TAK. POMAGAM!

Radomska Caritas przyłączyła się do Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności. Wolontariusze w dniach 2-3 grudnia w sklepach sieci Lidl zbierali produkty o długim terminie ważności. Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas w Wolanowie również uczestniczyli w akcji 2. grudnia. Z energią i uśmiechem rozdawali ulotki, zachęcali do hojnych zakupów i podarunków, z których zostaną przygotowane paczki świąteczne dla podopiecznych Caritas. Poświęcili swój czas, by pomóc, zrobić dobry uczynek. By zaprzeczyć słowom M. L. Kinga

“Nauczyliśmy się fruwać jak ptaki, pływać jak ryby, ale nie nauczyliśmy się żyć jak bracia.”

  Agnieszka Wlazło, Monika Gibała

 

Dar ciepła ...

Szkolne Koło Caritas 30.11. 2022 r. zorganizowało zbiórkę odzieży dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy zebraliśmy: 34 czapki, 29 szalików, 110 par skarpet, 24 pary rękawiczek. W akcji wzięło udział 43 uczniów, którzy otrzymali pochwały i punkty dodatnie z zachowania. Tej zimy dzięki Wam komuś będzie cieplej! Dziękujemy, że pamiętacie o słowach B. Ferrero: “Jedynie ludzkie ciepło może nas ochronić przed wielkim chłodem naszej epoki.”

 Agnieszka Wlazło, Monika Gibała

Seniorze, nie jesteś sam!

Wolontariuszki ze Szkolnego Koła Caritas w Wolanowie 19. listopada kolejny raz wzięły udział w kweście zorganizowanej przez radomską Caritas w Galerii Słonecznej. W sobotnie popołudnie przechadzały się pasażami galerii i wśród jej klientów zbierały do puszek datki przeznaczone na pomoc osobom starszym. Taka empatyczna postawa młodzieży była możliwa dzięki wsparciu rodziców. Dziękujemy!

 Agnieszka Wlazło

WSPOMÓŻ PSIAKA LUB KOCIAKA!

Miej nie tylko rozum pełen wiedzy, ale także serce pełne miłości...”

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wolanowie zwraca szczególną uwagę na to, aby nie tylko uczyć, ale i wychowywać, wpajać dzieciom i młodzieży dobroć, tolerancję, szacunek dla innych i chęć niesienia pomocy. Dlatego też w 10 listopada 2022 roku Szkolne Koło Caritas wraz z Młodzieżową Drużyną Ochotniczej Straży Pożarnej w Młodocinie zorganizowali i przeprowadzili akcję „Wspomóż psiak i kociaka”.

W sumie zebraliśmy 197 artykułów:
* karmy w puszce (duże i małe) 79 szt.
* karmy suche 77 szt.
* makaron, kasza, ryż 30 szt.
* karma „batony” 9 szt.
* ręczniki 2 szt.
Tego też dnia dzięki uprzejmości pani Katarzyny Kostenckiej zostały one przewiezione do Schroniska Zwierząt, przy ulicy Wincentego Witosa 96 w Radomiu. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym nasi wolontariusze pokazali wielkie serca i udowodnili, że los bezdomnych zwierząt nie jest im obojętny w tym trudnym dla nich zbliżającym się okresie zimowym…

Zwierzęta nie mają głosu i nigdy nie poproszą o pomoc...
Nigdy nie poproszą o ochronę, więc człowiek powinien być ich głosem…

Jadwiga Bednarek i Aneta Dziedzic

 

LISTOPADOWE DNI ZADUMY…

„Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie do przystani, odpoczywają w pokoju...”

Elżbieta Daniszewska

Początek listopada to czas głębokiej zadumy nad przemijaniem życia, czas refleksji nad sensem ludzkiego losu… Uczniowie naszej szkoły z klas siódmych i ósmych pomyśleli o tych, na których grobach nikt nie zapalił świeczki, nie przyklęknął i nikt prawdopodobnie nie odmówił modlitwy. Dlatego od 2 do 13 listopada będąc na cmentarzu brali ze sobą dodatkowe znicze i zapalali go na opuszczonych grobach odmawiając wieczny odpoczynek za ich duszę… Natomiast 11 listopada, z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę odwiedzili miejsca na cmentarzach, gdzie pochowani zostali żołnierze walczący za wolność naszej Ojczyzny. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy od zapomnienia i o czym będziemy pamiętać...  

