„Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”

W okresie od października 2018 do grudnia 2018 r. nasza szkoła wzięła udział w projekcie „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”, finansowanym ze środków Ministra Edukacji Narodowej i objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. W ramach projektu uczniowie wybranych klas szkoły podstawowej, ich rodzice oraz nauczyciele uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez trenera - Emisariusza Bezpiecznego Internetu.

Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci przez dzieci i młodzież, a także rodziców, opiekunów i nauczycieli.

O korzyściach płynących z użytkowania Internetu, a także o zagrożeniach, jakie w nim czyhają na nieświadomych internautów, o sposobach zabezpieczania kont oraz zasadności unikania zachowań ryzykownych w sieci mówił, wykorzystując liczne materiały edukacyjne, w tym filmy, trener Jarosław Basaj z Radomia. Poprowadził on warsztaty, które w sposób praktyczny pozwoliły zrozumieć biorącym w nich udział, na czym polega kształtowanie wizerunku w sieci, o komunikacji w sieci, jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci, jak można wykorzystywać Internet w różnych celach np. do nauki, zabawy, utrzymywania kontaktów z innymi osobami, rozwijania kreatywności.

Rodzicom uświadomiono, jak ważna jest rozmowa z dziećmi o zagrożeniach i co może się stać, gdy dziecko korzysta z Internetu w sposób nieostrożny.

Nauczyciele mogli usystematyzować wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa, poszerzyli swoją wiedzę w tym zakresie oraz zdobyli nowe informacje na temat form wspomagania swoich uczniów w korzystaniu z nowych technologii oraz wykorzystania globalnej sieci w procesie wychowawczym.

W ramach projektu odbyły się warsztaty:

• po ok. 4 godziny zajęć z uczniami klas: 4 i 7,
  • 2 godziny zajęć z nauczycielami,
  • 1 godzina zajęć z rodzicami.

Beata Stanik (koordynatorka projektu na terenie szkoły)

Friday the 19th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.