KIERMASZ SZKOLNY – WIOSENNE PORZĄDKI

Hasło tegorocznej zbiórki Caritas w ramach ogólnopolskiego DNIA DOBRA  to

MIEJSCA, KTÓRE SĄ DOMEM...

W naszej szkole w ramach Dnia Dobra pod opieką Jadwigi Bednarek i Anety Dziedzic w dniach 13 i 20-22 kwietnia 2022 roku odbyła się zbiórka książek, zabawek, artykułów szkolnych i różnych bibelotów, które następnie 25-26 kwietnia 2022 roku sprzedawane były przez wyznaczonych wolontariuszy z poszczególnych klas siódmych i ósmych podczas przerw miedzy lekcjami. Kiermasz szkolny o nazwie „Wiosenne porządki” był wyjątkową okazją do zakupu czegoś dla siebie, prezentu dla najbliższych lub dekoracji pokoju. Cała społeczność szkolna z dużym zaangażowaniem wzięła udział w akcji, która zakończyła się ogromnym powodzeniem. W całej Polsce wolontariusze Caritas organizowali akcje, my także pokazaliśmy, że nasza szkoła dołączyła także do radosnego świętowania i pokazaliśmy, że dobra jest więcej! Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym włączając się w ideę działania na rzecz drugiego człowieka. Caritas opiekuje się miejscami, które są domem dla wielu potrzebujących. „Dzień Dobra” to czas świętowania oraz realnej pomocy, dlatego w czasie jego trwania zbierane środki są przeznaczone w zależności od potrzeb na okna życia, hospicja, domy samotnej matki, domy dziecka i rodzinne domy dziecka, miejsca dla uchodźców, centa interwencji kryzysowej, centa rehabilitacji oraz świetlice środowiskowe.

 Jadwiga Bednarek i Aneta Dziedzic

 

Radomski Dzień Dobra cz.6

Niedziela Miłosierdzia Bożego przypada tydzień po Wielkanocy. To także święto patronalne Caritas, jednej z największych charytatywnych organizacji pozarządowych w Polsce, w której strukturach działa 90 tysięcy wolontariuszy. W tym roku dodatkowo radomska Caritas obchodzi swoje 30-lecie.
24. kwietnia na deptaku przy parku Kościuszki odbył się z tej okazji wielki festyn. Występy muzyczne, stoiska z pysznymi ciastami, daniami regionalnymi. Najmłodsi mogli skorzystać z “dmuchańców” i pomalować fantazyjnie twarz. Za wzięcie udziału w zbiórce funduszy na placówki prowadzone przez Caritas można było otrzymać pyszne słodycze, sadzonkę drzewka, pamiątkowego aniołka, zrobić sobie zdjęcie z żołnierzem lub policjantem. O godz. 15.00 pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka odmówiona została uroczysta Koronka do Miłosierdzia Bożego.
Kierując się słowami Ewangelisty: “Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro”, wolontariuszki ze Szkolnego Koła Caritas z Wolanowa pomagały w kwestowaniu. W pamiątkowych koszulkach z koszyczkiem słodkich krówek i specjalnie oznakowanymi puszkami uczennice klasy 6c przemierzały okolice festynu. Spacerowały i uroczymi uśmiechami zachęcały radomian do wrzucania datków. Po kilku godzinach zakończyły swoją misję pysznym posiłkiem przygotowanym również przez wolontariuszy.

  Opracowała Agnieszka Wlazło

 

Wieczorek poetycki - Dzień Dobra cz.5

22. Kwietnia z okazji Szkolnych Dni Dobra uczniowie klasy 6c naszej szkoły zorganizowali pod opieką wychowawczyni wieczorek poetycki dla swoich rodziców. Pamiętając słowa polskiego noblisty, Czesława Miłosza, “Szczęśliwy naród, który ma poetę i w trudach swoich nie kroczy w milczeniu.”, zaprezentowali wiersze polskich poetów. Znalazły się wśród nich klasyczne i refleksyjne utwory m.in. Adama Mickiewicza, Jana Kochanowskiego, Wisławy Szymborskiej, Karola Wojtyły, Jana Twardowskiego, traktujące o poszukiwaniu w życiu wartości, kondycji współczesnego człowieka, ale także bardziej swawolne, humorystyczne liryki Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. W nastrojowej scenografii uczniowie zaprezentowali swoje talenty recytatorskie- deklamowali bezbłędnie, akcentowali poprawnie, z uczuciem interpretując kolejne utwory. W finałowym wystąpieniu wspólnie wykonali wiersz “Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej, po którym otrzymali owacje na stojąco. Rodzice nie kryli wzruszenia i dumy ze swych pociech. Zanim poczęstowali się słodkościami, wolontariusze z oznakowanymi puszkami poprosili gości o udział w kweście. Rodzice w nagrodę za trud zafundowali dzieciom pizzę. Zniknęła od razu!

Wieczorek poetycki okazał się imprezą nastrojową, rozrzewniającą, ale też budzącą refleksję, do czego przyczyniło się zaangażowanie organizatorów: p. Beaty Rosińskiej, p. Moniki Gibały, p. Małgorzaty Kuśmierczyk, p. Konrada Gałki. Dziękujemy!

