„Łączy nas pamięć o tych, co odeszli...”

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...

Dzień jesienny tak cicho jak liść zżółkły opada;
złoto ma z października smutek ma z listopada.
I w ten smutek złotawy,
i w ten płomyk zamglony przybrały się Zaduszki jak w przejrzyste welony.
Płoną świeczek szeregi, płoną świeczek tysiące,
powiewają płomyki zamyślone i drżące.
Więc płomykiem jak dłonią, dłonią ciepłą i jasną,
pozdrawiamy tych wszystkich, których życie już zgasło.


Hanna Łochocka "Płoną świeczki"

Czytaj więcej...

Podziękowanie i życzenia dla ks. kanonika Tadeusza Kszczota...

Dzień 28 października w naszej wspólnocie parafialnej obchodzony jest, co roku w szczególny sposób. Tego bowiem dnia dzień swoich Imienin przeżywa proboszcz naszej parafii ks. kan. Tadeusz Kszczot. Dlatego też młodzież ze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunką w poniedziałkowy wieczór po mszy świętej złożyli najserdeczniejsze życzenia.

            Aby każdy dzień wypełniała ludzka życzliwość, wdzięczność a optymizm życiowy nigdy księdza Tadeusza nie opuszczał. Niech Pan Bóg nieustannie obdarza drogiego nam Solenizanta swoim błogosławieństwem i potrzebnymi łaskami,  plurimos annos…

            Podziękowaliśmy także za troskę duchową oraz wszelkie wspieranie naszych akcji organizowanych na terenie parafii Wolanów… 

Opracowała Jadwiga Bednarek

 

Pamiętamy!

W dniu 29. października 2019 roku uczniowie klasy 4c Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolanowie wybrali się z wychowawcą na cmentarz parafialny w Wolanowie. Ich celem było oczyszczenie opuszczonych, zaniedbanych grobów, by kultywować pamięć o zmarłych przodkach, tych znanych i tych całkowicie zapomnianych. Rodzice zadbali, by byli gotowi do pracy- wszyscy mieli worki na śmieci, specjalne rękawice i symboliczne znicze. Dzieci ochoczo zabrały się do sprzątania - grabiły, wyrywały, zamiatały. Następnie zapaliły znicze i w ciszy pomodliły się za dusze zmarłych.

Opracowała Agnieszka Wlazło

 

Papieskie Dzieła Misyjne

Kolejny raz Szkolne Koło Caritas działające w Publicznej Szkole Podstawowej w Wolanowie zaangażowało się w projekt „Papieskie Dzieła Misyjne”. Wolontariusze przeprowadzili w październiku z inspiracji księdza Mariusza Chamerskiego zbiórkę środków opatrunkowych. Aktywnie uczestniczyło w niej 80 osób. Dzięki nim zebraliśmy:

- 18 kompletów plastrów,
- 12 butelek wody utlenionej,
- 2 kompletne apteczki,
- przylepce- 29 sztuk,
- 113 kompletów kompresów,
- 5 strzykawek,
- 253 bandaże różnych rozmiarów,
- inne -5 sztuk.

Wszystkie zebrane środki wolontariusze przekażą w dniu 31 października księdzu Maciejowi Będzińskiemu, sekretarzowi Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Będzie on tego dnia gościem w Parafii Świętej Doroty w Wolanowie.

Dziękujemy uczniom za udział w akcji, wolontariuszom za jej przeprowadzenie oraz księdzu Mariuszowi za inspirujące i owocne poruszenie naszych sumień.

Opracowała Agnieszka Wlazło

 

"Papieskie Dzieło Misyjne".

Z inspiracji ks. Mariusza Chamerskiego w naszej szkole w październiku zostanie przeprowadzona akcja przez Szkolne Koło Caritas "Papieskie Dzieło Misyjne". Nasi wolontariusze przeprowadzą zbiórkę środków opatrunkowych (bandaże, gazy, plastry... itp) przeznaczone dla lekarzy wyjeżdżających na misje do Afryki. Akcja potrwa od 21 do 25 października 2019 roku.
 

Jesteśmy Eko!

W dobie gwałtownych zmian i szybkiego rozwoju cywilizacyjnego wielkiego znaczenia nabierają postawy ekologiczne. Środowisko wpływa na człowieka, człowiek również kształtuje swoje otoczenie. Niestety, jego oddziaływanie często bywa destrukcyjne. Myśląc o naszej przyszłości, o globalnej kondycji Ziemi, powinniśmy wdrażać postawy ekologiczne. Dlatego Szkolne Koło Caritas w naszej szkole również postanowiło je wspierać. Prowadzimy całoroczną zbiórkę plastikowych nakrętek, zużytych baterii. W drugim semestrze planowana jest zbiórka zniszczonych telefonów komórkowych. Na lekcjach poruszane są zagadnienia, jak dbać o środowisko naturalne. Obecnie zakończyliśmy zbiórkę makulatury. Przy wsparciu p. bibliotekarki zgromadziliśmy 1140 kg papieru z nieaktualnych podręczników. Dzięki współpracy z Urzędem Gminy w Wolanowie zostały przewiezione na skup surowców wtórnych.

Pamiętajmy, że Ziemia jest tylko jedna!

                                                                                                                              Opracowała Agnieszka Wlazło

 

„Możesz dawać bez miłości, ale nie możesz kochać bez dawania…”

Zgodnie z tą sentencją kolejny rok pracy Szkolne Koło Caritas rozpoczyna akcją „Kromka chleba dla sąsiada”. Podobnie jak w ubiegłych latach polega ona na zbieraniu produktów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz artykułów chemicznych. Przeznaczone będą dla najstarszych, najuboższych podopiecznych radomskiej Caritas. Każda klasa otrzymała ekologiczną papierową torbę, w której pod okiem wychowawcy gromadziła dary. Następnie zostały przeliczone i autem „użyczonym” przez Urząd Gminy w Wolanowie dostarczone do siedziby Caritas w Radomiu przy ul. Kościelnej.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję, bo znów nasze starania „przyniosły plon obfity”… Wolontariusze zebrali:

Czytaj więcej...

