PODSUMOWANIE PROJEKTU „ Z DOBRYMI MANIERAMI NA TY”

Utworzono: poniedziałek, 26 maj 2014 Opublikowano

„Z dobrymi manierami na ty” to projekt wychowawczy poświęcony zasadom savoir – vivre w różnych sytuacjach życia codziennego.

Został stworzony, aby przekazać uczniom naszej szkoły zasady dotyczące kultury bycia. Był skierowany do uczniów kl. 0 – 6 i realizowany w dn. 17 – 28 marca 2014r.

Organizatorami projektu byli nauczyciele ZSO – PSP w Wolanowie: p. Małgorzata Kowalska, p. Agnieszka Paździor, p. Beata Rosińska, p. Wojciech Sowa, p. Beata Życińska.

Głównymi celami projektu było:

- kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach;

- podnoszenie kultury osobistej uczniów;

- ukazanie korzyści płynących z obcowania z kulturalnym człowiekiem;

- wyrabianie szacunku dla siebie i innych.

W klasach 0 – 3 przeprowadzono zajęcia tematyczne dotyczące używania zwrotów grzecznościowych i zasad kulturalnego zachowania się na lekcji, na przerwie oraz w innych sytuacjach.

Dzieci obejrzały oraz wspólnie z wychowawcami przeanalizowały szereg krótkich filmików rysunkowych „O dobrych manierach”.

W klasach IV – VI podczas godzin wychowawczych przeprowadzono wśród uczniów ankietę – „czy znasz dobre maniery” oraz omówiono wcześniej obejrzany film „Savoir – vivre dla młodych”.

Wyniki ankiety wskazują na dość dobrą znajomość zasad kulturalnego zachowania w towarzystwie i kształtowały się na poziomie ok. 70%.

Uczniowie znają zasady powitania oraz wiedzą, że należy przeprosić  za niewłaściwe zachowanie. Nie znają natomiast zasady odkładania sztućców przy posiłku i nie mają przed korzystaniem z telefonu w różnych sytuacjach. Nie znają zasad podawania ręki podczas powitania. Nieznajomość tej zasady wynika na pewno z faktu, że młodzież stosuje swoje przyjęte w grupie i niepisane reguły.

Na wyróżnienie zasługuje klasa V b, która uzyskała najlepszy wynik ze znajomości i wiedzy o dobrych manierach. Przedstawiciel klasy odebrał wyrazy uznania oraz dyplom.

Dobre wyniki przeprowadzonej ankiety oznaczają, ze podejmowane działania przynoszą wymierne efekty. Wskazane jest dalsze przypominanie, utrwalanie zasad dobrego zachowania np. przy stole, podczas powitania w towarzystwie.

Kolejnym działaniem projektu był przeprowadzony w kl. I – III wybór „Super – koleżanki” lub „Super kolegi”. Każda z klas młodszych wybrała spośród siebie osobę, która jest wzorem kulturalnego zachowania wobec innych.

Wyłonione „Super koleżanki” i „Super koledzy”:

Kl. I a – Maja Pieczeniak

Kl. I b – Martyna Golińska

Kl. II a – Miłosz Pisarek

II b – Karol Godek

III a – Dominika Golińska

III b – Nikola Godek

III c – Paulina Pączek

W Konkursie Poetyckim kl. II – III zadaniem dzieci było napisać samodzielnie „Wierszyk o dobrym zachowaniu”.

I miejsce – Anna Siuda kl. III b

I miejsce – Wiktoria Lożyńska kl. II b

II miejsce – Patryk Leszczyński kl. IIb

III miejsce – Ada Chłopecka kl. IIa

W Konkursie Plastycznym skierowanym do klas 0 – 3 zadaniem uczniów było wykonać ilustrację do wiersza J. Brzechwy „Kwoka” lub wiersza L. J. Kerna  „Pierwszy”. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac.

I miejsce – Laura Kowalczyk kl. III b

II miejsce – Katarzyna Moskwa kl. II b

III miejsce - Milena Sławińska kl. 0 b

Wyróżnienia:

1. Przemysław Tarnowski kl. I a
  2. Katarzyna Wojcieszak kl. 0b
  3. Natalia Kolasa 0 c
  4. Martyna Borkowska kl. II b
  5. Julia Nowocień kl. II a
  6. Anna Tokarska kl. IIIa
  7. Piotr Siwak kl. IIIc
  8. Sandra Stępień kl. IIa
  9. Maciej Goliński kl. IIIb

W Konkursie Plastycznym skierowanym dla klas IV – VI zadaniem uczniów było wykonać „Drzewo dobrych manier”.

Nagrodzone uczennice:

I miejsce – Natalia Dubińska kl. IV b

I miejsce – Aleksandra Woźniak kl. V b

III miejsce – Sandra Prażmowska kl. Va

W Konkursie Literackim kl. IV – VI zadaniem uczniów było napisać pracę na temat: „Czy dobre maniery są nadal ważne we współczesnym świecie” oraz „Kultura na co dzień czyli jak obycie ułatwia życie”.

I miejsce – Sara Wordingham kl. V a

II miejsce – Bartosz Owczarek kl. IV a

III miejsce – Daniel Siara kl. Va

Wyróżnienia:

1. Paulina Sławińska kl. V a
  2. Magdalena Wojcieszak kl. IV a
  3. Oliwia Zielińska kl. IV a

Dziękujemy wszystkim wychowawcom i uczniom kl. 0 – 6 za udział oraz współpracę w realizacji zadań projektu „Z dobrymi manierami na ty”.

Monday the 20th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.