KONKURS PLASTYCZNY TRADYCYJNA PALMA WIELKANOCNA REGIONU RADOMSKIEGO

Drukuj
Utworzono: piątek, 19 marzec 2021

Uczniowie PSP im .Jana Pawła II w Wolanowie wzięli udział w konkursie „Tradycyjna palma wielkanocna regionu radomskiego”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
Celem rokrocznie organizowanego konkursu jest kultywowanie tradycji własnoręcznego wykonywania palm wielkanocnych, edukacja dzieci na temat zwyczajów związanych z Niedzielą Palmową, zmotywowanie uczestników Konkursu do zdobycia wiedzy na temat wyglądu, symboliki oraz sposobu wykonywania tradycyjnej palmy wielkanocnej w regionie radomskim oraz rozwijanie zdolności manualnych dzieci.


Przedmiotem Konkursu jest własnoręczne i samodzielne wykonane palmy wielkanocnej. Zgodnie z tradycją naszego regionu  w skład palmy wielkanocnej wchodziły rośliny, które wypuszczały liście bądź zakwitały w okresie przypadającym na Niedzielę Palmową, a także rośliny wiecznie zielone. Materiałem bazowym dla palm wielkanocnych w regionie radomskim były gałązki wierzbowe. Oprócz nich wykorzystywane były: trzcina, rogożyna, kwiaty polne, barwinek, gałązki sosnowe, borówki, gałązki porzeczki lub maliny. Rękojeść palmy owijano paskiem ponacinanej z jednej strony bibuły lub wstążką. Palmę można było udekorować kwiatkami wykonanymi z bibuły. Długość palm wielkanocnych w regionie radomskim nie przekraczała jednego metra.
Na konkurs wpłynęły cztery palmy, wykonane przez uczniów naszej szkoły: Krzysztofa Stani kl. 6c, Łukasza Pisarka kl.5a, Jana Górnika kl. 5c i Klaudię Lipińską kl.5a.
Palmy wraz z kartami zgłoszenia zostały dostarczone do Muzeum Wsi Radomskiej.
Ze względu na wprowadzenie obostrzeń związane z pandemią koronawirusa, rozstrzygnięcie konkursu nie nastąpi tak jak planowano, w czasie obchodów Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi  radomskiej, ale prawdopodobnie zostanie przesunięte na początek kwietnia. Wszystkie informację będą za bieżąco zamieszczane na facebooku Muzeum Wsi Radomskiej.

 opracowała: Anna Kosiec

Saturday the 17th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.