"Jesienna zaduma" - wycieczka do Warszawy śladami bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec"
"Niebo złote ci otworzę,
w którym ciszy biała nić
jak ogromny dźwięków orzech,
który pęknie, aby żyć
Jeno odmień czas kaleki,
zakryj groby płaszczem rzeki,
zetrzyj z włosów pył bitewny,
tych lat gniewnych
czarny pył."
(Krzysztof Kamil Baczyński)
W dniu 11. października 2017 r. uczniowie klas III D gimnazjum i VII C pod opieką pań: Renaty Bieniek, Doroty Bujak i Małgorzaty Kuśmierczyk wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Jej celem było poznanie historii Polski z czasów drugiej wojny światowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych u współczesnych młodych ludzi.
Uczestnicy wycieczki, podążając śladami bohaterów lektury pt. "Kamienie na szaniec", poczuli klimat okupowanej Warszawy. Wędrówkę po stolicy rozpoczęliśmy od Cmentarza Wojskowego na Powązkach. To tutaj w słynnej kwaterze Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki: Zośka, Alek i Rudy, a także ich koledzy oraz autor książki - Aleksander Kamiński. Tutaj też znajduje się grób wybitnego polskiego poety, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żony Barbary. Zwiedzając cmentarz wysłuchaliśmy historii tych młodych ludzi, którzy z narażeniem życia walczyli z okupantem, i oddaliśmy im hołd.
Bieszczady
„Kraino – jednych zachwycasz swym pięknem, innych dzikością przerażasz”
„Tutaj czas staje w miejscu
i rozpływa się w lesie
A wiatr wolność i spokój
na swych skrzydłach przyniesie.
Kto choć raz w swoim życiu
wejdzie na połoniny
Ten zaginie w bezkresie
a odnajdzie się inny.
Śpiewa cała ma dusza
i znów w góry mnie woła
głos wiecznego wędrowca
bieszczadzkiego anioła.”
Dzień I
Dzień II
Dzień III
Dzień IV
Dzień V
15 maja 2017r. uczniowie klas 3d, 3b i 2d, o godzinie 6.00, pod opieką p. Bogusławy Marszałek, p. Małgorzaty Kuśmierczyk, p. Renaty Bieniek i p. Piotra Jansa wyruszyli na pięciodniową wycieczkę w Bieszczady. Zapraszamy do przeczytania sprawozdania, napisanego przez jedną z uczestniczek wycieczki.
Po kilkugodzinnej jeździe autokarem zatrzymaliśmy się w Sanoku, w Muzeum Budownictwa Ludowego. Tam rozpoczęliśmy realizację programu wycieczki. Muzeum, zwane też Parkiem Etnograficznym, należy do największych w Polsce. Prezentuje zabytki polsko–ruskiego pogranicza. Obecnie na terenie skansenu znajduje się około stu pięćdziesięciu obiektów budownictwa drewnianego, o których mogliśmy na miejscu usłyszeć. Mieliśmy również okazję do obejrzenia największej w Polsce ekspozycji ikon z okresu od XV do XX w. Był też czas na warsztaty kaligraficzne. Krótka lekcja pięknego pisania z pewnością zachwyciła niejednego ucznia. Mimo kleksów i plam w naszych zeszytach nie poddaliśmy się. To dla większości z nas nowe doświadczenie, zapamiętamy je na długo.
Wszystka wiedza pochodzi z doświadczenia
„Wszystka wiedza pochodzi z doświadczenia.”
Immanuel Kant
W dniu 9 marca 2017 roku uczniowie klas pierwszych gimnazjum pod opieką p. Renaty Bieniek i p. Jolanty Firlej wzięli udział w wycieczce do Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Jaskini Raj i Geoparku w Kielcach.
W Centrum Nauki Leonardo da Vinci młodzież uczestniczyła w zajęciach przyrodniczych pt. „Enzymy – tajniacy do szybszej pracy”. Zajęcia te miały charakter doświadczalny. Uczniowie pod opieką prowadzącej przeprowadzili doświadczenia, które pozwoliły im zrozumieć, czym są enzymy, jak są zbudowane oraz jakie istotne role pełnią w organizmie człowieka.
Po warsztatach młodzież zwiedziła wystawę pt. „Człowiek – niezwykła maszyna”. Uczniowie, eksperymentując przy poszczególnych stanowiskach multimedialnych i mechatronicznych, mogli poznawać czynności życiowe człowieka, takie jak: oddychanie, bicie serca, reakcje na bodźce, utrzymywanie pionowej postawy ciała oraz odżywianie. Mogli również sprawdzić swój refleks, spostrzegawczość czy zdolności matematyczne.
Kolejnym punktem wycieczki była Jaskinia Raj i jej przepiękna szata naciekowa, będąca efektem procesów krasowych.
Po zwiedzaniu jaskini młodzież poznała przeszłość geologiczną Gór Świętokrzyskich i wzięła udział w podróży do wnętrza Ziemi w kapsule 5D oraz w warsztatach, polegających na szlifowaniu skał wapiennych w Geoparku w Kielcach.
Wycieczka bardzo podobała się uczniom, a aktywne uczestnictwo we wszystkich zajęciach, które odbył się podczas wycieczki, na pewno na długo zapadnie im w pamięci.
Renata Bieniek
Muzeum Polin w Warszawie
Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.”
Benjamin Franklin
Czy wiecie, że przed drugą wojną światową w Wolanowie istniała autonomiczna gmina żydowska, posiadająca własną synagogę kirkut i mykwę? Czy wiecie, że w okresie Królestwa Polskiego Żydzi stanowili około 60% ludności Wolanowa?
