Współpraca z Polską Fundacją imienia Roberta Schumana rok szkolny 2007/2008
Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Wolanowie działający w Szkolnym Klubie Europejskim „Przyjaciele Europy” zainspirowani przez nauczycieli: Renatę Bieniek, Małgorzatę Kuśmierczyk, Elżbietę Kacprzycką, Magdalenę Zarębską problematyką europejską nawiązali w 2007 r. kontakt z Polską Fundacją im. Roberta Schumana w Warszawie. Jedną z form działalności fundacji jest zagraniczny wolontariat polegający na tym, że młodzi ludzie z różnych krajów Europy przyjeżdżają na rok do innego kraju europejskiego i na zaproszenie szkół prowadzą bezpłatne zajęcia z uczniami, opowiadając o programie, w którym uczestniczą – „Młodzież w działaniu” – oraz o krajach, z których pochodzą.
W 2008 roku na zaproszenie Publicznego Gimnazjum w Wolanowie przyjechali: Maja Selan ze Słowenii i Witalij Gadeljia z Gruzji.
Maja Selan jest koordynatorem w fundacji. Maja opowiadała o Słowenii, która tak niedawno odzyskała niepodległość (1991r.) w wyniku rozpadu byłej Jugosławii. Maja mówiła również o sobie, o tym, że jej tata jest dyrektorem szkoły i, że sama poszła trochę w jego ślady. Wolontariuszka była zachwycona Warszawą jej urodą, wielkością, próbowała porównać ją do swojej malutkiej stolicy Lublany. Zajęcia z Mają odbywały się w języku angielskim, ale też po polsku. Będąc niespełna rok w naszym kraju Maja tak opanowała znajomość języka polskiego, że wszyscy byli zdumieni, że tak szybko można nauczyć się tak trudnego języka.
Po krótkiej przerwie opowieściami o swoim niezwykłym kraju zachwycił wszystkich Witalij. Musieliśmy wykazać się znajomością języka rosyjskiego, żeby zrozumieć Witalijego. Najbardziej urzekły nas opowieści o życiu codziennym Gruzinów, o ich kulturze, o pracy i nauce w szkole. Witalij opowiadał również o trudnej sytuacji gospodarczej w Gruzji (Gruzja była jedną z republik byłego ZSRR) oraz o tym, jak zaczęła się jego przygoda z Fundacją im. Roberta Schumana i jak trafił do Warszawy. Olbrzymie zainteresowanie wzbudził w nas alfabet gruziński i przepiękne pismo, które trudno naśladować. Wpis Witalijego w jego ojczystym języku możemy podziwiać w kronice naszej szkoły.
Zajęcia z zagranicznymi gośćmi bardzo podobały się uczniom, którzy mieli możliwość pogłębienia znajomości języka angielskiego, języka rosyjskiego oaz poszerzenia wiadomości na temat historii, geografii, kultury, życia codziennego i obecnej sytuacji gospodarczej państw, z których pochodzą wolontariusze. Od tej chwili tradycją naszego gimnazjum będą rokroczne spotkania z wolontariuszami z Fundacji im. Roberta Schumana w Warszawie.
Wkrótce po wizycie zagranicznych gości w naszej szkole w Gruzji wybuchła wojna domowa.