„Człowieka należy mierzyć miarą serca …”

Słowa te stały się hasłem przewodnim uroczystości nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II oraz poświęcenia sztandaru. Wybierając tego patrona Publiczna Szkoła w Wolanowie ma wolę i odwagę wychowywać młode pokolenie zgodnie z wartościami głoszonymi przez Wielkiego Polaka i Wielkiego Człowieka. Był to dzień wyjątkowy poprzedzony licznymi przygotowaniami związanymi z poznawaniem osoby i dokonaniami Karola Wojtyły.
29 września 2020 r. rozpoczął się Mszą Świętą w kościele św. Doroty w Wolanowie, którą koncelebrował JE ks. bp Piotr Turzyński. W czasie homilii nawiązał do nauk Jana Pawła II, które mogą być drogowskazem dla nas wszystkich. W czasie Mszy Świętej ks. bp dokonał uroczystego poświęcenia sztandaru i obrazu przedstawiającego Jana Pawła II, który będzie upamiętniał tę chwilę zajmując miejsce na głównym korytarzu w szkole.

Oficjalna część odbyła się w szkole po uroczystym przemarszu w akompaniamencie śpiewu zespołu Wolanianki. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, Pan Dyrektor Zbigniew Sarnat powitał dostojnych gości: Księdza bp Piotra Turzyńskiego, Posła na Sejm Rzeczpospolitej Pana Marka Suskiego, Dyrektora Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatury w Radomiu Pana Wojciecha Nalberskiego, Wójt Gminy Wolanów Panią Ewę Markowską – Bzducha, Przewodniczącego Rady Gminy Wolanów Jacka Murawskiego, Ks. kanonika Tadeusza Kszczota proboszcza parafii Wolanów, Ks. Emila Hebdę proboszcza parafii Młodocin. Ks. prałata Marka Fitucha kanclerza Kurii Diecezji Radomskiej, Ks. Władysława Dębowskiego, Adama Gibałę radnego Rady Powiaty, Radnych Gminy Wolanów, sołtysów, rodziców z przewodniczącą Rady Rodziców Anną Parszewską, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Poseł na Sejm pan Marek Suski, JE ks. bp Piotr Turzyński oraz Dyrektor pan Wojciech Nalberski nawiązując nie tylko do wielkich osiągnięć patrona, ale także podkreślając ludzki wymiar niezwykłej Jego osobowości.
W dalszej części nauczyciel języka polskiego – Anna Klusek - przedstawiła uzasadnienie wyboru Jana Pawła II na patrona szkoły, nawiązując do wartości reprezentowanych przez Karola Wojtyłę, dla którego najważniejszy był człowiek.
Aktu nadania imienia szkole dokonała Wójt Gminy Wolanów pani Ewa Markowska – Bzducha, która odczytała stosowną uchwałę, a następnie przekazała akt Panu Dyrektorowi.
Wszyscy zgromadzeni byli świadkami uroczystej ceremonii przekazania sztandaru społeczności szkolnej, który został ufundowany dzięki przychylności sponsorów, rodziców, nauczycieli i przyjaciół szkoły. Przewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Parszewska, wręczając sztandar, zwróciła się do młodzieży, aby służył on godnie następnym pokoleniom, a uczniowie strzegli jego honoru. Chorąży sztandarowy, przemawiając w imieniu społeczności szkolnej, obiecał, że uczniowie będą otaczać go powszechnym szacunkiem i nie splamią honoru tego sztandaru.
Następnie przedstawiciele wszystkich klas ślubowali na sztandar być dobrymi Polakami, dbać
o wartości moralne, którymi kierował się Jan Paweł II, pomagać i wspierać bliźnich, dbać o kulturę języka ojczystego i tradycje narodowe, szanować dobre imię szkoły i klasy oraz sumiennie wywiązywać się z powierzonych obowiązków.
Kolejną częścią uroczystości był występ artystyczny zespołu Wolanianki, w którego repertuarze znalazły się pieśni nawiązujące do nauk Papieża i  Jego twórczości oraz recytacja poezji.
Uroczystość zakończyła się podziękowaniami Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie dla wszystkich, którzy przyczynili się do nadania imienia szkole, wręczeniem pamiątkowych statuetek i dyplomów dla zaproszonych gości oraz wpisami do księgi pamiątkowej.

Thursday the 25th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.