Twórczo, zdrowo, aktywnie
W dniu 11 stycznia 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej odbyło się uroczyste podsumowanie rządowego programu „Bezpieczna+”. Był on realizowany w naszej placówce w I semestrze bieżącego roku szkolnego i obejmował m.in. działania:
- „Skutecznie się porozumiewamy”
- „Podejmujemy decyzje”
- „Krytycznie i twórczo myślimy”
- „Radzimy sobie ze stresem i emocjami”
W ramach tych działań odbyły się: warsztaty kulinarne w restauracji Mamaleo, warsztaty teatralne, zajęcia dotyczące reklamy, wyjazdy na radomskie lodowisko i basen, zajęcia aerobiku, pokazy sztuk walk, przedstawienia profilaktyczne, pokazy i konkursy filmowe i wiele, wiele innych przedsięwzięć, by uczniowie czuli się bezpiecznie, umieli podejmować trafne decyzje, nie poddawali się manipulacjom reklamy, poszerzyli swą wiedzę, doskonalili umiejętności panowania nad emocjami. Szkoła natomiast wzbogaciła się w sprzęty użyteczne uczniom.
11 stycznia wszystkie klasy szkoły podstawowej wzięły udział w podsumowaniu projektu. Każda grupa zaprezentowała finalny efekt semestralnej pracy.
Klasy 4 pod opieką nauczycieli: Małgorzaty Kuśmierczyk, Beaty Rosińskiej, Agnieszki Wlazło i Piotra Janasa przeprowadziły kampanię reklamową - przygotowały degustację zdrowej żywności, prezentację plakatów na temat zdrowego odżywiania oraz fotoreportaż z warsztatów kulinarnych, rozdawały też samodzielnie zredagowane ulotki o pozytywnym wpływie witamin na ludzki organizm. Ta część pokazu została urozmaicona prelekcją przedstawiciela Cechu Rzemiosł Różnych z Lublina, właściciela piekarni, który opowiedział o produkcji pieczywa. Obdarował również uczniów pysznymi bułkami.
Klasy 5 z wychowawcami- Lidią Gomułą i Małgorzatą Bisińską –Siarą wytańczyły z pełnym zaangażowaniem układ aerobikowy, który ułożyły pod kierunkiem instruktorki fitnessu.
Klasy 6 pod opieką nauczycieli- Beaty Stanik i Marcina Kaczmarskiego zaprezentowały swoje talenty wokalne w piosence „Tak to tak”, do której sami ułożyli tekst dotyczący krytycznego spojrzenia na świat.
Klasy 7 oraz wychowawcy: Anna Klusek, Dorota Bujak i Dorota Nowakowska dowiedli swej oryginalności i kreatywności - wystąpili w przedstawieniach stworzonych w oparciu o własne scenariusze, w autorskich filmikach dotykających problemu asertywności, stereotypów i presji grupy. Pokazali prezentację multimedialną o manipulacjach w reklamie.
Wszystkie grupy zaprezentowały się wyśmienicie, zaciekawiona publiczność nagrodziła je wielkimi brawami. Dziękujemy wszystkim, którzy się przyczynili do sukcesu naszych uczniów: nauczycielom, rodzicom, a zwłaszcza dyrekcji, dzięki której ten projekt mógł być realizowany.
Opracowała: Agnieszka Wlazło