„Sen o Warszawie”
W dniu 3. grudnia 2014r. w ramach mikołajek, uczniowie IIIA pod opieką p. Renaty Bieniek i p. Małgorzaty Kuśmierczyk wzięli udział w wycieczce do Resursy Obywatelskiej w Radomiu.
W ramach Klubu Dobrego Filmu, w nieco innej scenerii niż w zwykłym kinie (przy stolikach) uczniowie obejrzeli pasjonujący film biograficzny o wybitnym polskim muzyku XX wieku – Czesławie Niemenie.
http://www.resursa.radom.pl/?trzy-tygodnie-grudnia,21
Film pt. „Sen o Warszawie” kręcony był wiele lat przez Krzysztofa Magowskiego. Reżyser zawarł w swoim utworze nieznane dotąd materiały archiwalne, wypowiedzi członków rodziny, przyjaciół i współpracowników Czesława Niemena. Obraz kompozytora stworzony przez Krzysztofa Magowskiego uzupełniony został genialną ponadczasową muzyką bohatera filmu.
Film powstał w dziesiątą rocznicę śmierci Czesława Niemena – właściwie Czesława Wydrzyckiego, który urodził się na terenie dzisiejszej Białorusi (tereny te przed II wojną światową należały do Polski).
W latach pięćdziesiątych XX wieku Czesław Wydrzycki wraz z rodziną opuścił Wasyliszki i jako repatriant przybył do Polski. Wkrótce biorąc udział w zagranicznych koncertach, ze względu na trudne do wymówienia nazwisko, przyjął pseudonim Niemen, od nazwy rzeki, nad którą mieszkał.
Niemen był bardzo zdolnym muzykiem, prostolinijnym człowiekiem i patriotą, którego „nie kochały” komunistyczne władze, utrudniające mu pracę i życie. Przez wiele lat mieszkał w malutkim wynajmowanym mieszkaniu w Warszawie, w którym nie pozwalano mu się zameldować i dodatkowo paradoksalnie nakładano na niego karę za brak zameldowania. Mimo tych przeciwności bardzo pokochał stolicę i napisał przepiękną piosenkę pt. „Sen o Warszawie”, która obecnie jest hymnem klubu piłkarskiego „Legia – Warszawa”.
Chcąc ośmieszyć i upokorzyć muzyka oraz zniszczyć jego karierę, władze komunistyczne przypisały mu brzydki wyczyn, którego niby miał się dopuścić na koncercie w mieście, w którym nigdy nie był.
Wynikiem nagonki na jego osobę jest kultowy utwór napisany przez Czesława Niemena
pt. „Dziwny jest ten świat”.
Pamiętajmy o tym, że jeśli mamy o kimś mówić – to mówmy dobrze, jeśli źle, to pomińmy to milczeniem.
Renata Bieniek