Jadwiga Bednarek   

 

Na giełdzie minerałów

Członkinie Szkolnego Koła Caritas w dn. 05.11.2022 roku wzięły udział w kweście zorganizowanej przez Caritas w Radomiu.  Tego dnia MOSiR zorganizował giełdę kwiatów i kamieni szlachetnych. Podczas tej imprezy wolontariusze zbierali fundusze dla osób starszych, chorych na dofinansowanie do leków. Jak zwykle urok uczennic naszej szkoły działał niezawodnie i puszka szybko się zapełniała...

  Agnieszka Wlazło

 

“Dom może zastąpić cały świat, ale cały świat nie zastąpi domu...”

O wartości domu, o problemach wynikających z jego braku 28 X 2022 roku ze streetworkerami Caritas, p. Magdaleną Walczak i p. Hubertem Kaczmarczykiem, rozmawiali uczniowie kilku klas PSP w Wolanowie. W trakcie zajęć warsztatowych zastanawiali się, czym dla człowieka jest dom, jaka jest jego funkcja w rozwoju młodego człowieka, jak pełni rolę w dorosłym życiu. Następnie streetworkerzy przedstawili problemy osób w kryzysie bezdomności, z którymi pracują. Dziękowali młodzieży za udział w akcjach wspierających ich działania. Była to wzruszająca i mądra lekcja wrażliwości i empatii. Oby pozostała na długo w sercach naszych uczniów.

 Agnieszka Wlazło, Monika Gibała

“Nie żyjemy, by umierać; ale umieramy, by żyć wiecznie...”

Uczniowie klasy 7c w dniu 25 X 2022 roku wybrali się, zgodnie ze swoją klasową tradycją, na cmentarz parafialny w Wolanowie. Zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt i chęć do pracy porządkowali opuszczone, zaniedbane mogiły. Z zapałem oczyszczali, zamiataliby przed Dniem Zmarłych wszystkie wyglądały godnie. Na koniec zapalili znicze, zmówili modlitwę. Pełni refleksji nad ulotnością życia, nad jego przemijaniem wrócili do swych codziennych obowiązków.

  Agnieszka Wlazło, Monika Gibała

 

WYJŚCIE NA CMENTARZ

Życie człowieka jest jak płomyk świecy… wystarczy podmuch wiatru, aby je zgasić...  

Podczas jednego z jesiennych, słonecznych dni wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas oraz uczniowie z klasy 8b wraz z opiekunkami (p. Jadwigą Bednarek i p. Anną Sadownik) wybrali się na cmentarz rzymsko – katolicki w Wolanowie. Celem wyjścia było przypomnienie tradycji i zwyczajów związanych ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i dali piękny przykład pamięci i szacunku dla zmarłych. Odwiedzili miejsca spoczynku żołnierzy walczących podczas II wojny światowej (m. in. pod Monte Cassino), pomnik przypominający postać mjr. Henryka Dobrzańskiego (pseudonim HUBAL) oraz inne zapomniane groby (w tym jeden z najstarszych na cmentarzu – z 1799 roku). W ciszy i zadumie słuchali niezwykłych historii i opowieści... na koniec odmówili modlitwę… To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie naszej młodzieży na długo w pamięci.

 Jadwiga Bednarek

 

Żonkilowe Pola Nadziei

Kampania Pola Nadziei to ogólnoświatowa i ogólnopolska akcja zbierania funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych objętych opieką hospicyjną. Zapoczątkowała ją w 1997 roku organizacja Marie Curie Cancer Care. Każdego roku w październiku, kiedy wypada Międzynarodowy Dzień Opieki Hospicyjnej, sadzone są żonkile. Jest to symboliczny akt solidarności z umierającymi. Kwiat żonkila to międzynarodowy symbol nadziei dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych. Żonkilowa cebulka zasadzona jesienią obumiera, aby wiosną rozkwitnąć, jako piękny kwiat.
Członkowie naszego SKC w tym roku włączają się w przeprowadzenie akcji. szkolnym ogródku posadzili kilkadziesiąt cebulek żonkili, które pięknie zakwitną wiosną, a dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany dla pacjentów onkologicznych przebywających w hospicjum.

Opiekunki SCK

Tuesday the 6th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.