 Opracowała Agnieszka Wlazło

Dobry bieg - Dzień Dobra cz. 4

Po biegach klas starszych przyszła kolej na młodszych. Ze względu na niesprzyjającą aurę uczniowie klas 1-3 biegali w sali gimnastycznej pod opieką swych wychowawczyń. Podobnie jak starsi koledzy, konkurowali o oceny, medale, dyplomy, ale również wsparli szkolną kwestę na rzecz placówek, którymi opiekuje się Caritas. Wystartowało 88 uczniów. Najlepszymi okazali się:

Kl.1- Michał Safin 1a
Kl.2 - Wojciech Tomczyk 2b
Kl.3 - Adam Godek 3c i Jan Kubicki 3a.

Organizacją małego biegu charytatywnego zajęła się p. Małgorzata Kowalska, która wspólnie z p. Kośćcem zasponsorowała medale. Dyrektor szkoły, p. Zbigniew Sarnat najlepszym wręczył pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy wszystkim biegaczom, bo wszyscy wykazali się dobrym sercem, wielkimi chęciami i zaangażowaniem.

   Opracowała Agnieszka Wlazło

 

Dobry bieg- Dzień Dobra cz. 3

Dobry bieg to akcja zorganizowana w ramach Szkolnych Dni Dobra. 21. kwietnia uczniowie klas 4-8 brali udział w charytatywnym biegu w hali sportowej w Wolanowie. Biegli po zdrowie, oceny z wf, medale, a przede wszystkim – pomagali potrzebującym, wpłacając symboliczną złotówkę do puszek, którymi opiekowali się wolontariusze. Biegi w różnych kategoriach koordynował p. Ryszard Kosiec we współpracy z opiekunkami SKC i nauczycielami wf, Grzegorzem Pysiakiem i Marcinem Kaczmarskim.

W rywalizacji wzięło udział 59 chłopców i 47 dziewczynek. Zwycięzcy to:

Klasy 4-8: Wiktoria Woźniak 5b i Paweł Wojtyniak 5b
Klasy 6: Aleksandra Golińska 6a i Błażej Nawrocki 6c
Klasy 7: Julia Jagiełło 7a i Artur Birkowski 7a
Klasy 8: Nina Kozdrach 8a i Łukasz Kurek 8a.

Gratulujemy! Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy wręczone przez dyrektora szkoły, p. Zbigniewa Sarnata i medale ufundowane przez p. Ryszarda Kośćca. Dziękujemy!

    Opracowała Agnieszka Wlazło

 

FLASH MOB! Dzień Dobra cz.2

21. kwietnia podczas długiej przerwy wolontariusze z klasy 8b Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie zainicjowali Flash Mob (z ang. dosł. „błyskawiczny tłum“) - jednoczesny taniec radości. Pomysł tej akcji polega na tłumie ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, a narodził się w Nowym Jorku. Najważniejszą ideą jest zabawa i spontaniczność. Pamiętając, że niedziela Miłosierdzia Bożego to święto radości, uczniowie przewodzili na szkolnym korytarzu takiemu właśnie tańcowi. Do muzyki przygotowanej przez P. Konrada Gałkę odtańczyliśmy makarenę. Dziękujemy wszystkim, których udało się porwać do tańca.

  Opracowała Agnieszka Wlazło

„BO WSZYSTKO, CO STWORZYŁ, BYŁO DOBRE...”

W związku z obchodzonym w całej Polsce 24. kwietnia DNIEM DOBRA, który łączył się z 30-leciem radomskiej Caritas, nasza szkoła również przygotowała kilka inicjatyw. Szkolne Koło Caritas w Wolanowie zaplanowało w dniach 20-24 IV 2022 przedsięwzięcia, które miały na celu pokazanie siły wolontariatu, radosne celebrowanie Święta Bożego Miłosierdzia, integrowanie szkolnej społeczności, promowanie postaw altruistycznych oraz zbieranie środków na pomoc dla najbardziej potrzebujących. Caritas, bowiem prowadzi w Polsce 12 Domów Dziecka, 99 Świetlic Środowiskowych, 9 Centrów Wsparcia Kryzysowego, 23 Domy Samotnej Matki, 61 Okien Życia. Ponieważ “Pomagając innym, pomagasz i sobie”, aktywnie włączyliśmy się w obchody Szkolnych Dni Dobra.

Za pierwszą akcję “Kupuj! Pomagaj!” odpowiadał Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami. Młodzież otworzyła w tym celu sklepik zaopatrzony w łakocie. Podczas przerw wszyscy uczniowie mogli robić w nim zakupy, które pokazały, że kochamy słodycze! Zysk znalazł się w specjalnej oznakowanej puszce. Dziękujemy sprzedającym i kupującym!

  Opracowała Agnieszka Wlazło

 

TAK, POMAGAM!

