Euroweek w Dusznikach Zdroju
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 11 czerwiec 2024
Uczniowie PSP im. Jana Pawła II w Wolanowie wzięli udział w programie edukacyjnym dla dzieci
i młodzieży Euroweek w Dusznikach Zdroju. Doskonalili nie tylko znajomość języka angielskiego, ale również rozwijali umiejętności społeczne: przewodzenia, autoprezentacji oraz pracy w zespole. Dzięki temu projektowi uczyli się wielokulturowości, komunikacji społecznej oraz rozwijali kreatywność. Przyjaźni wolontariusze z Włoch, Gruzji, Peru, Polinezji Francuskiej oraz Indonezji, dzięki prezentacjom w języku angielskim, pomogli uczniom w poszerzeniu ich horyzontów
w zakresie różnych kultur oraz przekazali informacje z zakresu historii, ekonomii, turystyki,
i tradycji swoich krajów. Zajęcia prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń były doskonałą formą edukacji pozaszkolnej oraz przyczyniły się nie tylko do rozwoju osobistego, ale również do integracji. Wspaniała zabawa połączona z nauką pozwoliła uczniom spędzić niezwykłe pięć dni w fantastycznym towarzystwie. Był to zupełnie nowy sposób rozwoju umiejętności językowych, pozwalający na ich praktyczne zastosowanie. W trakcie wyjazdu uczniowie z opiekunami podziwiali także niesamowite krajobrazy Błędnych Skał w Górach Stołowych. Uśmiechy na twarzach uczniów oraz ich aktywny udział w różnego rodzaju zadaniach mogą być najlepszym dowodem na ich zadowolenie z udziału w projekcie Euroweek w Dusznikach Zdroju.
Nauczyciele języka angielskiego
Wycieczka do Warszawy w dniu 24 maja 2024 roku
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 04 czerwiec 2024
„Warszawa dumna i wspaniała
Na mazowieckich piaskach stoi.
W promieniach słońca blaskiem pała,
Jak dzielny rycerz w złotej zbroi.”
Artur Oppman
Wycieczka po Stolicy Mazowsza była nagrodą dla uczniów klasy 8a ufundowaną przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, za zrealizowany projekt edukacyjny pt. „Helena Mordak – twórczyni piękna za pomocą słów. Nauczycielka, poetka, regionalistka” w ramach Konkursu Wiedzy o Mazowszu pt. „Kobiety Mazowsza”.
Podczas wycieczki uczniowie klasy 8a oraz ich koleżanki i koledzy z klas: 6b, 7a, 7b, 8b zwiedzili Stadion Narodowy, poznali historię miasta, spacerując po Starówce wpisanej na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego UNESCO oraz biorąc udział w warsztatach na terenie parku otaczającego Pałac Wilanowski.
Zgłębianie teoretycznej wiedzy o Mazowszu, realizacja projektu edukacyjnego i wycieczka po Warszawie pozwoliły uczniom poznać wiele wartości województwa mazowieckiego, wśród których, jak powiedział Jan Sobiniarz „Najważniejsze są dwie: dary przyrody i dary kultury. Przyroda daje małej ojczyźnie zdrowie, kultura daje jej własną twarz”.
Renata Bieniek
WYCIECZKA DO RADOMIA
- Szczegóły
- Utworzono: sobota, 09 marzec 2024
„Zło zostanie powstrzymane tylko wtedy,
Gdy dobrzy ludzie postanowią położyć mu kres.”
R. J. Palacio – „Biały ptak”
W dniu 8 marca 2024 r. uczniowie klas: 5a, 5b, 7b i 8b wraz z nauczycielami wzięli udział w koncercie pt. „Dla kobiet – Dawno temu na Dzikim Zachodzie” oraz obejrzeli film pt. „Cudowny chłopak. Biały ptak.”.
Koncert muzyki filmowej, musicalowej i klasycznej w wykonaniu wybitnego polskiego skrzypka Piotra Pławnera i Radomskiej Orkiestry Kameralnej był dla nas świetną okazją do wysłuchania przepięknych utworów Ennio Morricone ( „Dawno temu na Dzikim Zachodzie”), Johna Williamsa ( „Lista Schindlera”), Jerzego Bock’a ( „Skrzypek na dachu”) i Henryka Wieniawskiego ( „Obertas”).
Po koncercie obejrzeliśmy film pt. „Cudowny chłopak. Biały ptak”, który był wzruszającą lekcją o znaczeniu człowieczeństwa, zarówno w czasie wojny, jak i współcześnie, w ekskluzywnej szkole na Manhattanie. Autorka książki pt. „Biały ptak” – R. J. Palacio napisała, cyt. „Każdy z nas czegoś żałuje w swoim życiu. Ale pamiętaj, że nie błędy o nas świadczą, lecz to, czego się na nich uczymy.”
Po obejrzeniu filmu, pełni muzyczno-filmowych wrażeń i przemyśleń, wróciliśmy do domu.
Karnawał z ROK-iem
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 22 styczeń 2024
„Muzyka, to dusza wszechświata, skrzydła umysłu,
lot wyobraźni i całe życie.”
- Platon
W dniu 12 stycznia 2024 roku uczniowie klas: 5a, 7b i 8a pod opieką p. R. Bieniek, p. D. Bujak, p. B. Alberskiej-Orzechowskiej i p. M. Bisińskiej-Siary wzięli udział w koncercie jazzowym pod tytułem „Karnawał z ROK-iem” w wykonaniu Krystyny Stańko i jej zespołu oraz Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Uczestnicy koncertu mogli wysłuchać standardów jazzowych skomponowanych przez Antonio Carlosa Jobima, Chick’a Corei oraz Jerzego Wasowskiego z tekstem Jeremiego Przybory.