Tornister pełen uśmiechu

„Im dajesz więcej, tym większym się stajesz.
Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować.
Bowiem dawać to nie znaczy tracić.”

Antoine de Saint- Exupery

We wrześniu 2019 rokuradomska Caritas zorganizowała akcję „Tornister pełen uśmiechu”.Patronat nad nią objął bp Henryk Tomasik. Wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy Publicznej Szkole Podstawowej w Wolanowie prowadzili zbiórkę materiałów szkolnych. Uczniowie naszej szkoły dzięki ogromnemu zaangażowaniu wychowawców i rodziców bardzo hojnie przynosili zeszyty, bloki, kredki, mazaki, farby itp. Zostaną one przekazane naszym rodakom na Ukrainie. Udało nam się zebrać:

Czytaj więcej...

„Kochające serce jest zawsze młode…”

Od roku 1990 dzień 1. października został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiony Światowym Dniem Osób Starszych. Celem święta jest przełamanie stereotypów dotyczących seniorów, poprawę ich postrzegania w społeczeństwie. Koło Caritas działające w Publicznej Szkole Podstawowej w Wolanowie zorganizowało we współpracy z Samorządem Uczniowskim szkolne obchody tego święta. Wolontariusze odwiedzili tego dnia każdą klasę, informując o uroczystości i zachęcając młodzież do indywidualnego celebrowania tej okazji. Przygotowali okolicznościową gazetkę na szkolnym korytarzu. Upiekli również słodkie babeczki, które wręczyli osobom starszym uczestniczącym w nabożeństwie w kościele parafialnym w Wolanowie. Wykorzystując zdolności plastyczne, pod opieką wychowawców uczniowie klas 1-3 własnoręcznie wykonali kolorowe upominki. Dzieci z klas 4-6 zrobiły użytek ze swoich talentów literackich i stworzyły wzruszające wiersze dla seniorów. Prace te podarowały bliskim - babci, dziadkowi, może samotnej sąsiadce.

Pamiętając słowa Lucy Maud  Montgomery: „Starość przychodzi dopiero wtedy, gdy zaczynamy mieć więcej wspomnień niż marzeń”, życzymy wszystkim seniorom, by nie przestawali marzyć i dążyć do spełnienia planów. 100 lat!

Opracowała Agnieszka Wlazło

 

 

Festyn Caritas

W dniu 07.06.2019r. w Radomiu w hali MOSIR odbył się festyn dla członków Szkolnych Kół Caritas. Był on podsumowaniem rocznej pracy wolontariuszy. Wszyscy uczestnicy dostali „słodkie paczki” ufundowane przez sponsorów. Mogli brać udział w konkursach wiedzowych. Wysłuchali koncertu zespołu świeckich katolików „Testimonium”. Nasi uczniowie również zaprezentowali swoje talenty wokalne. Patrycja Kwiatkowska zaśpiewała „ Ech mała”, a Julka Siwak wraz z członkiniami zespołu Wolanianki wykonały utwór „Zakochani wiosną”. Dziewczyny zebrały gromkie brawa! Po poczęstunku młodzież brała udział w zabawach ruchowych, mogła artystycznie pomalować twarze, obejrzała pokaz iluzji.  Było aktywnie, barwnie i wesoło. Na festynie nasze koło dwukrotnie zostało wyróżnione.   Z rąk ks. Damiana Drabikowskiego - V-ce Dyrektora Caritas Diecezji Radomskiej otrzymaliśmy podziękowanie za udział w tegorocznej akcji Pola Nadziei. Zdecydowanie największą radość  spowodowało wyróżnienie  (nagrodę w kwocie 1000 zł) za całoroczną pracę, które otrzymaliśmy  jako jedyne koło! A działamy przecież dopiero od roku! Szczęśliwi i docenieni wróciliśmy do szkoły, zmotywowani do dalszej pracy w nowym roku szkolnym.

Opracowała Agnieszka Wlazło

Pola Nadziei 2019

Szkolne Koło Caritas przy PSP w Wolanowie wzięło udział w ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei. Każdego roku wiosną odbywają się zbiórki z inicjatywy hospicjów. Ich znakiem rozpoznawczym są żonkile – żółte kwiaty nadziei - wręczane przez wolontariuszy w zamian za datki, które przekazywane są na rzecz podopiecznych hospicjów. W roku 2019 w Niedzielę Palmową po wszystkich Mszach  Świętych kwestowaliśmy, by szczególnie wesprzeć chorych na raka. Uczniowie zaopatrzeni w puszki i żonkile przy wsparciu księży  zachęcali  do datków parafian kościołów pw.  Św. Doroty w Wolanowie i Św. Jana Chrzciciela i Św. Stanisława Kostki w Mniszku. Wolontariusze pod czujnym okiem pani Jadwigi Bednarek dzięki hojności mieszkańców gminy Wolanów uzbierali 1683 zł 43 grosze, 10 centów, 2 ruble, 2 pensy, 10 kopiejek,  przekazane następnie  do Caritas przy ul. Kościelnej w Radomiu. Akcja powiodła się dzięki zaangażowaniu nauczycieli, którzy zapewnili opiekę wolontariuszom. Dziękujemy więc pani Annie Sadownik, Agacie Augustyniak, Małgorzacie Bisińskiej – Siarze oraz Piotrowi Janasowi   za pomoc.

 Opracowała Agnieszka Wlazło

 

Friday the 22nd. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.