„Pomocna dłoń”.

Szkolne Koło Caritas ogłosiło konkurs literacki „Pomocna dłoń”. Był on skierowany do uczniów naszej szkoły. Należało stworzyć wiersz (klasy 3-5) lub opowiadanie (klasy 6-8) , które będzie nosić taki tytuł, propagować ideę wolontariatu, inspirować do pomagania i rozwijać zdolności twórcze naszych podopiecznych. Jury składające się z nauczycielek języka polskiego w składzie: Anna Klusek, Monika Gibała,  Agnieszka Wlazło przyznało nagrody:

Czytaj więcej...

Telefony z pomocą misjonarzom….

W styczniu i lutym Szkolne Koło Caritas przy wsparciu rodzin prowadziło zbiórkę telefonów komórkowych i znaczków pocztowych. W ten sposób chcieliśmy wesprzeć Pallotyńską Fundację Misyjną „Salvatti” zajmującą się potrzebującymi w Afryce i Ameryce Południowej. Zbieraliśmy telefony komórkowe sprawne i uszkodzone, bez danych osobowych, które fundacja sprzedaje punktom napraw lub firmom zajmującym się recyklingiem elektronicznym. Znaczki pocztowe (ostemplowane) są sprzedawane jako tzw. makulatura filatelistyczna. Każdy więc dar naszych uczniów to pomoc dla misjonarzy, ale też ochrona środowiska. Udało nam się zgromadzić 5 tabletów, 39 telefonów i 3 ładowarki oraz kilkadziesiąt znaczków. Dziękujemy….

                                                                                                                                  Opiekunki SKC

DAR JUNIORA DLA SENIORA

W dniu 9 marca Szkole Koło Caritas rozpoczęło w Publicznej Szkole Podstawowej w Wolanowie akcję „DAR JUNIORA DLA SENIORA”. W ramach jałmużny wielkopostnej wolontariusze naszej szkoły podczas długich przerw przechadzali się po terenie placówki ze skarbonkami wielkopostnymi. Jeśli ktoś miał życzenie, wrzucał do nich jakiś pieniążek. Założeniem akcji było, aby uczniowie w okresie Wielkiego Postu zrezygnowali z jakiejś przyjemności - zakupu słodkiego batona, chipsów i właśnie tę kwotę poświęcili. Niestety, zamknięcie szkół z powodu zagrożenia koronawirusem uniemożliwiło kontynuację akcji. W ciągu trzech dni zebraliśmy w sumie 168, 47 zł. Przekazaliśmy je do Caritas w Radomiu. Dziękujemy!

Opiekunki SKC

Zakręceni, odkręceni…

Nawet sytuacja pandemiczna w kraju nie przeszkodziła naszym uczniom w corocznej zbiórce korków. Od lat wspieramy rodziców niepełnosprawnej Małgosi z terenu naszej gminy, którzy zebrane przez nas nakrętki oddają do fundacji, a pozyskane fundusze przeznaczają na leczenie i rehabilitację córki. Uczniowie z Wolanowie, dbając również o środowisko, gromadzą plastikowe nakrętki, jednocześnie mogą liczyć na pozytywne punkty z zachowania.

Dobro powraca….

Opiekunki SKC

Szerzmy dobro….

 28 lutego 2020 roku uczniowie działający w Szkolnym Kole Caritas przy PSP w Wolanowie wzięli udział w zbiórce pieniędzy na rzecz najstarszych podopiecznych diecezjalnej Caritas. Akcja odbywała się w Galerii Słonecznej  w dniach 28 – 29 lutego. Młodzi wolontariusze z naszej szkoły pod opieką pań Agnieszki Wlazło i Jadwigi Bednarek uczestniczyli w niej w piątek. Przez 3 godziny ze szczerymi uśmiechami na twarzach prosili radomian o datki do puszek. Cieszyli się z każdego grosika, a za okazane wsparcie słodko dziękowali, wręczając cukierki. Gorliwie w okresie Wielkiego Postu wprowadzali w czyn słowa papieża Franciszka: „Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dziś zrobiłem gest miłości wobec drugiego”. ..

                                                                                          Opracowała Agnieszka Wlazło

Czas na herbatkę z babcią i dziadkiem…

21 i 22 stycznia świętujemy dni, o których nikt, dzieci i dorośli nie mogą zapominać. Nasi wolontariusze przypomnieli uczniom z naszej szkoły, aby w te dni odwiedzili swoje babcie i dziadków, wypili z nimi pyszną herbatkę i posłuchali historii, które przytrafiły się im w czasach dzieciństwa lub młodości. Są to niesamowite i niezapomniane opowieści, które będą tkwiły w naszej pamięci do lat dorosłych...       

Babcia i Dziadek to słowa,
które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre…
I mimo, że za oknem jest zimno, to jednak są to jedne z najcieplejszych dni w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość, wywołuje uśmiechy na twarzach, powoduje, że małe serduszka dzieci biją szybciej, a Babcia i Dziadek ze wzruszeniem przyjmują laurki i słuchają kierowanych pod ich adresem czułych słów.

Opracowała Jadwiga Bednarek

Najlepsze życzenia dla ks. Mariusza Chamerskiego...

