Oddział przedszkolny

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 06 maj 2019

V Gminny Konkurs Poezji Przedszkolnej „Powitanie Lata”

 

„Gdzie jesteś, lato?
Odpocznij! Poczekaj!
Lubi Ciebie każde z nas
Bo wakacji dajesz czas…..”

K. Datkun-Czerniak

Dnia 16 czerwca 2023r. w PSP im. Jana Pawła II w Wolanowie odbył się V Gminny Konkurs Poezji Przedszkolnej „Powitanie Lata”. W konkursie zaprezentowały się szkoły z terenu Gminy Wolanów: PSP w Mniszku, PSP w Wolanowie i ZSP w Sławnie.
Dzieci prezentowały wiersze o tematyce letniej: „Pora na lody”, „Lato” i „Wymarzone wakacje”.
Jury konkursowe w składzie: Monika Gibała, Anna Klusek i Jolanta Prawda wyłoniło laureatów spośród 4 uczestników.
Przyznano I, II i III miejsce i jedno miejsce ex aequo.
I miejsce: Zofia Kacprowicz lat 5 – PSP w Wolanowie, klasa 0b
II miejsce: Hanna Stanik – PSP w Wolanowie, klasa 0a i Adam Adamkiewicz – PSP w Mniszku
III miejsce: Wiktoria Trześniewska – ZSP w Sławnie

 

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Do zobaczenia za rok!!!

 

Koordynator: Roksana Bilke
Współorganizator: Ewa Kijas

 

 

Dzień Rodziny

Są takie dni w szkolnym kalendarzu, do których wszystkie dzieci przygotowują się bardzo solidnie i na które czekają z wypiekami na twarzy.
„Dzień rodziny” to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień.
Z tej okazji, 29 i 30 maja br. zerówkowicze z PSP im. Jana Pawła II zaprosiły swoich najbliższych na uroczysty program artystyczny .
W klasie O a w dniu 29 maja odbył się piknik rodzinny, połączony z przedstawieniem artystycznym, zabawami integracyjnymi z rodzicami i dziadkami, grillem oraz przejażdżką konną. Atrakcją dla dzieci było również malowanie twarzy i sesja zdjęciowa z koniem Horacym z rancha April w Kacprowicach. Na zakończenie mamusie otrzymały kwiaty wykonane z koralików.
W dniu 30 maja dzieci z klasy O b przywitały swoich rodziców na Dniu Mamy i Taty. Uczniowie wystąpili z występem okolicznościowym – dzieci śpiewały piosenki: „Mamo, tato dziś wszystkie dzieci”, „Kocham Cię, ti amo je te..”, „Moja wesoła rodzinka” i recytowały wiersze dla mamy i taty. Na zakończenie rodzice otrzymali prezenty - mamy barwne siatki na zakupy a tatusiowie kolorowe krawaty. Uroczystości towarzyszył słodki poczęstunek.
Były to radosne i słoneczne przedpołudnia spędzone w wielkiej szkolnej rodzinie.

 

Wychowawczynie:
Roksana Bilke
Ewa Kijas

CZYTANIE NA DYWANIE

„Dobra książka (…) to chleb żywiący umysł i duszę.” – Jan Wantuła

W maju w klasie 0a odbyła się akcja czytelnicza  pt. ,,Czytanie na dywanie" zorganizowane przez wychowawcę klasy. Zajęcia wspólnego czytania z rodzicami odbywały się cyklicznie 1 raz w tygodniu.
Czytanie na dywanie to cykl spotkań, które mają za zadanie promować czytelnictwo wśród dzieci i rodziców.  Uczniowie uważnie wysłuchali opowiadań z książki pt. ,,Muminki- księga pierwsza ". Historia głównych bohaterów zaciekawiła i rozśmieszyła dzieci. Wspólne czytanie bajek dostarczyło wszystkim wiele radości, a atmosfera podczas czytania była rodzinna, magiczna. Dzieci zawsze z niecierpliwością czekały na rodzica, ogromnie przeżywały wizytę mamy w szkole. Myślę, że w tym dniu, każde dziecko czuło się dumne i ważne.
Dziękuję rodzicom za zaangażowanie i poświęcony Nam czas

   Roksana Bilke

 

WARSZTATY PLASTYCZNO-TECHNICZNE „PANI WIOSNA”

„Już w powietrzu wiosnę słyszę…
Czy ty też?.......”

