Poczet sztandarowy i Samorząd Uczniowski w obchodach Święta Niepodległości

Utworzono: środa, 16 listopad 2022 Opublikowano

11 listopada 2022 r. grupy: Poczet sztandarowy i Samorząd Uczniowski z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie, wzięły udział w powiatowo – gminnych obchodach Święta Niepodległości przygotowanych z inicjatywy Starosty Radomskiego Pana Waldemara Trelki oraz Wójta Gminy Wolanów Pani Ewy Markowskiej – Bzduchy.
Przed uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele pw. św. Doroty w Wolanowie reprezentanci Pocztu Sztandarowego i Samorządu Uczniowskiego przypomnieli historię walki Polaków o wolność, samego Święta Niepodległości oraz upamiętnili bohaterów, którzy walczyli i oddali życie w obronie kraju, także szczególnie zasłużonych - zamieszkałych
na terenach obecnej gminy Wolanów.
W nabożeństwie uczestniczyły dwa poczty sztandarowe: z OSP w Strzałkowie i PSP im. Jana Pawła II w Wolanowie.
Po mszy uczniowie wysłuchali pięknego koncertu utworów patriotycznych
w wykonaniu zespołu „Retro Brass Quintet”,  następnie udali się pod pomnik upamiętniający poległych w walce o wolność Ojczyzny w latach 1939 – 1945.

Apel młodych ludzi wygłoszony w kościele:

Edward Stachura Pieśń na wyjście (wiersz klasyka)

idź człowieku, idź, rozpowiedz
idźcie wszystkie stany
kolorowi, biali, czarni
idźcie zwłaszcza wy, ludkowie
przez na oścież bramy

dla wszystkich starczy miejsca
pod wielkim dachem nieba

rozejdźcie sie po drogach
po łąkach, po rozłogach
po polach, błoniach i wygonach
w blasku słońca, w cieniu chmur

rozejdźcie sie po niżu
rozejdźcie sie po wyżu
rozejdźcie sie po płaskowyżu
w blasku słońca, w cieniu chmur

dla wszystkich starczy miejsca
pod wielkim dachem nieba
na ziemi, której ja i ty
nie zamienimy w bagno krwi

Z okazji Święta Niepodległości Samorząd Uczniowski w PSP im. Jana Pawła II przeprowadził konkurs pt. „Polak – mój autorytet” oraz zainicjował akcję „Biało-czerwoni”.

Tuesday the 16th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.