Spotkanie z Vladem Sivakowem – białoruskim wolontariuszem z Fundacji im. Roberta Schumana w Warszawie

„(Nie)odkryta Białoruś”

 

W dniu 13. czerwca 2018 r. uczniowie klas II D i III D gimnazjum wraz z nauczycielami - Renatą Bieniek, Elżbietą Kacprzycką i Małgorzatą Kuśmierczyk - wzięli udział w spotkaniu z Vladem Sivakowem – białoruskim wolontariuszem z Fundacji im. Roberta Schumana w Warszawie.
Vlad zabrał uczestników spotkania w niezwykłą podróż po kraju, który w przeszłości był blisko związany z Polską.
Białoruś się zmieniła i pomimo że  z Polski jest do niej tak blisko, to wygląda zupełnie inaczej niż nasz kraj. Białoruś to ziemia wyjątkowych ludzi i zapierającej dech w piersiach natury. Kraj ten jest jednym z ostatnich nieodkrytych, tajemniczych miejsc w Europie i może okazać się intrygującym miejscem dla podróżników, znudzonych europejskimi miastami.
„Odkrywaj Białoruś i jej ukryte głębie” - tymi słowami Vlad zapraszał i zachęcał wszystkich zebranych do podróży do jego kraju.
Na zakończenie spotkania nasz gość obejrzał gazetkę ścienną o Białorusi, przygotowaną przez uczennice klasy III D, dokonał pamiątkowego wpisu do kroniki szkolnej oraz wziął udział w sesji zdjęciowej z gimnazjalistami.

Renata Bieniek

 

 

 

SPOTKANIE Z ZAGRANICZNĄ WOLONTARIUSZKĄ Z FUNDACJI IMIENIA ROBERTA SCHUMANA W WARSZAWIE – MAGDALENĄ REZO Z CHORWACJI

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś.
Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań, złap w żagle pomyślne wiatry.
Podróżuj, śnij, odkrywaj.”

Mark Twain   

Czy wiecie, że:
- W tym roku szkolnym obchodzimy 10. rocznicę spotkań z zagranicznymi wolontariuszami z Fundacji im. Roberta Schumana w Warszawie.
- Chorwacja uzyskała niepodległość w 1991 roku, wcześniej stanowiła część byłej Jugosławii. Zajmuje powierzchnię około 56 tys. kmi położona jest nad Morzem Adriatyckim, na ponad 1200 wyspach, z których tylko około 60 jest zamieszkałych.
- W Chorwacji znajduje się Hum, najmniejsze miasto świata, liczące 14 mieszkańców i zostało wpisane do księgi rekordów Guinnessa.
- Na wyspie Hvar znajduje się najstarszy w Europie teatr publiczny zbudowany w 1612 roku.
- W Nin koło Zadaru zlokalizowana jest najmniejsza katedra na świecie.
- W 1895 roku w mieście Sibenik na rzece Krka powstała pierwsza w Europie elektrownia wodna.
- W miejscowości Smiljan urodził się Nikola Tesla, wynalazca i inżynier, twórca radia.
- W 1906 roku Slavoljub Penkala wynalazł ołówek automatyczny i rodzaj pióra wiecznego.
- Wynalazcą daktyloskopii był Ivan Vucetic.

Czytaj więcej...

„Odkrywaj Grecję”

Pod takim tytułem 19 mają 2016 r. odbyło się spotkanie naszych gimnazjalistów z Greczynką Matthą Galakouti, wolontariuszką z Fundacji im. Roberta Schumana w Warszawie. Zorganizowały je panie: Renata Bieniek, Elżbieta Kacprzycka, Małgorzata Kuśmierczyk i Magdalena Zarębska.
Pierwszym punktem spotkania była zabawa w grupach na korytarzu szkolnym. Następnie uczniowie mieli za zadanie opowiedzieć na pytanie, z czym kojarzy im się Grecja. Padały takie odpowiedzi jak: Akropol, sałatka grecka, Olimpia, Ateny, Zeus itp.

Czytaj więcej...