30 marca 2023r. w oddziale Ob odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców zorganizowane
w formie warsztatów plastyczno-technicznych pt. „Pani Wiosna”. Dzieci powitały rodziców piosenką „Maszeruje wiosna” oraz pięknie wyrecytowanym wierszem J. Tuwima „Już
w powietrzu wiosnę słyszę”.

Celem naszych zajęć było:

 • dostrzeżenie zmian zachodzących w przyrodzie wiosną,
 • rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci oraz ich indywidualnych zdolności twórczych,
 • rozwijanie wyobraźni i myślenia,
 • nawiązanie współpracy rodzic-dziecko,
 • pobudzanie kreatywności uczniów i rodziców,
 • odkrywanie przyjemności tworzenia, cieszenie się uzyskanym efektem.

Frekwencja była bardzo duża. Zadaniem rodziców i dzieci było wykonanie Pani Wiosny. Rodzice aktywnie zaangażowali się w wspólną z dziećmi  twórczą pracę. Nasza sala tętniła  życiem.
Podczas zajęć powstały kolorowe sylwety Pani Wiosny oraz kosz pełen kwiatów. Wszyscy byli zadowoleni z uzyskanych efektów swojej pracy.
Warsztaty były okazją do wspólnej kreatywnej pracy rodziców i ich dzieci.

Wiosna, wiosna, ach to Ty!!!

Wychowawca Ob
Ewa Kijas

WYJAZD DO SZKOŁY MUZYCZNEJ IM. OSKARA KOLBERGA W RADOMIU

Korzystając z pięknej i słonecznej pogody w dniu 23 marca 2023r. uczniowie oddziału Ob wraz z wychowawczynią p. Ewa Kijas i p. pedagog Barbarą Waśkiewicz wybrali się do Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Radomiu na koncert „Muzyczne Obrazki Pana Bemola”.
Celem naszej wycieczki było rozwijanie zainteresowań muzycznych oraz wzbogacenie wiedzy na temat różnorodnych instrumentów.
Podczas koncertu dzieci miały okazję poznać odpowiedzi na pytania: Czy muzykę można zobaczyć? Czy słonia można zagrać? Co komu w duszy gra?….
Na te i inne pytania odpowiedział dzieciom sam Pan Bemol, który odkrywał wyjątkowe oblicza muzyki. Zerówkowicze z wielkim zainteresowaniem wysłuchali różnorodnych instrumentów
i utworów, bili brawa i słuchali ciekawych opowieści Pana Bemola.

 

Wychowawca Ob
Ewa Kijas

Pierwszy dzień wiosny

„Przyszła pani wiosna
To pora roku jest radosna
Słońcem świat okryła
I szarą zimę przegoniła…”

Czym powitać cię wiosenko, gdy zielona wracasz znów, chyba tańcem i piosenką, bo to milsze jest od słów” – takimi słowami zerówkowicze  z PSP im. Jana Pawła II wraz ze swoimi wychowawczyniami powitały wiosnę. Dzieci śpiewając piosenki „Maszeruje wiosna”, „Marzec czarodziej” i „Wiosna nowina radosna” spacerowały w barwnym korowodzie
z Gaikiem – Maikiem i własnoręcznie wykonaną Panią Wiosną. Obrzędom tym towarzyszyła piękna słoneczna pogoda.
W tym dniu zerówkowicze wykonały prace plastyczne związane z astronomiczną wiosną.
Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom!

Ewa Kijas
Roksana Bilke

 

INNOWACJA PEDAGOGICZNO-METODYCZNA „Z MATEMATYKĄ NA TY”

 

W roku szkolnym 2022/2023 w oddziale przedszkolnym Ob realizowana jest innowacja pedagogiczno-metodyczna „Z matematyką na ty”. Adresatami innowacji są będą dzieci w wieku 5 - 6 lat.
Innowacja „ Z matematyką na ty” jest odpowiedzią na obowiązujące wymagania edukacyjne w zakresie wdrażania nowej podstawy programowej wychowania przedszkolnego, kompetencji kluczowych oraz obowiązujących kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023.

 

Celem innowacji jest m.in:
- rozwijanie kompetencji kluczowych matematycznych;
- rozwijanie myślenia logicznego, orientacji przestrzennej, percepcji wzrokowej, pamięci słuchowej, koordynacji wzrokowo – ruchowo – słuchowej;
- doskonalenie umiejętności skupiania się na zadaniu i koncentracji uwagi;
- poszukiwanie różnorodnych, kreatywnych sposobów rozwiązywania problemów;
- planowanie swoich działań i sprawdzanie ich efektów; tworzenie kodów, odczytywanie
 i zapamiętywanie ich;
- przestrzeganie zasad współdziałania przy pracy;

 

Tematyka innowacji podzielona jest na 4 pory roku, a zajęcia odbywają się zgodnie z założonymi celami .
Poprzez realizację innowacji dzieci mają przede wszystkim możliwość doskonalić umiejętności matematyczne i zdobywać umiejętności kodowania i planowania.

