Klasa sportowa niezwykłą szansą osobistego rozwoju gimnazjalisty...

Od trzech lat w Publicznym Gimnazjum w Wolanowie funkcjonuje klasa sportowa, w której zgromadziła się młodzież o  takich akurat zainteresowaniach i uzdolnieniach spośród wszystkich absolwentów szkół podstawowych naszej gminy. Oddział ten aktualnie tworzy 9 dziewcząt – siatkarek i 14 chłopców, uprawiających piłkę nożną.

Powołanie takiej klasy wynikało z kilku istotnych względów – głównie wiązało się z oddaniem do użytku nowoczesnej, pełnowymiarowej i doskonale wyposażonej hali sportowej. Ważne też były dotychczasowe znaczące sukcesy sportowe naszych uczniów głównie w piłce siatkowej chłopców i dziewcząt. Gmina Wolanów ma też duże tradycje w piłce nożnej za sprawą klubu sportowego „Jaguar Wolanów”. To tam w swoich grupach wiekowych grają od lat uczniowie  i absolwenci naszego gimnazjum. Warto było te dwie dyscypliny uwzględnić w planach organizowanej klasy sportowej, stworzyć uzdolnionej młodzieży z gminy Wolanów szansę bardziej profesjonalnego rozwoju zainteresowań i pasji.

Z opracowanej przez dyrekcję szkoły i nauczycieli WF (i przyjętej uchwałą rady pedagogicznej) koncepcji i programu funkcjonowania klasy sportowej wynikało,  że w oddziale takim  oprócz ogólnych przedmiotów gimnazjalnych uczniowie będą mieli 10 godzin WF tygodniowo, co w sumie daje przez trzy lata niemal codziennie po 8 lekcji.  Do tego dochodzą jeszcze dodatkowe treningi przed kolejnymi zawodami, udział w tych rozgrywkach i często wyjazdy z tym związane poza godzinami codziennych lekcji. Stanowi to duże obciążenie czasowe, ale mają tego świadomość wszyscy ci, którzy od najmłodszych lat chcą uprawiać jakieś dyscypliny sportowe czy też rozwijać własne uzdolnienia artystyczne w dążeniu do przyszłych znaczących sukcesów.

Najstarsza, funkcjonująca trzeci rok klasa sportowa dostarczyła i nadal dostarcza wiele ciekawych obserwacji i przemyśleń, z którymi – choćby po części – warto się podzielić zwłaszcza teraz, kiedy szóstoklasiści i ich rodzice zastanawiają się nad wyborem gimnazjum i klasy, do której ci młodzi ludzie chcieliby trafić. Dobry wybór mocno rzutuje na dalszą edukację i przyszłą zawodową karierę każdego z nich.

W każdej szkole podstawowej w naszej gminie sport nadal budzi największe zainteresowanie wśród dzieci, mimo że pojawiają się nowe propozycje spędzania wolnego czasu i rozwijania swoich uzdolnień. Obserwowane sukcesy w sporcie zawodowym sprawiają, że wielu uczniom marzą się przyszłościowe kariery sportowe na wzór Lewandowskiego i innych naszych sportowych znakomitości z klubowych i narodowych reprezentacji piłki siatkowej czy ręcznej. Z taką wiarą łatwiej jest pracować w dążeniu  do wymarzonego celu. Życie pokazuje, że marzenia takie są możliwe do realizacji. Kilkoro absolwentów naszego gimnazjum kroczy już tą drogą, osiąga znaczące sukcesy i oczekuje   od siebie jeszcze więcej. W podobny sposób myśli też 9 uczennic naszej klasy IIIa, a ich  coroczne sukcesy w rozmaitych rozgrywkach potwierdzają, że tak być może.

Niezależnie od osiąganych sukcesów sportowych w takiej klasie uczniowie nabywają umiejętności, które przydają się w ogóle w życiu. Mądre uprawianie sportu uczy systematyczności i wytrwałości w dążeniu do celu, wyrabia ogólną aktywność i umiejętności spędzania wolnego czasu, rozwijania własnych zainteresowań, inwestowania w siebie, wiary we własne możliwości. Wyrabia także umiejętność łączenia nauki z dodatkowymi pasjami i zajęciami przez mądre gospodarowanie czasem. Zdarza się, że młodzi sportowcy zaniedbują naukę i obowiązki szkolne, ale osoby takie zwykle w sporcie daleko nie zachodzą. Sportowcy są przy tym aktywni społecznie, bardziej zaradni organizacyjnie, potrafią zadbać o własne interesy – kariery i z tym związane korzyści. Kończące się z czasem dokonania sportowe uświadamiają zawodnikom, że oprócz sportu trzeba mieć dla siebie coś jeszcze – wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zabezpieczenie materialne na starsze lata. Dzisiejsze gwiazdy sportu doskonale o tym wiedzą!

Sport w ogóle otwiera horyzontalne, szerokie spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Udział w zawodach, spotkania z innymi ludźmi wyrabiają otwartość w kontaktach międzyludzkich, pozwalają lepiej dostrzegać własne możliwości, nie tylko sportowe. Nie trzeba chyba nikomu uświadamiać, jak ważne jest  to dziś w życiu. Codzienność stała się taka, że oprócz posiadanej wiedzy i wykształcenia liczy się bardzo także życiowa obrotność i zaradność – tzw. inteligencja emocjonalna. Często to drugie staje się nawet jeszcze ważniejsze.

Młodzież szkolna prawdę tę również zauważa, niekiedy lekceważąc naukę i sądząc,  że w życiu „jakoś to będzie”. Nie można jednak wyłącznie taką zasadą się kierować. Wiedzą o tym rodzice, posiadając własne życiowe doświadczenia i obserwacje innych. Na rodzicach głównie spoczywa obowiązek dobrego wyboru ścieżki edukacyjnej własnych dzieci i ich przyszłej kariery zawodowej. Nauczyciele i wychowawcy również na to zwracają uwagę swoim uczniom.

Mając to wszystko na względzie zachęcamy, aby wśród różnych możliwości wyboru klas gimnazjalnych rozważyć korzyści, jakie daje nauka w klasie sportowej Publicznego Gimnazjum w Wolanowie. Zainteresowanych sportem szóstoklasistów z innych szkół podstawowych  oraz ich rodziców zapraszamy do bezpośredniego spotkania z naszą bazą sportowo-dydaktyczną i uczącymi nauczycielami.

Stanisław Prażmowski

Wychowawca klasy sportowej IIIa

Tuesday the 7th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.