akcja „Tytka charytatywna” .
Zgodnie z hasłem Światowego Dnia Ubogich:
„Oto biedak zawołał,
A Pan go wysłuchał.”
(Ps 34,7)

Szkolny Klub Caritas zorganizował zbiórkę świąteczną. Każda klasa otrzymała papierową tytkę ( czyli torbę), którą można było wypełnić dowolnymi produktami spożywczymi o długim terminie przydatności   i środkami czystości. Nad zbiórką czuwali wychowawcy, którym dziękujemy za pomoc. Następnie pod opieką p. Jadwigi Bednarek  produkty zostały przeliczone i dzięki uprzejmości Urzędu Gminy w Wolanowie  przekazane do radomskiej  Caritas przy ul. Kościelnej 5.

Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, uczniów i rodziców udało się zebrać:

- Ryż - 54szt.
- Cukier – 40 kg
- Kasza – 44 szt.
- Makaron -111 szt.
- Mąka  - 39 kg
- Herbata -  25 op.
- Kawa – 12 szt.
- Konserwy -  45 szt.
- Płatki śniadaniowe - 12 op.
- Woda mineralna – 7, 5 l
- Środki  chemiczne - 54  szt.
- Inne (typu- baton, kisiel itp)-  78 szt.

Uczniowie za przynoszone produkty otrzymali od wychowawców punkty dodatnie z zachowania  (klasy 4-8 PSP, 3 PG) lub oceny z edukacji społecznej (klasy 0-3 PSP)

Dziękujemy za szczodrość, za to, że pamiętacie o tych, którzy potrzebują pomocy, że umiecie się dzielić!

                                                                                                        Opracowała: Agnieszka Wlazło

 

Dzień Chorego

„Powietrze, światło, odpoczynek uzdrawiają, lecz największe ukojenie płynie z kochającego serca” 

11. lutego obchodzony jest na całym świecie ustanowiony w roku 1992 przez Jana Pawła II Dzień Chorego. Z tego powodu członkowie Szkolnego Koła Caritas przy Publicznej Szkole Podstawowej w Wolanowie postanowili swoją pracą wesprzeć działalność radomskiego stowarzyszenia „Karuzela”.
Organizacja ta opiekuje się dziećmi chorymi na autyzm, Zespół Aspergera, ADHD. Prowadzi dla nich integracyjny żłobek oraz przedszkole. Zatrudnia specjalistów, którzy diagnozują dzieci. Przeprowadza treningi integracji sensorycznej, umiejętności społecznych. Wydaje „Magazyn Troskliwych Rodziców”.
Ostatnio „Karuzela” przeprowadziła się do nowej siedziby przy ulicy Starokrakowskiej. Ta lokalizacja pozwoli objąć opieką większą ilość chorych dzieci. Nowe sale są kolorowe, przestronne, świetnie wyposażone. Wolontariusze z naszej szkoły pomogli w zaadaptowaniu otoczenia budynku. Przy sprzyjającej pogodzie sprzątaliśmy, grabiliśmy, czyściliśmy teren zielony wokół siedziby „Karuzeli”. Tym razem dar naszych serc wymagał siły mięśni!
Gimnazjaliści wraz z opiekunkami (p. Jadwiga Bednarek i Agnieszka Wlazło) po pracach z grabkami i łopatkami zostali nagrodzeni pysznymi pączkami…

                                                            Opracowała: Agnieszka Wlazło

 

 

Zbiórka darów na rzecz Schroniska w Radomiu

„Jeśli kiedyś duma nadmierna
z człowieczeństwa w tobie zagości,
pójdź do schroniska niechcianych uczuć,
przechowalni niepotrzebnych miłości.
W każdej klatce mieszka ciężka dola…”

Tak właśnie o tragedii czworonogów pisze poetka, Barbara Borzymowska. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej są wrażliwi na cierpienie bezdomnych zwierząt, dlatego corocznie przeprowadzamy zbiórkę darów na rzecz Schroniska w Radomiu. Tym razem również Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Caritas wraz z opiekunkami zaapelowali o dary w postaci: karmy, makaronu, ryżu, kaszy dla licznych podopiecznych schroniska. Uczniowie chętnie wzięli udział w akcji. W dniu 23 stycznia dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Wolanowie zebrane produkty zostały dostarczone do radomskiej placówki przy ul. Witosa.

Opracowała: Agnieszka Wlazło

 

„Pomoc dla Igora”.

„Jak słońce topi lód, tak dobroć usuwa nieporozumienia, nieufność i wrogość.”

Tak o dobroci mówił Albert Schweitzer. Chcąc przyczynić się do tego, by w naszym otoczeniu unosiła się tylko atmosfera szczerości, miłości i otwartości, Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie zorganizowała akcję charytatywną „Pomoc dla Igora”. Jest to czteroletni mieszkaniec naszej gminy, który urodził się z połową serca. Przeszedł już dwie operacje kardiologiczne i wiele zabiegów. Przed nim kolejna operacja w Niemczech.  Szkolny Klub Caritas z opiekunkami i we współpracy z Samorządem Uczniowskim zorganizowali „Kiermasz przydasiów”. Liczni nauczyciele i  uczniowie hojnie ofiarowali na ten cel różności typu: książki, korale, wisiorki, puzzle, gry planszowe, ramki, obrazki, kalendarze, filiżanki, kubeczki  itp.
W dniach 23 i 24 stycznia na kiermaszu wszyscy (nauczyciele, uczniowie i rodzice)  mogli wybrać za dowolną kwotę coś dla siebie. Cieszył się dużym zainteresowaniem i zebraliśmy znaczną sumę.  Oprócz tego wychowawcy nadzorowali w klasach zbiórkę pieniężną. Uczniowie wpłacali dobrowolne datki. Całą kwotę w dniu 25 stycznia wraz z życzeniami zdrowia przekazaliśmy mamie Igora na jego leczenie. Niech rośnie duży i silny!