 

 

 

Osoba realizująca: Ewa Kijas

 

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA klas 0

A zaczęło się to tak:

Kochana Babuniu,
przyjmij od wnuczki i wnuczka życzenia,
aby się spełniły wszystkie Twe marzenia,
żeby Babcia zawsze dobre zdrowie miała
i razem z Dziadziusiem bardzo Nas kochała...

Dzień Babci i Dziadka to dwa najpiękniejsze dni w całym roku, chociaż wypadają w styczniu, najchłodniejszej porze roku... W tych dniach Dziadkowie mogą poczuć się jeszcze bardziej wyjątkowo. Klasa OA oraz OB 20.01.2023r. zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji Ich święta, która odbyła się w szkolnej sali gimnastycznej pod opieką swoich wychowaczyń p. EWY KIJAS I P. ROKSANY BILKE . Ci ze wzruszeniem przyglądali się scenkom, wysłuchali pięknych piosenek oraz zobaczyli urocze tańce w wykonaniu swoich najukochańszych wnuków. Oklaskom nie było końca.

Dla Babć i Dziadków wnuczęta są radością życia, a dzieci wychowujące się w bliskości z najstarszym rodzinnym pokoleniem są szczęśliwsze.
Jeszcze RAZ... z Okazji Święta Dziadziusiów i Babć Życzymy dużo zdrówka, uśmiechu i samych miłych chwil. STO LAT!

Roksana Bilke, Ewa Kijas

 

Dziewczynka z zapałkami - wycieczka do teatru klas 0

 

11. 01.2023r. najmłodsze klasy Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolanowie uczestniczyły w magicznym spektaklu "Dziewczynka z Zapałkami". To jedna z najpopularniejszych baśni Hansa Christiana Andersena, która mimo upływu lat dalej porusza swoim przesłaniem. Podczas spektaklu byliśmy świadkami, jak muzyka, ruch i taniec kolejno wymalowuja akapity znanej Baśni. Teatr uczy i bawi... Ukazuje Świat bajkowy i rzeczywisty w niezwykły sposób. Dzieci z zachwytem " Czerpały pełnymi garściami" każdy nawet najmniejszy ruch sceniczny, każde słowo. "zapałki! Zapałki... Czy ktoś kupi Chociaż 1 zapałkę?"

 

Wychowawczynie: Roksana Bilke, Ewa Kijas

 

„Czyste powietrze wokół nas”
– program edukacji antytytoniowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej

 

W roku szkolnym 2022/23 uczniowie z oddziału przedszkolnego Oa i Ob włączyli się aktywnie w realizację programu Sanepidu „Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej było:

 • wykształcenie u uczniów umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów,
 • uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata,
 • zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,
 • zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów,
 • zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.

W ramach programu „Czyste powietrze wokół nas” zostały zrealizowane n/w zajęcia:

 1. Wycieczka- połączona z obserwacją dymów,
 2. Prezentacja Państwowej Inspekcji Sanitarnej „Czyste powietrze wokół nas” ,
 3. Pogadanka tematyczna: Rodzaje dymów, Co dymi?, Jak dymi?, Dlaczego dymi”?
 4. Praca plastyczna – Dinek,
 5. Jak się czuję, kiedy dymi papieros? Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy? Jak unikać dymu papierosowego?

Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały własny znaczek ,,Nie pal przy mnie", rysowały różne źródła dymu, zapoznały się z postacią Dinusia.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Proponowane zabawy ruchowe, tematyczne konstruktywnie zainspirowały ich wyobraźnię.
Do realizacji tematyki antytytoniowej zostały wykorzystane materiały zamieszczone na stronie Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.

 Wychowawczynie: Roksana Bilke i Ewa Kijas

„Śniadanie daje moc”

 

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę na zabawę. Dlatego też 04.11 i 09.11 uczniowie klas 0 wzięli udział w zajęciach kulinarnych ”Robimy zdrowe i kolorowe kanapki”.
Dzieci poznały korzyści wynikające ze spożywania drugiego śniadania, dowiedziały się, jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe i 5 porcji warzyw, owoców i soków. Po wskazówkach o higienie oraz bezpieczeństwie posługiwania się nożem uczniowie zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem i układały na nim wybrane przez siebie produkty. Następnie odbyła się degustacja kanapek, a zadowolone miny potwierdziły, że najlepiej smakują kanapki zrobione własnoręcznie.
Dzięki takim zajęciom dzieci kształciły w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas spożywania posiłków.
Zajęcia praktyczne z pewnością przyczynił się do zwiększenia świadomość dzieci i rodziców, na temat roli śniadania w życiu dziecka dla jego prawidłowego funkcjonowania.