„Nie ma spotkań przypadkowych.
Każde spotkanie z drugim człowiekiem jest przygotowane przez Pana Boga.
Zawsze jest jakiś ciąg dalszy, który okazuje się ważny.”

ks. Jan Twardowski

          W niedzielę 19 stycznia ksiądz Mariusz Chamerski w naszej wolanowskiej wspólnocie parafialnej obchodził Imieniny. Z tego też powodu młodzież ze Szkolnego Koła Caritas życzyła Solenizantowi wiele radości z pełnionej posługi kapłańskiej, obfitych łask i błogosławieństwa Bożego na każdy dzień życia… Podziękowali także za wszelką troskę, pomoc, wsparcie i życzliwość podczas realizacji naszych akcji w szkole i w parafii. Szczęść Boże...

Opracowała Jadwiga Bednarek

Praca domowa na Święta Bożego Narodzenia?

 

Święta, to nie tylko czas otwierania prezentów, ale przede wszystkim czas otwierania serc…

            Co zrobić, aby święta Bożego Narodzenia były niezapomniane? Oczywiście należy zadbać, aby w przygotowaniach do świąt uczestniczyli wszyscy domownicy. Nic tak bowiem nie wprowadza w świąteczny nastrój, jak np. wspólne pieczenie pierników czy ubieranie choinki… Jest to świetna okazja do wspólnego spędzania czasu, porozmawiania, pożartowania. Dlatego też zaproponowaliśmy dzieciom i młodzieży z naszej szkoły kilka zadań, dzięki którym poczują się oni lepiej i sprawią, że ten przedświąteczny i świąteczny czas naprawdę będzie wyjątkowy.

            Do wykonania mieli wybrać przynajmniej siedem zadań z dziesięciu. A było to:
- wyłącz internet na cały dzień,
- zrób dobry uczynek,
- uśmiechnij się do kogoś nieznajomego,
- wybierz się na lodowisko z rodziną lub przyjaciółmi,
- życz pani w sklepie miłego dnia,
- uśmiechnij się do siebie patrząc w lustro,
- pomóż w przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia,
- upiecz i udekoruj z rodziną pierniczki,
- powiedz bliskim, że ich kochasz.

Opracowała Jadwiga Bednarek

„Czytam, liczę, poznaję świat”czyli wychowanie do czytelnictwa…

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas odwiedzili Publiczne Przedszkole w Wolanowie i aktywnie włączyli się do udziału w realizację działań wychowawczo – dydaktycznych poprzez czytanie najmłodszym bajek edukacyjnych. Przypomnieli też maluchom o tym, w jaki sposób należy prawidłowo czytać.
W zajęciach uczestniczyło aż dziewięć grup przedszkolnych: Motylki, Biedronki, Pszczółki, Kaczuszki, Tygryski, Smerfy, Krasnale, Zuchy i Mali Odkrywcy…
Jak powszechnie wiadomo, czytanie przynosi wiele korzyści i wzbogaca słownictwo, pogłębia wiedzę, porusza wyobraźnię, wspomaga koncentrację i poprawia pamięć, a nawet rozwija empatię… Słuszne zatem wydają się słowa znanego poety i dramatopisarza Jarosława Iwaszkiewicza „ ...czytanie to odnajdywanie własnych bogactw i możliwości przy pomocy cudzych słów...”

Opracowała Jadwiga Bednarek

Papieskie Dzieła Misyjne

Z inicjatywy księdza Mariusza Chamerskiego  17. grudnia 2019 roku naszą szkołę odwiedzili zaszczytni goście. Z inspirującą prelekcją dla wszystkich uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolanowie wystąpili ksiądz Maciej Będziński, krajowy sekretarz Papieskich Dzieł Misyjnych oraz siostra Monika Juszka, misjonarka. Opowiedzieli o swym trudnym posłannictwie, o jego blaskach i cieniach. Zaprezentowali szereg wzruszających zdjęć z krajów, w których pracują polscy misjonarze. Wielokrotnie podkreślali tragiczne warunki życia, w jakich nadal w XXI wieku zmuszeni są egzystować ludzie. Uczniowie słuchali w skupieniu, z zaciekawieniem przymierzali etniczne stroje, z zapałem też wspólnie zaśpiewali. Zgodnie z maksymą Piusa XII, iż „Misjonarz nie wymaga, aby się go podziwiało, ale aby się mu pomagało” wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas w podziękowaniu za budujące spotkanie wręczyli gościom prezenty, które będzie można wykorzystać w kolejnych misjach – bandaże, plastry, opatrunki, witaminy.

Za organizację spotkania odpowiadali nauczyciele: ks. Mariusz Chamerski, Jadwiga Bednarek, Agnieszka Wlazło, Beata Rosińska, Małgorzata Kuśmierczyk, Elżbieta Kazała- Maziarz.

Opracowała Agnieszka Wlazło

„Paczka dla dzieciaczka!”

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
Janusz Korczak

Uczniowie z klasy 5a wraz z wychowawczynią p. Ewą Walkiewicz zorganizowali paczkę świąteczną dla chłopczyka z terenu naszej gminy, którego rodzina znajduje się w trudnej sytuacji materialnej ze względu na niepełnosprawność, która tam występuje.
W paczce znalazły się zabawki, gry, pluszaki i słodycze. Dzieci same wszystko zapakowały i przewiązały niebieską kokardą. Cieszymy się, że nasza inicjatywa spotkała się z tak dużym odzewem dzieci o wielkich sercach… i zachęciła ich do działania. Tej paczki oczywiście by nie było, gdyby nie Rodzice, którzy poświęcili swój czas, by pomóc…

I pamiętajmy:

             „Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”

Opracowała Jadwiga Bednarek

Sunday the 20th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.