„Przenikanie”
Sprawozdanie z wyjazdu klasy 2C do Teatru Powszechnego w Radomiu.
29.04.2015r. wszyscy uczniowie klasy teatralnej wraz z wychowawczynią Jolantą Węglicką i panią Anną Kosiec obejrzeli w teatrze radomskim spektakl pt. „Przenikanie”, na motywach utworów W. Gombrowicza i B. Schultza, w reżyserii W. Śmigasiewicza. Jak można się domyślać, odbiór nie był łatwy, ale ze specyfiką twórczości obu autorów uczniowie zostali zapoznani wcześniej, na lekcjach języka polskiego, toteż ułatwiło to zrozumienie i interpretację sztuki.
Po raz pierwszy uczniowie mieli okazję zetknąć się ze sceną Kameralną, a po przedstawieniu zajrzeli też za jej za kulisy. Ponadto udostępniono zwiedzenie pozostałych, mniejszych scen w naszym teatrze, gdzie odbywają się bardziej kameralne widowiska, w tym także dla dzieci- sceny „Kotłownia” oraz „Fraszka”, a także zaplecze i garderoby aktorów.
A oto, co napisali niektórzy uczniowie w swoich recenzjach:
- Wypowiedź Pauliny:
„ …Utwory Gombrowicza i Schultza są trudne, ale spektakl był ciekawy i nakłaniał do zadumy. „Przenikanie” jest dobrym przykładem przeplatania się dwóch światów: starości i młodości. Uważam, że przedstawienie jest godne polecenia.”
- Natalia uważa, że:
„….warto poświęcić czas na pójście do teatru na „Przenikanie”. Jest to świetna sztuka zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych. Pozwala zastanowić się nad własnym życiem…”
- Z kolei Kamilę sztuka skłoniła do przestrogi:
„… (sztuka) uczy nas, aby nie uciekać tak szybko od dzieciństwa, bo kiedyś będziemy chcieli do niego powrócić, ale wtedy będzie już za późno. Często spieszymy się do dorosłości, ale należy pamiętać, że po niej nastaje… starość, która jest okrutna…”
- I jeszcze opinia Sylwii:
„Spektakl bardzo mi się podobał i myślę, że każdy powinien go obejrzeć. „Przenikanie” to bardzo ciekawe i mądre przedstawienie, opowiadające o trudnej starości, która czeka każdego z nas.”
Jolanta Węglicka i Anna Kosiec