 

 Ahoj! „Śniadanie daje moc”!

 

Roksana Bilke
Ewa Kijas

 

 

 

Dzień Postaci z Bajek

Dnia 7 listopada dzieci z klasy 0 a i 0b wraz z Biblioteką szkolną i aktywem bibliotecznym celebrowały dzień Postaci z Bajek.
Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do szkoły przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć, jak ważne są bajki i, że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Podczas wizyty p. Moniki Gibały wraz z uczennicami dzieci mogły wysłuchać fragmentu bajki pt. „Kopciuszek” oraz rozwiązując zagadki wykazać się znajomością bajek
i baśni. Dzieci wcieli się w Kopciuszka wykonującego zadanie zlecone przez złą macochę. Ponadto kolorowały maski przedstawiające postaci z bajek.
To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele wrażeń. Był to dzień pełen wrażeń.

 

Roksana Bilke
Ewa Kijas
Monika Gibała

 „Baśnie Pana Andersena”

 

„Chcemy baśni, chcemy bajek.
Świat się od nich mądry staje.
Każde dziecko o tym wie i dlatego czytać chce.”

 

3 listopada uczniowie naszej szkoły – klasy Oa i Ob wraz ze swoimi wychowawczyniami Roksaną Bilke i Ewą Kijas oraz p. Moniką Gibałą pojechali na wycieczkę do Radomia na spektakl przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji pt. „Baśnie Pana Andersena”.
Spektakl był nowoczesnym wejściem w świat ulubionych przez dzieci Baśni Andersena. Nasi zerówkowicze wraz z aktorami przeniosły się w magiczny świat baśni. Poprzez wspólny śpiew aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym. Było to dla nich niezapomniane przeżycie.

 

Roksana Bilke
Ewa Kijas

 

 

„Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”

 

„Wszyscy swoje święto mają
Tańczą, skaczą i śpiewają
Przedszkolaki przykład dają
i też swoje święto mają”.

 Dnia 20 września 2022r. uczniowie z oddziałów „Oa” i „Ob” wspólnie ze swoimi wychowawczyniami p. Roksaną Bilkę i p. Ewą Kijas obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Coroczne obchody tego święta w naszej społeczności mają na celu podkreślenie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci.
Klasa „Oa” uczestniczyła w seansie filmowym „Sekretne życie zwierzaków domowych”, zaś dzieci z oddziału „Ob” wykonały smaczną i zdrową sałatkę owocową. W tym dniu nie zabrakło wspólnych zabaw oraz uśmiechów na twarzach dzieci.

 

Roksana Bilke
Ewa Kijas

 

 

Ogólnopolski projekt edukacyjny "EKO LUDEK" 

rok szkolny 2022-2023

 

 

 

 

 

 

               W roku szkolnym 2022/2023 klasy „0a” i „Ob” biorą udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "EKO LUDEK", którego celem jest:

 

 • przekazywanie dzieciom podstawowych wiadomości o ekosystemach i zjawiskach przyrodniczych znajdujących się w najbliższym środowisku,
 • kształtowanie poczucia odpowiedzialności za wszelkie zmiany w środowisku, których sprawcą jest człowiek,
 • zapoznanie dzieci z podstawowymi pojęciami i zadaniami ochrony roślin i zwierząt,
 • przyzwyczajanie do oszczędzania bogactw ziemi, wyrabianie przekonania, że surowce naturalne trzeba oszczędzać, zbierać surowce wtórne,
 • przyzwyczajanie dzieci do ładu i porządku w swoim najbliższym środowisku,
 • kształtowanie wrażliwości estetycznej (ład, porządek w najbliższym otoczeniu),
 • stworzenie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą i dokonywania obserwacji zjawisk przyrodniczych występujących w różnych porach roku,
 • kształtowanie postaw twórczych w kontaktach z przyrodą,
 • rozwijanie u dzieci wrażliwości na piękno przyrody.

 

Roksana Bilke
Ewa Kijas

 

 

Wielkanoc

 

 

Prace uczniów

 

Dzień kolorowej skarpetki