Dla powodzian
W dniu 28. września uczennice naszej szkoły: Lena Stanik, Weronika Pogoda, Maja Gardocka i Amelia Jóźwik reprezentowały Szkolne Koło Caritas z Wolanowa w Ogólnopolskiej Zbiórce dla Powodzian. W markecie Biedronka zbierały od jego klientów produkty żywnościowe i chemiczne, które następnie przetransportowane zostaną na tereny dotknięte tegorocznym kataklizmem. Jak poinformował ks. Damian Drabikowski, dyrektor radomskiej Caritas, wartość przekazanej przez nią pomocy wyniosła już ponad 500 tys. zł. Cieszymy się, że wolontariusze z Wolanowa również dołożyli do tego czynu swoją cegiełkę...
Opiekunki SKC
Na pomoc powodzianom…
Od dawna wiemy, że na naszą szkolną społeczność można liczyć. Pomagaliście, gdy wybuchła wojna w Ukrainie. Nie zawiedliście, gdy nastała pandemia Covid-19. Wspieracie ludzi w kryzysie bezdomności, chorych, samotnych, bezdomne zwierzęta.
I tym razem również uczniowie naszej szkoły stanęli na wysokości zadania. W dniach 18-19 września wolontariusze przeprowadzili akcję zbiórki żywności i artykułów chemicznych dla ludzi, których dotknęła klęska tegorocznej powodzi. Zgromadziliśmy bardzo dużo darów, m.in. ponad 50 opakowań makaronu, 60 kaszy i ryżu, 100 konserw, ponad 200 sztuk środków do sprzątania i 60 do higieny osobistej. Zostały one przewiezione do siedziby radomskiej Caritas, skąd trafią do powodzian.
Dziękujemy!
Wasza pomoc jest na wagę złota i daje nadzieję tym, którzy stracili wszystko.
SK Caritas
Szkolne Dni Dobra
W dniu 7. kwietnia obchodziliśmy święto- Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Z tej okazji polska Caritas organizuje corocznie różnorodne przedsięwzięcia wspierające prowadzone przez nią ośrodki, m.in. Domy Dziecka, Domy Samotnej Matki, hospicja, jadłodajnie. Dzień Dobra jest również okazją do spotkania wolontariuszy.
Szkolne Koło Caritas w Wolanowie także włączyło się w obchody tego dnia. Zorganizowaliśmy:
- Akcję "Dobre jabłuszko", w której można było nabyć pluszowe jabłko.
- Akcję "Dobry bieg" - chętni uczniowie z klas 1-8 brali udział w charytatywnym biegu, wcześniej wrzucając do puszki symboliczne 2 zł. Na zwycięzców czekały nie tylko oceny z wf, ale też medale.
- Akcję "Dobry popcorn"- kupując ten smakołyk, również wspieraliście szkolne obchody Dnia Dobra.
Wszystkie datki wolontariusze zbierali do specjalnie oznakowanych puszek, które przekazane zostały do radomskiej Caritas.
Dziękujemy za Waszą dobroć i zaangażowanie!
Opiekunowie SKC
PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA!
„Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta…”
Immanuel Kant
Od wielu lat pomagamy zwierzakom z radomskiego schroniska, wspierając ich suchymi karmami, puszkami, batonami, pasztecikami i rozpieszczamy licznymi przysmaczkami. Pamiętamy, że są tam psy i koty nie tylko bezdomne, ale także opuszczone, często wyrzucone, które jeszcze bardziej potrzebują naszej uwagi i wsparcia. Potrzeby placówki są ogromne i bardzo zróżnicowane. W odpowiedzi na liczne potrzeby czworonogów tam przebywających, uczniowie naszej szkoły wraz z młodzieżą należącą do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Młodocina wzięli udział w zbiórce na rzecz tej placówki. Podczas jednodniowej akcji tylko w naszej szkole zebraliśmy 130 produktów! I tego samego dnia (24 kwietnia 2024 r.), zebrane dary zostały przewiezione do Schroniska w Radomiu przy ul. Witosa 96.
Kochani uczniowie, to wszystko dzięki Wam!
Jadwiga Bednarek i Aneta Dziedzic
Kwestujemy świątecznie
W marcu br. w Galerii Słonecznej w Radomiu wolontariuszki z klasy 6b ze specjalnie oznakowanymi puszkami zbierały datki na paczki świąteczne dla podopiecznych radomskiej Caritas. Wiosenna atmosfera sprawiła, że puszka szybko się zapełniła. Uczennice naszej szkoły przyczyniły się, aby życie podopiecznych radomskiej stało się choć trochę lżejsze – bo dla nich liczy się każdy drobny gest.
M. Gibała
Żonkilowe Pola Nadziei
Za oknami wiosna i pięknie rozkwitły pierwsze kwiaty. Nasza szkolna żonkilowa rabatka również zakwitła. Żonkile są symbolem pomocy przewlekle chorym, a nasze Szkolne Koło Caritas pamiętając o osobach przebywających w hospicjach, przeprowadziło akcję Żonkilowe Pola Nadziei. Wolontariusze za symboliczny datek do puszki wręczali żółte balony lub żonkile. Zebrane fundusze przekazaliśmy radomskiej Caritas.
