CENTRUM NAUKI KOPERNIK I PLANETARIUM

„Prawdziwa wiedza,
to znajomość przyczyn.”
Arystoteles

W dniu 18 listopada 2019 r. uczniowie klas: IVa, Vc, VIb i VIc pod opieką p. R. Bieniek,
p. D. Bujak, p. M. Kuśmierczyk i p. M. Bisińskiej – Siary wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Centrum Nauki Kopernik i Planetarium w Warszawie.
Podczas pobytu w CNK  uczniowie rozwijali swoją wiedzę wykonując doświadczenia
i eksperymenty z różnych dziedzin nauki.
Indywidualne eksperymentowanie urozmaicone było pobytem w Teatrze Robotycznym, Teatrze Wysokich Napięć i Planetarium.
W teatrze Robotycznym uczniowie mieli możliwość obejrzeć bajkę Stanisława Lema
pt. „O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali”, w wykonaniu robotów.
W teatrze wysokich napięć uczestnicy wycieczki poznali szereg zasad rządzących elektromagnetyzmem. Dowiedzieli się jak płynie prąd, czym jest plazma, jak działają urządzenia bezprzewodowe, jak silnie wieje wiatr jonowy w klatce Faradaya, jak wygląda generator Van de Graffa (urządzenie przy którym włosy „stają dęba”, a metalowe przedmioty poruszają się), co to jest drabina Jakuba (niby zwykłe dwa pręty, które podłączone do wysokiego napięcia pozwalają zobaczyć przemieszczający się łuk elektryczny), kule i rury plazmowe, w których można obserwować wyładowania elektryczne, transformator Tesli – transformator wysokiego napięcia.
Niezwykłym doświadczeniem dla uczniów była również wizyta w Planetarium. Uczniowie w ciągu 60 minut przenieśli się do roku 2053 i na pokładzie statku kosmicznego „Niebo Kopernika” wyruszyli na pierwszą turystyczną wyprawę ku Saturnowi. W trakcie tej wyprawy dowiedzieli się jak poruszają się planety, z czego składają się pierścienie Saturna, a także jak wygląda przestrzeń międzyplanetarna.

Podróże kształcą!

Renata Bieniek

Thursday the 28th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.