„Życzliwość trudno oddać, ponieważ zawsze wraca”

Aforyzm ten przyświecał obchodom Szkolnego Dnia Życzliwości, który 19 listopada zorganizowało Szkolne Koło Caritas. Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 21 XI obchodzi się w ponad 180 krajach. Głównym jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, dobroć, okazywanie bezinteresownej pomocy. To dobry moment, aby przypomnieć sobie, jak ważne są uśmiech i słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia. Wolontariusze z SK Caritas pod opieką pań: Jadwigi Bednarek, Moniki Gibały, Małgorzaty Bisińskiej - Siary, Agnieszki Wlazło przeprowadzili kilka akcji:
1. ŻYCZLIWA POCZTA - w dniu 18 listopada uruchomiona została specjalna skrzynka, do której uczniowie i nauczyciele mogli wrzucać zaadresowane koperty z życzeniami/ pozdrowieniami/ miłym słowem dla wybranej osoby (kolegi, koleżanki, nauczyciela). Wręczyliśmy je dnia następnego, wśród uśmiechów i wzruszeń.
2. DOBRE SŁOWO NA DZIEŃ DOBRY - w progu szkoły tego piątkowego poranka czekaliśmy na Was z dobrym słowem, życzliwą myślą, mądrą refleksją, np.

"Bądź dobry zawsze, gdy jest to możliwe. A jest możliwe zawsze.”
"Dla kogoś jesteś wszystkim."
"Jesteś wyjątkowy, jedyny na świecie.”
"Dobroć to język, który słyszą głusi i widzą ślepi.”

3. POMALUJ MÓJ ŚWIAT NA... ŻÓŁTO! - w ramach obchodów tego dnia uczniowie ubrali się na żółto lub mieli w swojej stylizacji jakiś żółty element (koszulka, apaszka, pasek, itp.). Żółty to kolor optymizmu i radości. Tego dnia w naszej szkole właśnie tej barwy było najwięcej!

Dziękujemy wszystkim - uczniom, nauczycielom, którzy przyczynili się do ukazania wyjątkowości tego dnia! Dobrze, że jesteście!

    Agnieszka Wlazło

 

„Polsko, dziękuję Ci za...”

W dniach 09 - 10 listopada Samorząd Uczniowski, by uświetnić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę wolności, zainicjował z okazji Święta Niepodległości akcję “Polsko, dziękuję Ci za...” Każda klasa otrzymała papierowe listki w naszych barwach narodowych. Uczniowie z wychowawcami, nauczycielami napisali na nich krótko, za co są wdzięczni ojczyźnie. Oczywiście, wychowankowie klas młodszych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie liter, wyrażali swą wdzięczność w postaci drobnych rysunków. Była to cenna chwila refleksji nad historią Polski, nad jej atutami, nad własnym stosunkiem do kraju. Pojawiły się szczere, emocjonalne malunki i słowa, czasem z drobnymi błędami, ale płynące prosto z serca... Dzięki temu na szkolnym korytarzu wyrosło patriotyczne drzewo. Zobaczcie sami...

MY NIE ZAPOMNIELIŚMY...


11 listopada - rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę, to to piękne i wzruszające święto…

