Wycieczka do Kruszynian

W ramach realizacji projektu edukacyjnego pt. „Ciekawostki kulturowe mniejszości etnicznych (Tatarów) w Polsce” uczniowie klasy IIe w składzie: Filip Bartnik, Katarzyna Gac, Aleksandra Górnik, Agata Kaźmierczak, Łukasz Owczarek, Wiktoria Warchoł pod opieką p. Renaty Bieniek i p. Małgorzaty Kuśmierczyk wzięli udział w dwudniowej (02. – 03. 03. 2015 r.) wycieczce do Kruszynian na Podlasiu. W gospodarstwie agroturystycznym „Tatarska Jurta”, prowadzonym przez Tatarkę Dżennetę Bogdanowicz, uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, podczas których nauczyli się przygotowania trzech tatarskich potraw: pierekaczewnika, kołdunów tatarskich i drożdżowych bułek. Dodatkową atrakcją tych zajęć była wizyta w „Tatarskiej Jurcie” ekipy TVP1, która nagrywała kulinarne poczynania naszych uczniów. Oprócz warsztatów uczniowie przeprowadzili wywiad z panią Dżennetą. Dzięki niemu usłyszeli wiele barwnych opowieści o historii, tradycjach i kulturze polskich Tatarów.

Drugiego dnia pobytu w Kruszynianach uczestnicy wycieczki zwiedzili miejscowy meczet i cmentarz (mizar). W czasie pobytu w meczecie wzięli udział w niezapomnianej lekcji na temat religii, świąt, obrzędów religijnych Tatarów polskich. Lekcję tę poprowadził pan Dżemil Gembicki, który pełni funkcję opiekuna meczetu i mizaru w Kruszynianach.

Dzięki wycieczce do Kruszynian uczniowie dowiedzieli się, jak bardzo zróżnicowana jest kulturowo i religijnie ta część naszego kraju, gdzie obok Polaków mieszka mniejszość tatarska, wyznająca islam, czy białoruska, wyznająca prawosławie.

Wycieczka ta była lekcją tolerancji, otwartości na inne narody, wyzbycia się ksenofobii, służyła kreatywności, umiejętności zadawania pytań, słuchania, współpracy, integracji, obycia z kamerą, umiejętności udzielania wywiadów - po prostu niezapomnianą lekcją geografii, historii oraz wiedzy o kulturze i społeczeństwie. Stała się ponadto inspiracją do poznania kultury i tradycji innych mniejszości etnicznych czy narodowych, mieszkających w Polsce.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Wójta Gminy Wolanów, Adama Gibały, który dzięki swojej empatii i serdeczności użyczył nam gminnego busa, którym mogliśmy wyruszyć w podróż i wziąć udział w tej niezapomnianej przygodzie, spełniając nasze marzenia. Gest ten uważamy za znaczące wsparcie realizowanego przez uczniów projektu edukacyjnego. My ze swej strony promowaliśmy tam naszą gminę i szkołę.

Renata Bieniek i Małgorzata Kuśmierczyk
z grupą projektową klasy IIe

Friday the 26th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.