Po koncercie uczniowie wraz z nauczycielami obejrzeli nową wersję filmu „Akademia Pana Kleksa”, a następnie pełni niezapomnianych wrażeń wrócili do domu, aby rozpocząć długo wyczekiwane ferie zimowe.
Renata Bieniek
„Bińkowski Resort”
- Szczegóły
- Utworzono: środa, 06 grudzień 2023
Dnia 4 grudnia w ramach Mikołajek klasy 5 wraz z wychowawcami wyjechały do Kielc. Uczniowie świetnie bawili się w tropikalnym klimacie basenów w „Bińkowski Resort ”, zjeżdżali pontonami, korzystali z jacuzzi i snack baru.
Magdalena Zarębska
Centrum Nauki i Techniki EC1 i Orientarium w ZOO
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 23 październik 2023
18.10.2023 r. uczniowie naszej szkoły z klas: IVa, IVb, i IVc pod opieką p. Anny Grzybowskiej, p. Małgorzaty Kuśmierczyk, p. Beaty Rosińskiej, p. Anety Dziedzic i p. Anny Sadownik, wybrali się na wycieczkę do Łodzi, aby zwiedzić Centrum Nauki i Techniki EC1 i Orientarium w ZOO.
Największą atrakcją Orientarium był podwodny tunel, w którym można było obserwować rafę koralową, rekiny i płaszczki. Tunel ma około 26 m długości i 2,4 m wysokości.. Uczestnicy wycieczki mieli też okazję obejrzeć karmienie i kąpiel słoni w częściowo przeszklonym, wewnętrznym basenie.
W Centrum Nauki i Techniki EC1 poznaliśmy tajniki pracy elektrowni, zwiedzając jej historyczne pomieszczenia z prawie ożywionymi eksponatami, którymi w dodatku można było się pobawić i posterować.
Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy bezpiecznie do Wolanowa.
Jesienna wycieczka integracyjna klasy 6a i 6b.
- Szczegóły
- Utworzono: piątek, 20 październik 2023
W dniu 12 października 2023 r. korzystając z ostatnich dni pięknej pogody, uczniowie klas 6a i 6b wraz z wychowawczyniami: p. Anną Kosiec i p. Beatą Czerwińską i bibliotekarką wybrali się na wycieczkę do Kielc i w Góry Świętokrzyskie. Uczestnicy zobaczyli Kadzielnię i kieleckie jaskinie, gdzie mogli podziwiać tworzące stalaktyty i stalagmity. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Zabawek w Kielcach i warsztaty tworzenia makiety miasta. Oglądając wystawę, uczniowie chętnie skorzystali okazji z powrotu do czasów dzieciństwa i ulubionych zabawek. Wejście na Święty Krzyż kamiennym szlakiem wśród drzew i zwiedzanie Bazyliki zakończyło tę wyprawę. Zmęczeni, ale bogatsi w wiedzę z geografii wszyscy wrócili do swoich domów.
Monika Gibała
Wolontariusze w Zakopanem
- Szczegóły
- Utworzono: poniedziałek, 25 wrzesień 2023
Najaktywniejsi członkowie Szkolnego Koła Caritas z naszej szkoły zostali wyróżnieni- w nagrodę za systematyczną pracę wyjechali do stolicy Tatr. Trzydniowa wyprawa była finansowana przez radomską Caritas. Wzięło w niej udział dwadzieścioro uczniów z klas 5b, 5c, 8c. Towarzyszyli im p. Iwona Stępniewska - koordynatorka Szkolnych Kół Caritas i ks. Damian Drabikowski- dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej. 13.września wyciągiem z Doliny Szymoszkowej uczniowie wjechali na Gubałówkę. Spacerując wśród straganów z tradycyjnymi oscypkami, delektowali się panoramą Tatr. Następnie wędrowali słynnymi Krupówkami. Kolejnego dnia pod opieką przewodnika zwiedzili Sanktuarium Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bachledówce oraz sanktuarium na Krzeptówkach. Gościli w pracowni artysty rzeźbiarza w Chochołowie. Historii skoczni wysłuchali u jej podnóża. Później odbyły się zajęcia w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ostatni dzień wycieczki spędzili w Krakowie. Pani przewodnik poprowadziła uczniów od Smoka Wawelskiego, przez Zamek Królewski, aż do Rynku. Mieli okazję w zabytkowym kościele podziwiać witraże Stanisława Wyspiańskiego oraz wysłuchać hejnału z Wieży Mariackiej.
Powrócili do Wolanowa wypoczęci i zmotywowani do dalszej działalności, pamiętając, że
„Aby samemu stać się lepszym, nie musisz czekać na lepszy świat.”
(Phil Bosmans)
Agnieszka Wlazło, Monika Gibała
Poznajemy Puszczę Kozienicką – spacer ścieżką ekologiczną „Królewskie Źródła”
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 20 czerwiec 2023
„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę,
a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.”
Albert Einstein
W dniu 14 czerwca 2023 r. uczniowie klas: 6b, 7a, 8c, wraz z opiekunkami – p. R. Bieniek i p. D. Bujak pod kierunkiem pana leśniczego z Nadleśnictwa Kozienice wzięli udział w spacerze ścieżką ekologiczną „Królewskie Źródła”. Podczas wędrówki uczestnicy wycieczki poznali historię „Królewskich Źródeł”, charakterystyczne dla Puszczy Kozienickiej gatunki roślin i zwierząt, utrwalili pojęcie parku krajobrazowego, a także dowiedzieli się na czym polega praca leśnika i jakie szkoły należy ukończyć, aby nim zostać.
Po spacerze uczniowie wraz z opiekunkami piekli kiełbaski na ognisku oraz brali udział w różnych zabawach integracyjnych na leśnej polanie.
Renata Bieniek