"Jesienna zaduma" - wycieczka do Warszawy śladami bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec"
"Niebo złote ci otworzę,
w którym ciszy biała nić
jak ogromny dźwięków orzech,
który pęknie, aby żyć
Jeno odmień czas kaleki,
zakryj groby płaszczem rzeki,
zetrzyj z włosów pył bitewny,
tych lat gniewnych
czarny pył."
(Krzysztof Kamil Baczyński)
W dniu 11. października 2017 r. uczniowie klas III D gimnazjum i VII C pod opieką pań: Renaty Bieniek, Doroty Bujak i Małgorzaty Kuśmierczyk wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Jej celem było poznanie historii Polski z czasów drugiej wojny światowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych u współczesnych młodych ludzi.
Uczestnicy wycieczki, podążając śladami bohaterów lektury pt. "Kamienie na szaniec", poczuli klimat okupowanej Warszawy. Wędrówkę po stolicy rozpoczęliśmy od Cmentarza Wojskowego na Powązkach. To tutaj w słynnej kwaterze Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki: Zośka, Alek i Rudy, a także ich koledzy oraz autor książki - Aleksander Kamiński. Tutaj też znajduje się grób wybitnego polskiego poety, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żony Barbary. Zwiedzając cmentarz wysłuchaliśmy historii tych młodych ludzi, którzy z narażeniem życia walczyli z okupantem, i oddaliśmy im hołd.
Następnym punktem programu było Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy, i gdzie usłyszeliśmy opowieści o życiu w najstraszniejszym warszawskim więzieniu. Tam także zobaczyliśmy pierwsze wydanie książki "Kamienie na szaniec" i wysłuchaliśmy wybranych wierszy K. K. Baczyńskiego, czytanych przez pana przewodnika.
Po zwiedzaniu więzienia udaliśmy się na spacer śladami akcji pod kryptonimem Meksyk II – Akcja pod Arsenałem, podczas której to odbito Rudego z rąk Niemców.
Spod Arsenału udaliśmy się w dalszą wędrówkę, by zobaczyć gmach "Zachęty", Pomnik Lotnika, Grób Nieznanego Żołnierza. Następnie ulicami Krakowskie Przedmieściei Nowy Świat dotarliśmy pod pomnik Mikołaja Kopernika.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy ul. Szucha, dawnej siedziby Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Rudy. Obecnie w budynku tym znajduje się siedziba Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Po zwiedzeniu Mauzoleum spacerem udaliśmy się do Liceum im. Stefana Batorego – szkoły, do której chodzili bohaterowie książki i gdzie rodziły się ich przyjaźnie. Tutaj pożegnaliśmy się z panem przewodnikiem. Spacer po liceum odbyliśmy pod kierunkiem licealistów, którzy opowiedzieli nam o historii powstania swojej szkoły, jej znanych absolwentach oraz o bohaterach książki "Kamienie na szaniec" i o Akcji pod Arsenałem, której przebieg przedstawiono nam na prezentacji multimedialnej w sali muzealnej.
Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego, które otwarto w 2004 r., w 60. rocznicę wybuchu powstania, będącego największym tego typu aktem oporu w okupowanej przez hitlerowców Europie. Powstanie Warszawskie miało miejsce w rok po Akcji pod Arsenałem.
W jesiennej zadumie, w żółtych kolorach liści i drobnych kroplach deszczu poznaliśmy historię okupowanej stolicy naszego kraju.
Renata Bieniek