 Chodzi o to, aby każdy mógł cieszyć się wielkanocnym śniadaniem…

 

 Zgodnie z planem Szkolnego Koła Caritas w środę (23 marca 2022 roku) nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Jubileuszowej XX Zbiórce Żywności TAK. POMAGAM. Akcja ma na celu dotarcie z pomocą do jak największej liczby osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie w naszym kraju. Te Wielkanocne święta będą szczególne, bo w wielu polskich domach, będziemy je spędzać także w obecności kogoś z Ukrainy… Podczas wielkanocnej zbiórki zbierane były artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których najuboższe rodziny i placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki. Zebraliśmy 334 produkty, w tym ciastka i cukierki (63), czekolady (47), makarony (41), przyprawy (34), ryż (31), kaszę (31), cukier (20), herbatę (16), mąkę (10), owoce i warzywa w puszce (10), żelki i lizaki (10), inne (musy, konserwy, pasztety, oleje, żurki, płatki, kakao - 24). Święta Wielkiej Nocy to czas, kiedy każdemu człowiekowi potrzebna jest bliskość drugiego człowieka. Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami…

Jadwiga Bednarek

 

ZBIÓRKA NA RZECZ OSÓB DOTKNIĘTYCH WOJNĄ NA UKRAINIE W PARAFII WOLANÓW

 „...stajemy się bezradni wobec dramatów, jakie dzieją się na Ukrainie. Ludzie opuszczają własne domy, w których byli u siebie i czuli się bezpiecznie. Uciekają przed wojną, szukają schronienia...”

We wszystkich parafiach Diecezji Radomskiej odbyła się zbiórka darów rzeczowych na rzecz osób dotkniętych wojną na Ukrainie. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas (z klasy 7b, 8a, 8b i 8c) pod opieką pani Jadwigi Bednarek pomagali przez cztery godziny w sobotnie przedpołudnie w organizacji takiej zbiórki w parafii pod wezwaniem św. Doroty w Wolanowie. Pomoc zaoferowała także po wieczornej mszy świętej w piątek pani Elżbieta Kazała – Maziarz z uczennicami z klasy 6a. Ksiądz Biskup Marek Solarczyk i Caritas Diecezji Radomskiej, zwrócili się z prośbą do Księży Proboszczów o ogłoszenie i przeprowadzenie zbiórki najbardziej potrzebnych rzeczy, które zostały przekazane na Ukrainę, jak również uchodźcom, którzy są już w Polsce. Zebranych było ponad 1000 różnych najbardziej potrzebnych rzeczy: koców, śpiworów, poduszek, kołder, pościeli, ręczników, środków opatrunkowych, środków higienicznych (w tym mydeł w płynie, past do zębów, szczoteczek, szamponów, proszków do prania), artykułów dla niemowląt (mleka w proszku, chusteczki nawilżane, pampersy, środki pielęgnacyjne). Zebrane artykuły zostały przekazane do magazynu Caritas, ul. Kościelna 14 b. Nasza młodzież sortowała i pakowała przynoszone przez parafian dary, które następnie zostały przekazane Księżom pracującym na Ukrainie, pochodzącym z naszej diecezji jak również, jako pomoc i wsparcie rzeczowe osobom przybywającym do Polski.

Jadwiga Bednarek

Pomagamy...

W dniu 25. marca 2022 roku wolontariuszki ze Szkolnego Koła Caritas w Wolanowie wzięły udział w przedświątecznej zbiórce żywności zorganizowanej w jednym z radomskich marketów. Uczennice klasy 6c pod opieką wychowawczyni oraz pani Jadwigi Bednarek zachęcały do udziału w akcji- wyjaśniały zainteresowanym jej ideę, czarowały uśmiechami, a pojemnik zapełniał  się produktami spożywczymi o długim terminie żywności, które następnie radomska Caritas rozdysponuje wśród  potrzebujących. Niech Wielkanoc dla każdego będzie radością!

Agnieszka Wlazło

 

Szkolny Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. To święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. 21 marca - nie jest to przypadkowa data - osoby z tą chorobą w 21. parze chromosomów mają je trzy, zamiast, dwóch, co jest przyczyną wielu nieuleczalnych dysfunkcji. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje ONZ, a symbolem święta stały się kolorowe skarpetki – jest to tzw. "Dzień Kolorowej Skarpetki". Szkolne Koło Caritas razem z p. Beatą Rosińską również przyłączyło się do akcji z tej okazji. Jak?
1. Na znak solidarności uczniowie założyli kolorowe skarpetki -w dwóch różnych kolorach lub w paski, w kropki, długie albo krótkie, Wyglądając nieco odmiennie, wysłaliśmy sygnał, że akceptujemy odmienność osób z zespołem Downa. Charakter tego gestu był wesoły i przyjazny! Małe gesty mają wielkie znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.
2. Udekorowaliśmy naszą szkołę kolorowymi skarpetkami wykonanymi przez uczniów z papieru. Zrobiło się barwnie, oryginalnie, inspirująco. Mamy nadzieję, że zachęcały one do rozmowy na temat różnorodności, wyjątkowości i integracji osób z zespołem Downa.
3. Na szkolnej tablicy znalazły się informacje o tej chorobie- uczniowie interesowali się, przystawali, czytali. Oby wiedza była skutecznym lekarstwem na bezduszność i obojętność.

 Agnieszka Wlazło

Tuesday the 9th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.