„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”

Kilkaset kolejnych zestawów odblaskowych rozdali przedstawiciele władz Mazowsza i szefowie radomskiego WORD w zespole Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie w ramach akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”, która odbyła się 12 października 2016 r.

Tor przeszkód był jednym z elementów spotkania w szkole w Wolanowie. Były także zajęcia z pierwszej pomocy, spotkanie z policjantami, projekcja filmu.

Najwięcej trudności sprawiał uczniom przejazd po rowerowym torze przeszkód. Przekonał się o tym wicemarszałek Rafał Rajkowski, który za namową uczniów, próbował przejechać tor bezbłędnie. –To świetna zabawa i wcale nie jest takie proste, jak się wydaje - przyznał po przejeździe Rajkowski. - Trzeba się mocno skupić, żeby nie zboczyć z wyznaczonej trasy i się nie przewrócić lub nie ominąć przeszkody.

Teoretycznie na rowerze każdy potrafi jeździć. Ale nie każdy potrafi bez błędów przejechać tor przeszkód. W szkole w Wolanowie wielu próbowało, nielicznym ta sztuka udała się. Iza próbowała tor przejechać dwa razy. - Za pierwszym razem wyszło zdecydowanie lepiej – przyznaje.

To jest edukacja zakresie bezpieczeństwa poprzez zabawę. powiedział Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Jak podkreślają organizatorzy, ważne jest także uczulanie rodziców na to, żeby przypominali swoim dzieciom o noszeniu elementów odblaskowych, a także współpraca z samorządowcami. Przede wszystkim współpraca samorządów lokalnych z WORD to podstawa tego, żeby dotrzeć do dzieci, czyli do tych ludzi, którzy te odblaski powinni nosić. To przede wszystkim młodzież, zwłaszcza z terenów wiejskich, która porusza się poboczami dróg, często nieoświetlonych i wąskich – powiedział Dariusz Piątek, dyr. WORD w Radomiu Jak powiedzieli sami zainteresowani, czyli młodzież, z noszeniem odblasków bywa różnie. Ale starają się. - Latem to nie ukrywam, nie brałem odblasków. Ale teraz, kiedy wcześniej robi się ciemno, np. gdy gramy na „orliku” do późnego wieczora, to zakładam odblaski – mówi Adam, uczeń z Wolanowa.

W Wolanowie noszenie odblasków należy do rzadkości. Zdarzają się przypadki poruszania przy drodze w całkowitej ciemności, powiedziała Elżbieta Wertejuk, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie.

Z dużym zainteresowaniem uczniów spotkała się emisja filmu „Tak, chcę być bezpieczny” i dyskusja z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Uczestnicy rozmawiali nie tylko o tym, jak być bezpiecznym na drodze, dużo uwagi poświęcono także innym zagrożeniom czyhającym na dzieci i młodzież. Uczniowie dowiedzieli się, jak zachować się, gdy na ulicy zaczepia je ktoś nieznajomy, jak radzić sobie z zaczepkami w internecie, ale również, co zrobić, gdy zaatakuje ich agresywny pies.

Resuscytacja czy pozycja bezpieczna to tematy dyskusji ze strażakami z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Radomiu. Uczestnicy mogli zobaczyć i spróbować udzielania pierwszej pomocy na fantomach do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Zajęcia praktyczne wcale nie były łatwe potwierdzili to sami uczniowie.

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to kampania społeczna promująca noszenie odblasków po zmroku i bezpieczeństwo na drodze, organizowana przez samorząd województwa mazowieckiego oraz WORD-y z Mazowsza.

Mamy nadzieję, że akcja „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” oraz inne podejmowane działania szkół z terenu naszej gminy w zakresie edukacji uczniów o ruchu drogowym przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa naszych dzieci na drodze.

Opracowano na podstawie:

www.cozadzien.pl

Friday the 3rd. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.