 Opracowała: Agnieszka Wlazło

Pluszakowe dary…

Z inicjatywy opiekunek Samorządu Uczniowskiego – Pań Lidii Gomuły, Małgorzaty Bisińskiej-Siary oraz Anny Sadownik w naszej szkole  w listopadzie odbyła się akcja zbierania pluszowych maskotek.  Przyłączył się do niej Szkolny Klub Caritas. Inspiracją do akcji był Światowy Dzień Pluszowego Misia. Mały, duży, kolorowy lub jednobarwny, milutki , z kokardką lub bez…. Lek na całe zło - na długą i nudną podróż,  na duże i małe smuteczki, na nocne koszmary. Każdy jest lub był posiadaczem takiej maskotki. Wieku kojarzy się z beztroskim dzieciństwem. Dlatego z myślą o tych, którym życie nie szczędzi trosk- z myślą o dzieciach chorych, podopiecznych Oddziału Pediatrycznego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, zorganizowaliśmy zbiórkę. Dzięki wsparciu wychowawców i rodziców zebraliśmy ponad 90 misiów! Pani Jadwiga Bednarek przekazała je dzieciom ze szpitala. Ilość pluszaków zrobiła wrażenie…

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję. Dzięki Wam na wielu dziecięcych twarzach zagościł uśmiech!

Opracowała Agnieszka Wlazło

Tak. Pomagam!

W dniu 7 grudnia 2018 roku wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy PSP w Wolanowie wzięli udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności na rzecz osób starszych. W jednym z marketów młodzież z opiekunami rozdawała ulotki, odbierała zakupione towary (produkty o długim terminie przydatności), segregowała je i pakowała. Wszyscy cieszyliśmy się, gdy dzięki ofiarności radomian pojemniki szybko się zapełniały.

Pomagamy, bo chcemy, żeby nikt w czasie nadchodzących świąt nie był głodny!

Opracowała Agnieszka Wlazło

 

Nie bądź obojętny!

W dniu 23. listopada 2018 roku wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritasprzy PSP w Wolanowie pod opieką p. J. Bednarek i A. Wlazło wzięli udział w zbieraniu funduszy na paczki świąteczne dla osób starszych, podopiecznych radomskiej Caritas. To właśnie ta organizacja była głównym organizatorem akcji skierowanej do radomian. Wolanowscy ochotnicy, wrażliwi na ludzką biedę, kwestowali w Galerii Słonecznej. Zachęcali, namawiali, dziękowali, rozdawali uśmiechy, a puszki błyskawicznie się napełniały… Jesteśmy dumni, że nadal mamy uczniów, którzy swój wolny czas chcą poświęcać potrzebującym. Dziękujemy też rodzicom za wsparcie organizacyjne.

                                                               Opracowała Agnieszka Wlazło

„Polacy Polakom”

Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Fundacja „Kresy w potrzebie- Polacy Polakom” ogłosili kolejną edycję zbiórki „Świąteczna Paczka”. Wzięła w niej udział również nasza szkoła. Do 4 grudnia wolontariusze pod nadzorem Opiekunów SK Caritas bierali produkty żywnościowe i chemiczne. Dzięki zaangażowaniu rodziców, nauczycieli i uczniów zgromadziliśmy:

Czytaj więcej...

Tydzień Misyjny

Z inspiracji księdza Mariusza Chamerskiego w październiku Szkolny Klub Caritas przy Publicznej Szkole Podstawowej w Wolanowie włączył się w projekt „Papieskie Dzieła Misyjne”. Wolontariusze naszej szkoły przeprowadzili podczas Tygodnia Misyjnego zbiórkę środków opatrunkowych ( bandaże, plastry, gaziki, opatrunki) przeznaczonych dla lekarzy wyjeżdżających na misje do Afryki. Jak zwykle mogliśmy liczyć na dobre serca naszych uczniów. Dzięki ich ofiarności zebraliśmy ponad 500 sztuk!    W akcji wzięło udział 75 uczniów. Dziękujemy za wsparcie również wychowawcom i zachęcamy do dalszej współpracy!

                                                                         Opiekunki SKC: Agnieszka Wlazło, Jadwiga Bednarek

Pamiętamy….

W październiku, jak co roku, wolontariusze z naszej szkoły odwiedzają cmentarz parafialny w Wolanowie. Kultywując pamięć o zmarłych przodkach, okazując wdzięczność i szacunek zasłużonym dla naszej „ małej Ojczyzny”, tym znanym i tym zupełnie zapomnianym, pielęgnują opuszczone groby. Włączając się w akcję Szkolnego Koła Caritas, 29 X 2018 uczniowie klasy 3c gimnazjum wybrali się z wychowawcą na cmentarz. Z zaangażowaniem oczyścili kilka miejsc wiecznego spoczynku. Potem w zadumie i ciszy zapalili znicze, modląc się za zmarłych.

                                                                                                                    Opracowała Agnieszka Wlazło

Tuesday the 21st. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.