Wizyta Vasylyny Bas z Ukrainy

SPOTKANIE Z ZAGRANICZNĄ WOLONTARIUSZKĄ

z Fundacji im. Roberta Schumana w Warszawie – Vasylyną Bas z Ukrainy

 

         W dniu 11 czerwca 2015 r. gościliśmy po raz ósmy w naszym gimnazjum zagraniczną wolontariuszkę z Fundacji im. Roberta Schumana w Warszawie. W tym roku zaproszenie na spotkanie z gimnazjalistami wystosowane przez p. Renatę Bieniek, p. Elżbietę Kacprzycką i p. Małgorzatę Kuśmierczyk przyjęła wolontariuszka Vasylyna Bas z Ukrainy.

Czytaj więcej...

W naszej szkole gościły zagraniczne wolontariuszki: Cristina Staicu z Rumunii i Mariia Demina z Rosji

27 maja 2014 roku gościliśmy po raz ósmy w naszej szkole zagraniczne wolontariuszki: Cristinę Staicu z Rumunii i Mariię Demina z Rosji.

Cristina przedstawiła bardzo ładną prezentację o swoim kraju. Dużo uwagi poświęciła kulturze, tradycjom, kuchni, życiu codziennemu oraz walorom turystycznym Rumunii. Uczniowie ze szczególną ciekawością słuchali opowieści Cristiny o Transylwanii i pochodzącym z niej hrabi – wampirze Drakuli, który jest bohaterem literackim powieści Brama Stokera pt. „Drakula”. Na zakończenie swojego wystąpienia Cristina zaprosiła uczniów do wzięcia udziału w quizie. Uczniowie bardzo chętnie udzielali odpowiedzi w języku angielskim na pojawiające się na ekranie pytania.

Czytaj więcej...

Rok szkolny 2012/2013


W czerwcu 2013r. po raz szósty od początku naszej współpracy gościliśmy wolontariuszy z Fundacji im. Roberta Schumana w Warszawie. Nasze zaproszenie przyjęli: Tonia Asimakopoulou  z Grecji Gagik Grigoryan z Gruzji.


Tonia przedstawiła prezentację o ojczyźnie Zeusa. Warsztaty, które poprowadziła stały się inspiracją dla uczniów do nauki języka angielskiego, języka greckiego, zwiedzenia Aten, półwyspu Peloponez, zobaczenia Kanały Korynckiego oraz popłynięcia na Kretę czy Rados.

Czytaj więcej...

Rok szkolny 2011/2012


W roku szkolnym 2011/2012 zaproszenie do poprowadzenia zajęć w naszej szkole przyjęły dwie wolontariuszki: Louise Williams z Francji Ofelya Zalyan z Armenii.


Pierwszą część spotkania poprowadziła Louise Williams z Francji, która mówiła po angielsku i trochę po polsku. Louise dobrze zna język polski, ponieważ jej dziadkowie przybyli do Francji z Podkarpacia. Louise opowiadała o swoim kraju, o jego kulturze, obyczajach, życiu codziennym oraz nauce w szkole, co szczególnie zainteresowało naszych uczniów. Na zakończenie swojego wystąpienia przeprowadziła krótki quiz, w którym uczniowie bardzo aktywnie wzięli udział.

Czytaj więcej...

Rok szkolny 2010/2011


W tym roku szkolnym mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole Guénolé Ridoux – wolontariusza z Francji. Wzięliśmy udział w bardzo ciekawych zajęciach pt. „Ale…Paryż”.


Guénolé Ridoux przybliżył nam kraj mody i wina, z którego pochodzi
a szczególnie skupił się na swojej magicznej stolicy. Przepiękna prezentacja pokazująca różnorodne zakątki Paryża i jego życie codzienne stała się inspiracją dla uczniów i nauczycieli do tego, aby wyjechać na wycieczkę i obejrzeć Wieżę Eiffla czy Łuk Triumfalny oraz zjeść żabie udka.

Może w przyszłości skosztujemy tradycyjnej francuskiej potrawy,
a tymczasem Guénolépo wpisaniu się do kroniki i wykonaniu pamiątkowego zdjęcia delektował się naszym polskim przysmakiem, czyli pierogami na różne sposoby.

Rok szkolny 2009/2010


Po raz drugi gościliśmy w naszej szkole zagranicznego Wolontariusza z Fundacji im. Roberta Schumana, był nim Jose Costa z Portugalii. Opowieściami o tym małym, ale pięknym kraju na zachodzie Europy uczniowie byli zachwyceni. W niektórych uczniach i nauczycielach odżyły wspomnienia po tygodniowym pobycie w Portugalii w maju 2008 r. w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” COMENIUS.

Czytaj więcej...

Wednesday the 22nd. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.