Sprawozdanie z wizyty DEUTSCH-WAGEN-TOUR

Utworzono: poniedziałek, 10 luty 2014 Opublikowano

Dnia 29 stycznia 2014 roku w Gimnazjum w Wolanowie w odpowiedzi na zaproszenie nauczycielek języka niemieckiego Aleksandry Jeżak i Magdaleny Prasek, naszą szkołę odwiedziła lektorka Deutsch–Wagen–Tour pani Katarzyna Żurawska. Celem odwiedzin było promowanie języka niemieckiego oraz kraju naszych zachodnich sąsiadów wśród uczniów szkoły podstawowej oraz uczniów gimnazjum.

Projekt "Deutsch–Wagen - Tour" skierowany jest do uczniów, nauczycieli, studentów oraz wszystkich osób, które interesują się językiem niemieckim. Realizowany jest mi.in.: przez Instytut Goethego w Polsce, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD), Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową oraz innych partnerów. Głównym sponsorem projektu jest firma Volkswagen Poznań Sp. z o. o.

Projekt realizowany jest od 24 kwietnia 2009 r., kiedy to w Polskę wyruszyło pięć samochodów oznakowanych logo "Deutsch - Wagen - Tour". Lektorzy prezentują szereg nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka i w niekonwencjonalny sposób przekazują informacje o Niemczech, między innymi w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów. Stałymi punktami postojowymi samochodów są następujące miasta: Poznań, Wrocław, Kraków, Lublin i Olsztyn, jednakże auta poruszają się po całym kraju i mogą dotrzeć nawet do najbardziej odległych zakątków, dlatego też dotarli do Wolanowa.

Z początkiem 2012 roku ruszyła druga edycja projektu, w której mogliśmy wziąć udział.

Jedną z atrakcji w związku z zaplanowaną wizytą Deutsch – Wagen- Tour był konkurs „Jeden z dziesięciu”. W konkursie wzięli uczniowie pierwszych klas gimnazjalnych, którzy w tym roku szkolnym rozpoczęli naukę języka niemieckiego. Z zaciekawieniem przeglądała się dyrekcja szkoły: Elżbieta Wertejuk, Bogusława Marszałek oraz Małgorzata Chrzanowska, jak również pani Katarzyna Żurawska. Uczniowie szóstej klasy szkoły podstawowej zostali zaproszeni w tym dniu i mogli obserwować quiz. Wspierali uczestników oraz trzymali kciuki.

Quiz wygrała Paulina Kłys, drugie miejsce zdobyła Zuzanna Sobolewska, a trzecie Emilia Chodyra. Nagrodą główną w konkursie był tablet o wartości kilkuset złotych oraz upominek od Deutsch-Wagen-Tour. Dodatkowo za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca zwycięscy otrzymali nagrody sponsorowane przez Deutsch-Wagen-Tour.

Po konkursie nadszedł czas na pierwsze zajęcia z przedstawicielką Deutsch- Wagen- Tour. Zajęcia z pierwszą grupą – z uczniami szóstej klasy szkoły podstawowej trwały 45 minut. Uczestnicy warsztatów poznali bardzo dużo niemieckich słówek np.: die Bluse/ die Giraffe/ das Plakat/ der Passagier/ die Note / die Flasche itp.

Druga grupa, która uczestniczyła w warsztatach to uczniowie pierwszej gimnazjum. Uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zabawach ruchowych, dzięki którym mogli utrwalić sobie nowy materiał, dotyczący dyscyplin sportowych. Sport, ruch, niemiecki i nauka pasują fantastycznie do siebie.

2 klasa gimnazjum – to ostatni uczestnicy warsztatów Deutsch-Wagen-Tour. Pani Katarzyna przygotowała dla uczniów wiele ciekawych materiałów dydaktycznych, dzięki którym w przyjemny, niekonwencjonalny sposób mogli sprawdzić swoją znajomość języka niemieckiego.

W warsztatach uczestniczyło 75 uczniów z PSP i PG, każda grupa miała 45 minut zajęć. Za aktywny udział każdy z uczestników otrzymał nagrody rzeczowe z logo Deutsch-Wagen-Tour, np.; długopisy, koszulki, pomadki, naklejki itp.

Na koniec zostały wręczone nagrody za „Konkurs wiedzy o Niemczech”(pierwsze miejsce Paulina Kłys klasa 1C, drugie miejsce równorzędnie Ewa Stępniak oraz Izabela Golińska z klasy 2A, trzecie miejsce Jakub Chwała klasa 1D, Weronika Król 1D) oraz za „Konkurs na najciekawszy plakat promujący kraje niemieckojęzyczne” (pierwsze miejsce zdobyła Zuzanna Sobolewska klasa 1B, drugie Ewa Gibała klasa 1B) sponsorowane przez Deutsch-Wagen-Tour.

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie został wyposażony w ciekawe materiały dydaktyczne: mapy, plakaty, gry edukacyjne.

Friday the 26th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.