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunką Jadwigą Bednarek 10 listopada 2021 roku odwiedzili miejsca pamięci narodowej, gdzie w bestialski sposób hitlerowcy mordowali jeńców przebywających w obozie pracy przymusowej w Chruślicach. Szacuje się, że pogrzebano tam około 2000 jeńców radzieckich, 49 Polaków i około 1500–2000 osób pochodzenia żydowskiego. W trakcie budowy obozu wysiedlono część mieszkańców z okolicznych gospodarstw, a teren obozu otoczono ogrodzeniem z drutu kolczastego. Początkowo w obozie, będącym filią stalagu nr 380 w Skarżysku – Kamiennej więziono kilka tysięcy jeńców radzieckich, których większość zgładzono, a na ich miejsce w 1941 roku zaczęto przywozić ludność pochodzenia żydowskiego z Radomia, Wolanowa i Przytyka. Przebywała tam również znaczna grupa Żydów francuskich. Więźniowie byli wykorzystywani do katorżniczych robót przy budowie dróg, baraków i bunkrów. Spali w barakach, na piętrowych pryczach. Dzienne racje żywnościowe, złożone z gotowanej brukwi, buraków, kromki chleba i kawy zbożowej, charakteryzowały się niską kalorycznością i nie pozwalały na regenerację sił. Dochodziło do licznych przypadków zachorowań. Wiele ofiar pochłonęła także epidemia tyfusu. W obozie dochodziło do doraźnych egzekucji. Jednym z naocznych świadków był Polak o nazwisku Drobik, który podczas przemycania Żydom żywności, był świadkiem jednego z mordów: „Jesienią 1943 (...) przyjechały cztery samochody ciężarowe z uzbrojonymi (...) Niemcami. Na czapkach mieli trupie główki. Okrążyli baraki i ustawili się po rogach. (...) Z odległości najwyżej 150 metrów widziałem, jak Niemcy zgromadzili niezdolnych do pracy Żydów, chorych oraz starszych na placu, gdzie były ustawione karabiny maszynowe. Zaczęli strzelać seriami po tych Żydach. Część masakrowanych usiłowała uciec przez druty. Zostali jednak na nich zastrzeleni”. Ciała ofiar początkowo grzebano w zbiorowych mogiłach, w późniejszym okresie palono. Według różnych źródeł, obóz pracy przymusowej w Chruślicach został zlikwidowany na jesieni 1943 lub w maju 1944 roku.

   Jadwiga Bednarek

Bal Wszystkich Świętych w naszej szkole…

Bal Wszystkich Świętych to okazja do tego, aby dzieci i młodzież przekonały się, że świętym może zostać każdy, niezależnie od tego, ile wcześniej w życiu „nawywijał” i kim był. Nasz Bal zorganizowany został przez opiekunki SKC Agnieszkę Wlazło i Jadwigę Bednarek. Do działań włączyła się także Monika Gibała i Małgorzata Kuśmierczyk. Wielu uczniów wzięło czynny udział przebierając się za wybranego przez siebie Świętego, odpowiednio dobierając krój i kolor szaty oraz konkretne atrybuty. Przedstawiali oni swoje postacie podczas pochodu na szkolnym korytarzu. Dwudziestu uczniów wzięło udział w konkursie wiedzowym na temat „Świętych Pańskich” - ich życia duchowego i symboli kojarzących się z wiarą chrześcijańską. Podczas Balu dekorację stanowiły prace plastyczne przygotowane na konkurs dotyczący Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Wielkiego Patrioty zorganizowany przez Beatę Rosińską. W naszej tradycji zakorzeniło się, że Zaduszki to czas zadumy i smutku po utracie bliskich, natomiast 1 listopada jest jednym z najradośniejszych świąt w Kościele katolickim. Bal Wszystkich Świętych prowadził ksiądz Mariusz Chamerski – rozmawiał z uczniami naszej szkoły o świętych, przedstawił im kilka sylwetek wraz z krótkim życiorysem. Wspólnie pokazywali i radośnie zaśpiewali piosenkę „Każdy może świętym być”. Uczestnicy konkursów otrzymali cukierki i kalendarze ze świętym Janem Pawłem II (patronem naszej szkoły), a zwycięzcy i wyróżnieni nagrody w postaci sprzętu elektronicznego.

WIELKIE GRATULACJE!

NAD TWOJĄ MOGIŁĄ...

 „Tu czas nie tętni swym rytmem życia, nie ma pośpiechu i zgiełku miasta…
Są stare drzewa i rzędy mogił, które zielony bluszcz już porasta...”

Podczas jednego z jesiennych, słonecznych dni wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas oraz uczniowie z klasy 7b wraz z opiekunką Jadwigą Bednarek wzięli udział w pracach porządkowych na cmentarzu rzymsko – katolickim w Wolanowie. Celem wyjścia było przypomnienie tradycji i zwyczajów związanych ze świętem zmarłych w naszej kulturze i religii. Jak co roku, nasza młodzież zadbała o jeden z najstarszych pomników na cmentarzu (z 1799 roku) słuchając w ciszy i zadumie niezwykłej historii o młodej, zmarłej tragicznie dziewczynie. Odwiedzili także miejsca spoczynku nauczycieli oraz żołnierzy walczących podczas II wojny światowej, m. in. pod Monte Cassino... oraz inne zapomniane groby, gdzie zapalili światełka i odmówili modlitwę…

 Jadwiga Bednarek

 