Za okazane wsparcie wszystkim darczyńcom dziękujemy!
Opiekunki SKC
Szkolny Dzień Chorego
Z okazji Dnia Chorego Szkolne Koło Caritas w Wolanowie 12. lutego przygotowało w klasach krótką prelekcję dotyczącą tego chrześcijańskiego święta. Zostało ono ustanowione 13. maja 1992 roku w jedenastą rocznicę zamachu na Placu Św. Piotra, przez Jana Pawła II, który wyznaczył jego coroczne obchody na 11. lutego w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, w 75 rocznicę objawień fatimskich.
Światowy Dzień Chorego to dobra okazja, by pochylić się nad tajemnicą cierpienia, o którym polska pisarka, Ewa Nowak, wspominała:
„Człowiek musi cierpieć, bo inaczej nigdy nie nauczy się doceniać szczęścia. Radość i cierpienie to dwie połówki tego samego jabłka”.
Są wśród nas ludzie niepełnosprawni, może w rodzinie, w sąsiedztwie, w klasie - ludzie nękani przez różne choroby. Od nich możemy się uczyć cierpliwości, pokory, radości życia. Okażmy im zrozumienie. Podajmy pomocną rękę. Pomyślmy, czy w naszym najbliższym otoczeniu nie ma kogoś chorego, smutnego, samotnego. Zauważmy go.
Tego samego dnia wolontariusze odwiedzili również podopiecznych SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu, dla których przygotowali krótki program artystyczny oraz prezenty zakupione z zebranych przez siebie funduszy.
Opiekunki SKC
"Tak. Pomagam".
To nazwa Ogólnopolskiej Akcji Zbiórki Żywności mającej na celu niesienie pomocy osobom starszym, samotnym. Szkolne Koło Caritas działające w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie włączyło się w to przedsięwzięcie. Uczennice klasy 8c kwestowały 08. marca w markecie Lidl. Klienci do specjalnie przygotowanego pojemnika mogli wkładać produkty spożywcze o długim terminie przydatności. Właśnie z nich radomska Caritas przygotuje wielkanocne paczki świąteczne dla potrzebujących.
Agnieszka Wlazło
Nakrętki zbieramy – Krzysia motylka wspieramy…
Dzięki niezwykłej dobroci ludzi wszystko jest możliwe...
Już kolejny raz uczniowie z naszej szkoły wzięli udział z zbiórce plastikowych nakrętek na rzecz małego Krzysia zmagającego się z rzadką i niezwykle ciężką chorobą EB (pęcherzowe oddzielanie się naskórka). Chłopiec urodził się w 2015 roku z wyrokiem niestającego bólu - jego skóra jest tak delikatna, jak skrzydło motyla… Nawet naturalny odruch zaciskania dłoni powoduje u niego powstawanie ran. Z cierpieniem związana jest także kwestia chwytania i chodzenia. Rani go dotyk, ubranka, nawet jedzenie… i cały czas potrzebuje kosztownych, specjalistycznych opatrunków.
Zbiórka plastikowych korków po wodzie, napojach, płynach i szamponach odbyła się w lutym 2024 roku. A dzięki uprzejmości pani Julity Grduk zostały one bezpiecznie odebrane i przetransportowane do wyznaczonego punktu skupu. Pozyskane w ten sposób fundusze trafią na leczenie i opatrunki Krzysia, które są bardzo kosztowne. Warto podkreślić, że akcja ta cieszy się zawsze ogromnym zaangażowaniem całej społeczności szkolnej. Dlatego kolejny raz wszystkim dziękujemy za tak piękną i udana akcję!
Jadwiga Bednarek i Aneta Dziedzic
„Od lizaka do plecaka”
Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w Wolanowie przed feriami zimowymi zorganizowali noworoczną zabawę. Uczniowie kręcili magicznym kołem, by wygrać wiele ciekawych rzeczy, m. in. książki, plecaki, piórniki, słodycze, chrupki, różnorodne dekoracje i ozdoby. Zabawa sprawiła uczniom wiele radości i uśmiechów.
Monika Gibała
Akcja „Kanapka”
Nasi wolontariusze w dniu 13. grudnia wzięli udział w realizacji kolejnego zadania. Chętni członkowie koła przynieśli produkty spożywcze, które posłużyły do przygotowania w szkolnej stołówce 50 świeżutkich, smacznych bułek. Gotowe przekąski zostały zawiezione dzięki uprzejmości UG Wolanów do radomskiej Caritas i wręczone w jadłodajni osobom potrzebującym. Pomaganie nasi wolontariusze mają we krwi i z pewnością mogli powiedzieć za papieżem Franciszkiem: „Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: - Dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” .
M. Gibała, A. Wlazło