Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie  16 listopada.
Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Jak mówi Deklaracja Zasad Tolerancji: „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności.
To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju.”

22 listopada 2018 roku, z inicjatywy SU, obchodziliśmy w naszej szkole  Dzień  Tolerancji. Uczniowie z klas VIII szkoły podstawowej i klas III gimnazjum tego dnia mieli możliwość zaprezentowania kultury i stroju różnych grup młodzieżowych. Pozostali uczniowie zostali poproszeni o przyjście tego dnia do szkoły w ubraniu w kolorze żółtym - symbolizującym tolerancję. Odzew był zaskakujący – wielu uczniów chciało zaprezentować w ten sposób swoją postawę. Poza tym w holu głównym zostały umieszczone hasła i cytaty mówiące o tolerancji.

Każdego dnia możemy dawać wyraz swej tolerancji lub nietolerancji wobec „inności” - w autobusie, na ulicy, w pracy, szkole, dyskotece, kinie...

Opracował SU

Friday the 29th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.