Szkolne Koło Caritas

„Świat, w którym inteligencja nie wyklucza posiadania serca,
gdzie myśl łączy się z uczuciem,
gdzie wrażliwość nie jest postrzegana, jako wada, lecz zaleta,
świat, z którego Bóg nie wyjechał w podróż służbową…”

 Tak pięknie o Polsce pisał ogromnie poczytny w naszym kraju Eric – Emmanuel Schmitt. I jak widać po efektach kolejnego przedsięwzięcia Szkolnego Koła Caritas w Wolanowie, miał rację. W dniu 07 października 2021 r. przeprowadziliśmy w szkole zbiórkę herbaty i kawy, włączając się do akcji streetworkerów z Radomia. W chłodne jesienne dni będą oni dzielić się kubkiem gorącego napoju z osobami bezdomnymi. Akcja spotkała się z wielkim odzewem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli, dzięki którym zebraliśmy:

  • 129 opakowań czarnej herbaty,
  • 49 opakowań herbaty owocowej,
  • 104 opakowania kawy ( w tym czarnej, capuccino, zbożowej).

Bardzo dziękujemy za szczodrość!

 Opiekunki SK Caritas

Tornister pełen uśmiechu

W dniu 30. września w naszej szkole SK Caritas przeprowadziło jak co roku akcję zbiórki artykułów papierniczych i biurowych, które za sprawą radomskiego Caritas mają być dostarczone dzieciom z Ukrainy. Dzięki  hojności uczniów zebrano:

- bloki rysunkowe, techniczne-  95 szt.
- papier xero- 1 szt.
- piórniki- 2 szt.
- farby- 15 op.
- plasteliny- 25 op.
- kredki- 91 op.
- pędzle – 5 op.
- przybory geometryczne- 22 komplety,
- kleje – 43 szt.
- nożyczki – 5 szt.
- taśmy klejące- 12 szt.
- korektory- 5 szt.
- flamastry- 32 op.
- teczki papierowe- 6 szt.
- zeszyty – 255 szt.,20 notesów,
- strugaczki, gumki- 22 szt.
- długopisy- 20 zestawów, 65 szt.
- ołówki- 46 szt.
- liczydło- 1 szt,
-kalkulatory-2 szt.
- naklejki, plany lekcji, tabliczki mnożenia- 37szt.

W kilkugodzinnej akcji wzięło udział 92 uczniów naszej szkoły. Bardzo nas cieszy fakt, że przybyło uczestniczących w tym przedsięwzięciu- w ubiegłym roku było ich 60. Wszystkim jesteśmy wdzięczni! Dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Wolanów tego samego dnia dary zostały przewiezione do siedziby Caritas w Radomiu.

 Szkolne Koło Caritas

ZBIÓRKA WODY DLA BEZDOMNYCH…

W ciągu dnia każdy powinien wypijać, co najmniej dwa litry wody, chcemy to także zapewnić osobom bezdomnym i pomóc im w okresie letnim, kiedy jest bardzo ciepło, a człowiek bez odpowiedniego nawodnienia może nawet stracić życie…
Szkolne Koło Caritas od 20 do 28 maja przeprowadziło zbiórkę wody mineralnej dla podopiecznych radomskiej Caritas. W akcji wzięło udział 64 uczniów, którzy w sumie przynieśli prawie 300 butelek gazowanej i niegazowanej wody (co w sumie dało 416 litrów), którą 31 maja przekazaliśmy do radomskiej Caritas, przy ulicy Kościelnej. Dziękujemy wszystkim, którzy przynieśli pojedyncze butelki i całe zgrzewki!

„Byłem spragniony, a daliście mi pić...”

                                                                                                                         Opiekunki SKC

Na niebiesko dla autyzmu

Corocznie 2.kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat tego zaburzenia, obecnie jednego z najpoważniejszych  problemów zdrowotnych. Organizacje działające na rzecz osób z autyzmem w Polsce i na świecie będą celebrować to święto, włączając się w globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko“. W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem będzie kolor niebieski. Wiele budynków pojawi się w takim podświetleniu. Nasza szkoła również włącza się do akcji. Z nadesłanych przez uczniów, nauczycieli zdjęć pan Konrad Gałka przygotował symboliczne niebieskie serce.

Apelujemy do wszystkich:
Nie bądź zielony w temacie autyzmu, 2. kwietnia bądź niebieski.....

Szkolne Koło Caritas