Chcąc poznać kulturę mniejszości żydowskiej mieszkającej na ziemiach polskich od około 1000 lat, sześciu uczniów klasy II D: Bartłomiej Głogowski, Jakub Janas, Tomasz Kowalik, Jakub Kurek, Kacper Pudzianowski i Jan Traczyk postanowiło zrealizować projekt edukacyjny pt. „Ciekawostki kulturowe mniejszości żydowskiej w Polsce”.
Aby zgłębić wiedzę na temat religii, szkolnictwa, tradycji, kuchni, świąt oraz życia codziennego Żydów polskich, uczniowie pod opieką p. Renaty Bieniek i p. Małgorzaty Kuśmierczyk zwiedzili w dniu 2 marca 2017 roku Muzeum Polin w Warszawie i wzięli udział w warsztatach edukacyjnych.
Zdobyte wiadomości posłużyły uczniom do przygotowania prezentacji multimedialnej, tańca oraz potraw żydowskich.
Efekty pracy uczniów zostały zaprezentowane społeczności szkolnej podczas podsumowania projektów edukacyjnych. Prezentacja multimedialna będzie dostępna w bibliotece szkolnej.
Szczególne podziękowania kierujemy do wójta Gminy Wolanów – pana Adama Gibały za serdeczność, życzliwość i otwartość na inicjatywy uczniów. Za to, że uczniowie mogli zwiedzić Muzeum Polin w Warszawie.
„Ciekawostki kulturowe mniejszości żydowskiej w Polsce”, to kolejny, drugi już projekt gimnazjalny, poświęcony mniejszościom etnicznym i narodowym na ziemiach polskich. Dzięki temu powstaje cykl ciekawych uczniowskich opracowań, które pozwalają naszej szkolnej społeczności zapoznać się z różnymi odmianami polskiej wielokulturowości. Uczniowie poznają w ten sposób odmienność kulturowo – etniczną, która albo odeszła już w Polsce do przeszłości, albo też istnieje jeszcze szczątkowo, mało znana ogółowi polskiego społeczeństwa.
Renata Bieniek
„Muzyka łagodzi obyczaje” Arystoteles
„Kultura – to co zostaje, kiedy zapomnisz wszystko, czego się nauczyłeś”
Selma Lagerlöf
Tradycyjnie na kilkanaście dni przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas
III D i II D wraz wychowawczyniami - p. Małgorzatą Kuśmierczyk i Renatą Bieniek - oraz ks. Marcinem Ciachem wzięli udział w koncercie gwiazdkowym w Urzędzie Miejskim
w Radomiu. Koncert poprowadził dyrektor naczelny i artystyczny Radomskiej Orkiestry Kameralnej, p. Maciej Żółtowski.
W pierwszej części koncertu wysłuchaliśmy jazzowych przeróbek utworów Fryderyka Chopina, wykonanych przez Radomską Orkiestrę Kameralną pod dyrekcją Klemensa Starybrata.
W drugiej części koncertu wystąpił zespół Vołosi z własną autorską muzyką instrumentalną, zespołowi towarzyszyła ROK.
Mikołajki klasy 2b
Z okazji Mikołajek w dniu 16.12.2016 został zorganizowany wyjazd do kręgielni Rosa - miejsce to wybrali sami uczniowie kl. II B i II C. Opiekunami byli: p. Beata Czerwińska, p. A. Sadownik, M. Zarębska. Rozgrywkom towarzyszyły ogromne emocje i duch rywalizacji. Uczniowie świetnie się bawili i wzajemnie dopingowali. Na zakończenie pobytu w kręgielni wszyscy uczniowie dostali słodką nagrodę. Aby zregenerować organizm po zawodach odwiedziliśmy restaurację, gdzie każdy uczestnik zjadł smaczny i pożywny posiłek. Zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do domu.
Centrum Nauki Kopernik
co musiałeś odkryć samodzielnie zostawia w twym umyśle ścieżkę,
którą w razie potrzeby możesz pójść jeszcze raz.
Georg Christoph Lichtenberg
W piątek 2 grudnia 2016 roku odbyła się wycieczka do Centrum Nauki Kopernik, w której wzięli udział członkowie zespołu „Młodych Odkrywców” realizujących projekt „Bezpieczna i Przyjazna Szkołą”. Opiekunami wycieczki były panie: Joanna Prawda-Kamińska i Anna Grzybowska. Uczniowie wzięli udział w zajęciach odbywających się w laboratorium fizycznym.
Wycieczka szlakiem lektury „Kamienie na szaniec”
W czwartek dnia 27 października 2016 r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Warszawy, w której udział wzięli uczniowie PG w Wolanowie (klasa IIb oraz IIc, a także kilkoro uczniów z innych klas), pod opieką pań: Anny Klusek, Beaty Czerwińskiej i Magdaleny Zarębskiej. Organizatorem wycieczki była pani Agnieszka Wlazło.
Celem wyprawy było poszerzenie wiedzy o bohaterach utworu Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec“ oraz poznanie warunków życia w okupowanej Polsce.
Zwiedzaliśmy jeden z pierwszych dwunastu obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO
"Kto podróżuje, ten dwa razy żyje"
(Hans Christian Andersen).
W dniu 12 października 2016 roku uczniowie klas Ic, IIc, IId, IIIb oraz IIId pod opieką pań: R. Bieniek, D. Bujak oraz M. Kuśmierczyk wzięli udział w wycieczce do Wieliczki i Krakowa.
Głównym celem wyprawy było poznanie kolejnych obiektów w Polsce, wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, czyli Kopalni Soli w Wieliczce i Starego Miasta w Krakowie.
Podczas tej jednodniowej wędrówki uczniowie wzięli udział w żywej lekcji:




