Oddział przedszkolny

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 06 maj 2019

 

 

"Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając..." Cornelia Funke

 

11.12.23 r. dzieci z klas 0 uczestniczyły w spektaklu "Baśnie Andersena" wystawionym
w sali Urzędu Miejskiego w Radomiu przez Poznański Teatr Aktora. H.Ch. Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 roku. Na cześć pisarza, dzień 2 kwietnia został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci. Hans Christian Andersen tworzył baśnie pomiędzy 1835 a 1872 rokiem, w sumie napisał ich 156. Do najbardziej znanych należą: "Księżniczka na ziarnku grochu", "Królowa śniegu", "Słowik", "Dziewczynka z zapałkami", "Nowe szaty cesarza", "Brzydkie kaczątko", "Świniopas", "Calineczka". Od pokoleń Baśnie Andersena zaspokajają dziecięcą potrzebę magii, cudowności oraz wiary w działanie nadprzyrodzonych mocy. Zachwycają swoją treścią, dostarczają rozrywkę i pozwalają spędzić wyjątkowy czas ze swoim dzieckiem. Podczas seansu widzowie na nowo poznali ponadczasowe baśnie. Dzieciom przybliżone zostały takie baśnie jak "Brzydkie kaczątko", "Nowe szaty cesarza", "Świniopas". Brzydkie kaczątko uświadomiło dzieciom, iż odmienność to nie wada lecz indywidualna cecha charakteryzująca każdego małego i dużego bohatera.
Nowe szaty Cesarza poucza, że zawsze warto zachować zdrowy rozsądek i odwagę mówienia prawdy. Świniopas przypomina nam jak ważny jest szacunek dla innych osób. By nie oceniać powierzchownie oraz nie ulegać pustym pokusom.
Aktorzy, prawdziwa scena, muzyka oraz ciekawe kostiumy przyciągały uwagę przedszkolaków i wywołały na wielu twarzach prawdziwy zachwyt.

 

 

 

Roksana Bilke
Karolina Kucharczyk

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada swoje święto obchodził najlepszy przyjaciel maluchów i najmilsza przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Dzieci z grupy 0A oraz 0B uczciły to święto śpiewem i różnymi zabawami związanymi z pluszowym misiem. 24 listopada dzieci przyszły do przedszkola ze swoim ulubionym pluszakiem i z wielką radością opowiadały o swoich ukochanych przytulankach. Przedszkolaki poznały historię pluszowego misia, wspólnie bawiły się przy misiowych piosenkach i uczestniczyły w przygotowanych przez wychowawczynie atrakcjach: zabawach ruchowych, plastycznych, quizach, a także misiowych tańcach. To był naprawdę niezwykły i magiczny dzień pełen wrażeń.

Karoliną Kucharczyk
Roksana Bilke

    

 

SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

 

Dnia 27 października 2023r. dzieci z klasy 0a i 0b odwiedzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzałkowie. Swoją wizytą zrobili nam miłą niespodziankę. Strażacy opowiadali o swojej trudnej pracy, odpowiedzialności, poświęceniu oraz akcjach w których biorą udział jednostki strażackie.
Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wielki, czerwony wóz strażacki, do którego każde dziecko mogło wejść. Dzieci zobaczyły, jak wygląda strój strażaka gotowego do akcji, oraz jak wygląda sprzęt ratowniczy i gaśniczy wykorzystywany do ratowania ludzkiego życia. Wszystkie dzieci mogły wypróbować swoich sił i zmierzyć się z prawdziwym wężem strażackim.
potkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze, za co bardzo dziękujemy.

 

Karolina Kucharczyk
Roksana Bilke

 

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

„Jestem małym przedszkolakiem, ·
ale dużo już potrafię.
Ja się uczę, gdy się bawię,
bo w zabawie jest ciekawie.
Umiem biegać na paluszkach,
Umiem stać na jednej nodze.
Umiem siebie narysować,
Umiem jeść widelcem, nożem.
Umiem buty zasznurować,
Umiem zapiąć już guziki.
Umiem wiersz wyrecytować
I zatańczyć w takt muzyki.”

20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
Dnia 20 września 2022r. uczniowie z oddziałów „Oa” i „Ob” wspólnie ze swoimi wychowawczyniami p. Roksaną Bilkę i p. Karoliną Kucharczyk obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy z chustą animacyjną i sean filmowy z popcornem. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Złożyliśmy wszystkim, Przedszkolakom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszej placówce, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.

Niech Wasze marzenia się spełniają!!!

 

Roksana Bilke
Karolina Kucharczyk

 

DZIEŃ CHŁOPAKA W PIZZERII

Dnia 25 września i 29 września 2023r. klasa 0a i 0b w ramach Dnia Chłopaka wybrała się na warsztaty robienia pizzy do pobliskiej pizzerii „Sorella” w Wolanowie. Na miejscu wszyscy zostali powitani przez sympatyczne panie, które zapoznały dzieci z etapami przygotowania pizzy. Podczas warsztatów dzieci samodzielnie formowały ciasto, nakładały sos pomidorowy, a następnie dobierały swoje ulubione dodatki. Każda zrobiona pizza była wypiekana w piecu, a unoszący się zapach zachęcał wszystkich do ich skosztowania. Wypieki wyglądały apetycznie i bardzo wszystkim smakowały. Dzieci zgodnie stwierdziły, że świetnie się bawiły i z chęcią jeszcze tu wrócą.

 

 

 

V Gminny Konkurs Poezji Przedszkolnej „Powitanie Lata”

 

„Gdzie jesteś, lato?
Odpocznij! Poczekaj!
Lubi Ciebie każde z nas
Bo wakacji dajesz czas…..”

K. Datkun-Czerniak

Dnia 16 czerwca 2023r. w PSP im. Jana Pawła II w Wolanowie odbył się V Gminny Konkurs Poezji Przedszkolnej „Powitanie Lata”. W konkursie zaprezentowały się szkoły z terenu Gminy Wolanów: PSP w Mniszku, PSP w Wolanowie i ZSP w Sławnie.
Dzieci prezentowały wiersze o tematyce letniej: „Pora na lody”, „Lato” i „Wymarzone wakacje”.
Jury konkursowe w składzie: Monika Gibała, Anna Klusek i Jolanta Prawda wyłoniło laureatów spośród 4 uczestników.
Przyznano I, II i III miejsce i jedno miejsce ex aequo.
I miejsce: Zofia Kacprowicz lat 5 – PSP w Wolanowie, klasa 0b
II miejsce: Hanna Stanik – PSP w Wolanowie, klasa 0a i Adam Adamkiewicz – PSP w Mniszku
III miejsce: Wiktoria Trześniewska – ZSP w Sławnie

 

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Do zobaczenia za rok!!!

 

Koordynator: Roksana Bilke
Współorganizator: Ewa Kijas

 

 

Dzień Rodziny

Są takie dni w szkolnym kalendarzu, do których wszystkie dzieci przygotowują się bardzo solidnie i na które czekają z wypiekami na twarzy.
„Dzień rodziny” to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci, pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień.
Z tej okazji, 29 i 30 maja br. zerówkowicze z PSP im. Jana Pawła II zaprosiły swoich najbliższych na uroczysty program artystyczny .
W klasie O a w dniu 29 maja odbył się piknik rodzinny, połączony z przedstawieniem artystycznym, zabawami integracyjnymi z rodzicami i dziadkami, grillem oraz przejażdżką konną. Atrakcją dla dzieci było również malowanie twarzy i sesja zdjęciowa z koniem Horacym z rancha April w Kacprowicach. Na zakończenie mamusie otrzymały kwiaty wykonane z koralików.
W dniu 30 maja dzieci z klasy O b przywitały swoich rodziców na Dniu Mamy i Taty. Uczniowie wystąpili z występem okolicznościowym – dzieci śpiewały piosenki: „Mamo, tato dziś wszystkie dzieci”, „Kocham Cię, ti amo je te..”, „Moja wesoła rodzinka” i recytowały wiersze dla mamy i taty. Na zakończenie rodzice otrzymali prezenty - mamy barwne siatki na zakupy a tatusiowie kolorowe krawaty. Uroczystości towarzyszył słodki poczęstunek.
Były to radosne i słoneczne przedpołudnia spędzone w wielkiej szkolnej rodzinie.

 

Wychowawczynie:
Roksana Bilke
Ewa Kijas

CZYTANIE NA DYWANIE

„Dobra książka (…) to chleb żywiący umysł i duszę.” – Jan Wantuła

W maju w klasie 0a odbyła się akcja czytelnicza  pt. ,,Czytanie na dywanie" zorganizowane przez wychowawcę klasy. Zajęcia wspólnego czytania z rodzicami odbywały się cyklicznie 1 raz w tygodniu.
Czytanie na dywanie to cykl spotkań, które mają za zadanie promować czytelnictwo wśród dzieci i rodziców.  Uczniowie uważnie wysłuchali opowiadań z książki pt. ,,Muminki- księga pierwsza ". Historia głównych bohaterów zaciekawiła i rozśmieszyła dzieci. Wspólne czytanie bajek dostarczyło wszystkim wiele radości, a atmosfera podczas czytania była rodzinna, magiczna. Dzieci zawsze z niecierpliwością czekały na rodzica, ogromnie przeżywały wizytę mamy w szkole. Myślę, że w tym dniu, każde dziecko czuło się dumne i ważne.
Dziękuję rodzicom za zaangażowanie i poświęcony Nam czas

   Roksana Bilke

 

WARSZTATY PLASTYCZNO-TECHNICZNE „PANI WIOSNA”

„Już w powietrzu wiosnę słyszę…
Czy ty też?.......”

30 marca 2023r. w oddziale Ob odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców zorganizowane
w formie warsztatów plastyczno-technicznych pt. „Pani Wiosna”. Dzieci powitały rodziców piosenką „Maszeruje wiosna” oraz pięknie wyrecytowanym wierszem J. Tuwima „Już
w powietrzu wiosnę słyszę”.

Celem naszych zajęć było:

  • dostrzeżenie zmian zachodzących w przyrodzie wiosną,
  • rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci oraz ich indywidualnych zdolności twórczych,
  • rozwijanie wyobraźni i myślenia,
  • nawiązanie współpracy rodzic-dziecko,
  • pobudzanie kreatywności uczniów i rodziców,
  • odkrywanie przyjemności tworzenia, cieszenie się uzyskanym efektem.

Frekwencja była bardzo duża. Zadaniem rodziców i dzieci było wykonanie Pani Wiosny. Rodzice aktywnie zaangażowali się w wspólną z dziećmi  twórczą pracę. Nasza sala tętniła  życiem.
Podczas zajęć powstały kolorowe sylwety Pani Wiosny oraz kosz pełen kwiatów. Wszyscy byli zadowoleni z uzyskanych efektów swojej pracy.
Warsztaty były okazją do wspólnej kreatywnej pracy rodziców i ich dzieci.

Wiosna, wiosna, ach to Ty!!!

Wychowawca Ob
Ewa Kijas

WYJAZD DO SZKOŁY MUZYCZNEJ IM. OSKARA KOLBERGA W RADOMIU

Korzystając z pięknej i słonecznej pogody w dniu 23 marca 2023r. uczniowie oddziału Ob wraz z wychowawczynią p. Ewa Kijas i p. pedagog Barbarą Waśkiewicz wybrali się do Szkoły Muzycznej im. Oskara Kolberga w Radomiu na koncert „Muzyczne Obrazki Pana Bemola”.
Celem naszej wycieczki było rozwijanie zainteresowań muzycznych oraz wzbogacenie wiedzy na temat różnorodnych instrumentów.
Podczas koncertu dzieci miały okazję poznać odpowiedzi na pytania: Czy muzykę można zobaczyć? Czy słonia można zagrać? Co komu w duszy gra?….
Na te i inne pytania odpowiedział dzieciom sam Pan Bemol, który odkrywał wyjątkowe oblicza muzyki. Zerówkowicze z wielkim zainteresowaniem wysłuchali różnorodnych instrumentów
i utworów, bili brawa i słuchali ciekawych opowieści Pana Bemola.

 

Wychowawca Ob
Ewa Kijas

Pierwszy dzień wiosny

„Przyszła pani wiosna
To pora roku jest radosna
Słońcem świat okryła
I szarą zimę przegoniła…”

Czym powitać cię wiosenko, gdy zielona wracasz znów, chyba tańcem i piosenką, bo to milsze jest od słów” – takimi słowami zerówkowicze  z PSP im. Jana Pawła II wraz ze swoimi wychowawczyniami powitały wiosnę. Dzieci śpiewając piosenki „Maszeruje wiosna”, „Marzec czarodziej” i „Wiosna nowina radosna” spacerowały w barwnym korowodzie
z Gaikiem – Maikiem i własnoręcznie wykonaną Panią Wiosną. Obrzędom tym towarzyszyła piękna słoneczna pogoda.
W tym dniu zerówkowicze wykonały prace plastyczne związane z astronomiczną wiosną.
Mamy nadzieję, że upragniona wiosna na dobre pozostanie z nami, zazieleni łąki, drzewa i trawy oraz pozwoli rozkwitnąć kwiatom!

Ewa Kijas
Roksana Bilke

 

INNOWACJA PEDAGOGICZNO-METODYCZNA „Z MATEMATYKĄ NA TY”

 

W roku szkolnym 2022/2023 w oddziale przedszkolnym Ob realizowana jest innowacja pedagogiczno-metodyczna „Z matematyką na ty”. Adresatami innowacji są będą dzieci w wieku 5 - 6 lat.
Innowacja „ Z matematyką na ty” jest odpowiedzią na obowiązujące wymagania edukacyjne w zakresie wdrażania nowej podstawy programowej wychowania przedszkolnego, kompetencji kluczowych oraz obowiązujących kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023.

 

Celem innowacji jest m.in:
- rozwijanie kompetencji kluczowych matematycznych;
- rozwijanie myślenia logicznego, orientacji przestrzennej, percepcji wzrokowej, pamięci słuchowej, koordynacji wzrokowo – ruchowo – słuchowej;
- doskonalenie umiejętności skupiania się na zadaniu i koncentracji uwagi;
- poszukiwanie różnorodnych, kreatywnych sposobów rozwiązywania problemów;
- planowanie swoich działań i sprawdzanie ich efektów; tworzenie kodów, odczytywanie
 i zapamiętywanie ich;
- przestrzeganie zasad współdziałania przy pracy;

 

Tematyka innowacji podzielona jest na 4 pory roku, a zajęcia odbywają się zgodnie z założonymi celami .
Poprzez realizację innowacji dzieci mają przede wszystkim możliwość doskonalić umiejętności matematyczne i zdobywać umiejętności kodowania i planowania.

 

 

 

Osoba realizująca: Ewa Kijas

 

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA klas 0

A zaczęło się to tak:

Kochana Babuniu,
przyjmij od wnuczki i wnuczka życzenia,
aby się spełniły wszystkie Twe marzenia,
żeby Babcia zawsze dobre zdrowie miała
i razem z Dziadziusiem bardzo Nas kochała...

Dzień Babci i Dziadka to dwa najpiękniejsze dni w całym roku, chociaż wypadają w styczniu, najchłodniejszej porze roku... W tych dniach Dziadkowie mogą poczuć się jeszcze bardziej wyjątkowo. Klasa OA oraz OB 20.01.2023r. zaprosiły swoje Babcie i Dziadków na uroczystość z okazji Ich święta, która odbyła się w szkolnej sali gimnastycznej pod opieką swoich wychowaczyń p. EWY KIJAS I P. ROKSANY BILKE . Ci ze wzruszeniem przyglądali się scenkom, wysłuchali pięknych piosenek oraz zobaczyli urocze tańce w wykonaniu swoich najukochańszych wnuków. Oklaskom nie było końca.

Dla Babć i Dziadków wnuczęta są radością życia, a dzieci wychowujące się w bliskości z najstarszym rodzinnym pokoleniem są szczęśliwsze.
Jeszcze RAZ... z Okazji Święta Dziadziusiów i Babć Życzymy dużo zdrówka, uśmiechu i samych miłych chwil. STO LAT!

Roksana Bilke, Ewa Kijas

 

Dziewczynka z zapałkami - wycieczka do teatru klas 0

 

11. 01.2023r. najmłodsze klasy Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolanowie uczestniczyły w magicznym spektaklu "Dziewczynka z Zapałkami". To jedna z najpopularniejszych baśni Hansa Christiana Andersena, która mimo upływu lat dalej porusza swoim przesłaniem. Podczas spektaklu byliśmy świadkami, jak muzyka, ruch i taniec kolejno wymalowuja akapity znanej Baśni. Teatr uczy i bawi... Ukazuje Świat bajkowy i rzeczywisty w niezwykły sposób. Dzieci z zachwytem " Czerpały pełnymi garściami" każdy nawet najmniejszy ruch sceniczny, każde słowo. "zapałki! Zapałki... Czy ktoś kupi Chociaż 1 zapałkę?"

 

Wychowawczynie: Roksana Bilke, Ewa Kijas

 

„Czyste powietrze wokół nas”
– program edukacji antytytoniowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej

 

W roku szkolnym 2022/23 uczniowie z oddziału przedszkolnego Oa i Ob włączyli się aktywnie w realizację programu Sanepidu „Czyste powietrze wokół nas”. Celem programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej było:

  • wykształcenie u uczniów umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów,
  • uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata,
  • zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,
  • zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów,
  • zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym.

W ramach programu „Czyste powietrze wokół nas” zostały zrealizowane n/w zajęcia:

  1. Wycieczka- połączona z obserwacją dymów,
  2. Prezentacja Państwowej Inspekcji Sanitarnej „Czyste powietrze wokół nas” ,
  3. Pogadanka tematyczna: Rodzaje dymów, Co dymi?, Jak dymi?, Dlaczego dymi”?
  4. Praca plastyczna – Dinek,
  5. Jak się czuję, kiedy dymi papieros? Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy? Jak unikać dymu papierosowego?

Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, projektowały własny znaczek ,,Nie pal przy mnie", rysowały różne źródła dymu, zapoznały się z postacią Dinusia.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach. Proponowane zabawy ruchowe, tematyczne konstruktywnie zainspirowały ich wyobraźnię.
Do realizacji tematyki antytytoniowej zostały wykorzystane materiały zamieszczone na stronie Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.

 Wychowawczynie: Roksana Bilke i Ewa Kijas

„Śniadanie daje moc”

 

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę na zabawę. Dlatego też 04.11 i 09.11 uczniowie klas 0 wzięli udział w zajęciach kulinarnych ”Robimy zdrowe i kolorowe kanapki”.
Dzieci poznały korzyści wynikające ze spożywania drugiego śniadania, dowiedziały się, jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe i 5 porcji warzyw, owoców i soków. Po wskazówkach o higienie oraz bezpieczeństwie posługiwania się nożem uczniowie zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem i układały na nim wybrane przez siebie produkty. Następnie odbyła się degustacja kanapek, a zadowolone miny potwierdziły, że najlepiej smakują kanapki zrobione własnoręcznie.
Dzięki takim zajęciom dzieci kształciły w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas spożywania posiłków.
Zajęcia praktyczne z pewnością przyczynił się do zwiększenia świadomość dzieci i rodziców, na temat roli śniadania w życiu dziecka dla jego prawidłowego funkcjonowania.

 

 Ahoj! „Śniadanie daje moc”!

 

Roksana Bilke
Ewa Kijas

 

 

 

Dzień Postaci z Bajek

Dnia 7 listopada dzieci z klasy 0 a i 0b wraz z Biblioteką szkolną i aktywem bibliotecznym celebrowały dzień Postaci z Bajek.
Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do szkoły przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć, jak ważne są bajki i, że warto do nich powracać. Jednak najważniejszym celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. Podczas wizyty p. Moniki Gibały wraz z uczennicami dzieci mogły wysłuchać fragmentu bajki pt. „Kopciuszek” oraz rozwiązując zagadki wykazać się znajomością bajek
i baśni. Dzieci wcieli się w Kopciuszka wykonującego zadanie zlecone przez złą macochę. Ponadto kolorowały maski przedstawiające postaci z bajek.
To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele wrażeń. Był to dzień pełen wrażeń.

 

Roksana Bilke
Ewa Kijas
Monika Gibała

 „Baśnie Pana Andersena”

 

„Chcemy baśni, chcemy bajek.
Świat się od nich mądry staje.
Każde dziecko o tym wie i dlatego czytać chce.”

 

3 listopada uczniowie naszej szkoły – klasy Oa i Ob wraz ze swoimi wychowawczyniami Roksaną Bilke i Ewą Kijas oraz p. Moniką Gibałą pojechali na wycieczkę do Radomia na spektakl przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji pt. „Baśnie Pana Andersena”.
Spektakl był nowoczesnym wejściem w świat ulubionych przez dzieci Baśni Andersena. Nasi zerówkowicze wraz z aktorami przeniosły się w magiczny świat baśni. Poprzez wspólny śpiew aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu teatralnym. Było to dla nich niezapomniane przeżycie.

 

Roksana Bilke
Ewa Kijas

 

 

„Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”

 

„Wszyscy swoje święto mają
Tańczą, skaczą i śpiewają
Przedszkolaki przykład dają
i też swoje święto mają”.

 Dnia 20 września 2022r. uczniowie z oddziałów „Oa” i „Ob” wspólnie ze swoimi wychowawczyniami p. Roksaną Bilkę i p. Ewą Kijas obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Coroczne obchody tego święta w naszej społeczności mają na celu podkreślenie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci.
Klasa „Oa” uczestniczyła w seansie filmowym „Sekretne życie zwierzaków domowych”, zaś dzieci z oddziału „Ob” wykonały smaczną i zdrową sałatkę owocową. W tym dniu nie zabrakło wspólnych zabaw oraz uśmiechów na twarzach dzieci.

 

Roksana Bilke
Ewa Kijas

 

 

Ogólnopolski projekt edukacyjny "EKO LUDEK" 

rok szkolny 2022-2023

 

 

 

 

 

 

               W roku szkolnym 2022/2023 klasy „0a” i „Ob” biorą udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "EKO LUDEK", którego celem jest:

 

  • przekazywanie dzieciom podstawowych wiadomości o ekosystemach i zjawiskach przyrodniczych znajdujących się w najbliższym środowisku,
  • kształtowanie poczucia odpowiedzialności za wszelkie zmiany w środowisku, których sprawcą jest człowiek,
  • zapoznanie dzieci z podstawowymi pojęciami i zadaniami ochrony roślin i zwierząt,
  • przyzwyczajanie do oszczędzania bogactw ziemi, wyrabianie przekonania, że surowce naturalne trzeba oszczędzać, zbierać surowce wtórne,
  • przyzwyczajanie dzieci do ładu i porządku w swoim najbliższym środowisku,
  • kształtowanie wrażliwości estetycznej (ład, porządek w najbliższym otoczeniu),
  • stworzenie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą i dokonywania obserwacji zjawisk przyrodniczych występujących w różnych porach roku,
  • kształtowanie postaw twórczych w kontaktach z przyrodą,
  • rozwijanie u dzieci wrażliwości na piękno przyrody.

 

Roksana Bilke
Ewa Kijas

 

 

Wielkanoc

 

 

Prace uczniów

 

Dzień kolorowej skarpetki

 

Średniowieczna wizyta

25 marca 2022r. klasa „O” uczestniczyła w pokazie historycznym w wykonaniu Grupy Artystycznej REKONSTRUKTO, która przedstawiła dzieciom „Życie i kulturę w średniowieczu”. Zaprezentowano obyczaje epoki oraz ekwipunek i uzbrojenie rycerzy. Podczas spotkania odbyło się pasowanie na rycerza. Każde dziecko miało możliwość obejrzeć kolekcję rekwizytów, a nawet je przymierzyć. Była to żywa lekcja historii, która w interesujący sposób przybliżyła minione czasy. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników.

PYSZNY DZIEŃ KOBIET

8 marca uczniowie klasy „O” wraz z wychowawcą oraz Panią Barbarą Waśkiewicz postanowili uczcić wyjątkowe święto dziewczynek na warsztatach robienia pizzy. Odbyły się one w lokalu „Sorella” w Wolanowie.
Każdy uczestnik miał okazje zobaczyć jak powstaje pizza - krok po kroku oraz stworzyć swoją autorską pizze. Radości było wiele, każdy okazał się mistrzem swojego wypieku.

Konkurs na „Karmnik dla ptaków”

Na przełomie grudnia/ stycznia, został zorganizowany konkurs na karmnik dla ptaków przez Roksanę Bilke - wychowawcę kl. „O”. Konkurs miał na celu propagowanie ekologicznych zachowań:

 

  • uwrażliwienie dzieci i młodzieży na dokarmianie ptaków zimą,
  • poznanie ptaków, które odwiedzają zimą karmnik oraz sposobów, w jaki się odżywiają,
  • kształcenie postaw proekologicznych,
  •  rozwijanie wyobraźni i zdolności manualnych

Jury w składzie: Beata Jastrzębska, Barbara Waśkiewicz, Monika Gibała wyłoniło zwycięzców. Wszystkie prace były niezwykle piękne i estetyczne, co stanowczo utrudniało ostateczny werdykt. Według ustaleń komisji, nadane zostały trzy I,II i III miejsca, oraz  VII wyróżnień.         

 

Lp.

I miejsce

II miejsce

III miejsce

Wyróżnienia

  1.  

Maja Wójcik kl. 0

Franciszek Szatan kl. 0

Małgorzata Urban

Antonina Stachowicz

  1.  

Maja Duchnik kl. 2a

Alicja Gibała

Wiktoria Wabik kl. 2a

Kacper Sukiennik

  1.  

Maciej Górka kl. 0

Amelka Trybulska kl. 0

Emilia Jedlikowska kl. 0

Alan Jasiński
kl. 0

  1.  

 

 

 

Kinga Grodzka kl. 0

  1.  

 

 

 

Julia Antczak kl. 2a

  1.  

 

 

 

Bartosz Gajos kl. 2a

  1.  

 

 

 

Łukasz Dawidek

 

W dniu 20.01. 2022 roku nagrody wręczyli uczniom: Pan Dyrektor – Zbigniew Sarnat oraz Pani Wicedyrektor- Bogusława Marszałek.
Serdecznie dziękuję za udział w konkursie zarówno uczniom, jak również rodzicom.

 

                                                                                                                              Roksana Bilke

 

"Eko Ludek".

 

Klasa „0” bierze udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Eko Ludek".
Celem projektu jest:
- przekazywanie dzieciom podstawowych wiadomości o ekosystemach i zjawiskach przyrodniczych znajdujących się w najbliższym środowisku,
- poznanie znaczenia czystego powietrza dla zdrowia roślin, zwierząt i ludzi,
- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za wszelkie zmiany w środowisku, których sprawcą jest człowiek, - - uświadomienie dzieciom problemu opakowań i świadomego ich wyboru,
- zapoznanie dzieci z podstawowymi pojęciami i zadaniami ochrony roślin i zwierząt,
- rozwijanie u dzieci zainteresowania źródłem pochodzenia żywności i umiejętności wyboru (wspólnie z rodzicami) zdrowej żywności,
- przyzwyczajanie do oszczędzania bogactw ziemi, wyrabianie przekonania, że surowce naturalne trzeba oszczędzać, zbierać surowce wtórne,
- rozumienie znaczenia energii słonecznej i jej wpływu na rozwój roślin, energii elektrycznej w życiu człowieka, dostrzeganie sposobów jej oszczędzania w codziennym życiu,
- przyzwyczajanie dzieci do ładu i porządku w swoim najbliższym środowisku,
- rozwijanie zainteresowań dzieci ruchem ekologicznym na świecie, rozumienie, że podobne działania na rzecz ochrony środowiska podejmują dzieci i dorośli na całym świecie,
- zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami ochrony przyrody miejskiej (skwery, drzewa, parki, ptaki, owady),
- rozwijanie postawy współodpowiedzialności za obiekty przedszkolne,
- kształtowanie wrażliwości estetycznej (ład, porządek w najbliższym otoczeniu),
- stworzenie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą i dokonywania obserwacji zjawisk przyrodniczych występujących w różnych porach roku,
- kształtowanie postaw twórczych w kontaktach z przyrodą,
- rozwijanie u dzieci wrażliwości na piękno przyrody.

 

Mikołajki 2021

Jak co roku 6 grudnia każde dziecko czeka na Świętego Mikołaja. Klasa „O” już dnia 03.12 by uczcić ten dzień, uczestniczyła w Mikołajkowych warsztatach zorganizowanych przez Brick4kidz. Dzieci miały okazję wykonać własne mydełko pachnące zapachami, które kojarzą się ze świtami, jak również uczestniczyły w 2godzinnych zmaganiach budowania z klocków Lego wioski Świętego Mikołaja. Były to ekspozycje stałe oraz ruchome – napędzane silnikiem.  Na koniec każde dziecko otrzymało słodki upominek- czekoladowe figurki stworzone na podobieństwo Mikołaja.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

"Dziecko ma prawo być sobą.
Ma prawo do popełniania błędów.
Ma prawo do posiadania własnego zdania.
Ma prawo do szacunku.
Nie ma dzieci- sa ludzie."

Janusz Korczak

20 listopada- Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, w tym szczególnym dniu, brały udział w szeregu zajęć , podczas których poznawały oraz utrwalały prawa dziecka.  Królował również kolor niebieski jako akcent ubioru na znak solidarności z rówieśnikami.

Zajęcia kulinarne

19.10.2021 w ramach zajęć dzieci z kl. „O” wykonały "sałatkę owocową"- zdrową przekąskę z naturalnych produktów. Zajęcia wzbogaciły wiedzę na temat racjonalnego odżywiania i higieny przyrządzania posiłków, były świetną okazją do samodzielnego działania i eksperymentowania za pomocą zmysłu smaku, zapachu i dotyku. Sprzyjały poznaniu  nie tylko przyborów kuchennych i naczyń, ale i sposobów przyrządzania wybranych potraw, a przede wszystkim dawały dzieciom radość i zadowolenie z samodzielnie przyrządzonego posiłku. 

 

Wycieczka do kina z okazji  Dnia Chłopaka

Dnia 28.09. 2021r. odbyła się wycieczka do kina Helios w Radomiu na bajkę pt. ”Mała Wielka stopa 2”. Wyjazd miał na celu integrację grupy, uczczenie święta Chłopców , jak również wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

linia-ruchomy-obrazek-0250

 

Sale oddziału przedszkolnego i prace dzieci

Nasze prace - boćki

 

Zimę widać nie tylko za oknem, ale i w oddziale przedszkolnym.

 Zimowe dni sprzyjają świetnym zabawom. Pomysłowość dzieci jest wielka, a efekty widoczne na zdjęciach.

Bardzo ważne jest otoczenie w jakim dzieci spędzają znaczną część dnia, dlatego my - wychowawczynie zawsze przywiązujemy wagę do wyglądu sal.

Dbamy o organizację przestrzeni, ponieważ od niej zależą formy aktywności dzieci.

Staramy się odpowiednio wyposażyć kąciki do zabaw dowolnych, tematycznych, konstrukcyjnych, działalności plastycznej, muzycznej, do obserwacji przyrodniczych, nabywania doświadczeń logiczno-matematycznych, jak również podręczną biblioteczkę dziecięcą. Niektóre z tych miejsc są stałe, inne tworzone okazjonalnie.

Robimy dekoracje związane z porami roku, uroczystościami wynikającymi z terminarzu imprez klasowych oraz świętami szkolnymi i państwowymi.

Dzieci mają ogromny wpływ na to, co znajduje się w naszych salach. Z różnych materiałów dzieci wykonują mnóstwo wspaniałych prac, które są eksponowane na tablicy "Nasze prace".

 

 

Tuesday the 19th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.