Muzeum Polin w Warszawie
Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.”
Benjamin Franklin
Czy wiecie, że przed drugą wojną światową w Wolanowie istniała autonomiczna gmina żydowska, posiadająca własną synagogę kirkut i mykwę? Czy wiecie, że w okresie Królestwa Polskiego Żydzi stanowili około 60% ludności Wolanowa?
Chcąc poznać kulturę mniejszości żydowskiej mieszkającej na ziemiach polskich od około 1000 lat, sześciu uczniów klasy II D: Bartłomiej Głogowski, Jakub Janas, Tomasz Kowalik, Jakub Kurek, Kacper Pudzianowski i Jan Traczyk postanowiło zrealizować projekt edukacyjny pt. „Ciekawostki kulturowe mniejszości żydowskiej w Polsce”.
Aby zgłębić wiedzę na temat religii, szkolnictwa, tradycji, kuchni, świąt oraz życia codziennego Żydów polskich, uczniowie pod opieką p. Renaty Bieniek i p. Małgorzaty Kuśmierczyk zwiedzili w dniu 2 marca 2017 roku Muzeum Polin w Warszawie i wzięli udział w warsztatach edukacyjnych.
Zdobyte wiadomości posłużyły uczniom do przygotowania prezentacji multimedialnej, tańca oraz potraw żydowskich.
Efekty pracy uczniów zostały zaprezentowane społeczności szkolnej podczas podsumowania projektów edukacyjnych. Prezentacja multimedialna będzie dostępna w bibliotece szkolnej.
Szczególne podziękowania kierujemy do wójta Gminy Wolanów – pana Adama Gibały za serdeczność, życzliwość i otwartość na inicjatywy uczniów. Za to, że uczniowie mogli zwiedzić Muzeum Polin w Warszawie.
„Ciekawostki kulturowe mniejszości żydowskiej w Polsce”, to kolejny, drugi już projekt gimnazjalny, poświęcony mniejszościom etnicznym i narodowym na ziemiach polskich. Dzięki temu powstaje cykl ciekawych uczniowskich opracowań, które pozwalają naszej szkolnej społeczności zapoznać się z różnymi odmianami polskiej wielokulturowości. Uczniowie poznają w ten sposób odmienność kulturowo – etniczną, która albo odeszła już w Polsce do przeszłości, albo też istnieje jeszcze szczątkowo, mało znana ogółowi polskiego społeczeństwa.
Renata Bieniek