Kotlina Kłodzka 2016 r
„Podróże to jedyna rzecz na którą wydajemy pieniądze a stajemy się bogatsi.”
Anonim
30 maja br. o godzinie 6 rano wyjechaliśmy z Wolanowa na pięciodniową wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. W wycieczce brały udział klasy Id i IId z naszego gimnazjum. Opiekunami naszej grupy wycieczkowej były panie Renata Bieniek, Dorota Bujak i Małgorzata Kuśmierczyk
Pojechaliśmy przez Wrocław, w którym zwiedziliśmy ZOO i Afrykarium. Z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy zwierzęta w najstarszym w Polsce ogrodzie zoologicznym. Wieczorem dojechaliśmy do Studzienna, gdzie zajęliśmy swoje pokoje.
Drugiego dnia tuż po śniadaniu wyruszyliśmy do Czermnej. Po drodze sympatyczna przewodniczka opowiedziała nam o tej miejscowości, górach w okolicy i obiekcie, który za chwilę mieliśmy zwiedzać. Była to Kaplica Czaszek. Wszystkich nas bardzo zaskoczyło jej wnętrze. Na ścianach kaplicy wisiały ludzkie szczątki – czaszki i piszczele. Były ich tysiące, a pod podłogą znajdowało się jeszcze więcej. Kolejnym etapem dnia były Błędne Skały – zwiedzane labiryntów skalnych, w których bardzo nam się podobało. Cieszyliśmy się, że nasza wycieczka rozpoczęła się takimi ciekawymi miejscami. Główną atrakcją tego dnia było wejście na Szczeliniec Wielki. Początkowo byliśmy troszkę zdziwieni, że mamy wejść aż 700 schodów w górę, ale jak się okazało, szło się bardzo dobrze. Na szczyt weszliśmy zadowoleni i uśmiechnięci. Dla widoków, które ujrzeliśmy ze szczytu, było warto. Na koniec dnia odwiedziliśmy Wambierzyce, gdzie m.in. zobaczyliśmy Ruchomą Szopkę. Wieczorem wróciliśmy do ośrodka i miło spędziliśmy czas.
Wycieczka „Na królewskim szlaku”
W dniu 16.05 2016 odbyła się wycieczka do Warszawy, w której udział wzięli uczniowie ZSO w Wolanowie( klasa III c gimnazjum-humanistyczno-teatralna oraz VI a z PSP , a także kilkoro uczniów z innych klas), pod opieką: p. Anny Kosiec, p. Jolanty Węglickiej, p. Małgorzaty Siary i p. Stanisława Prażmowskiego.
Uczniowie podążali śladami króla Stanisława Augusta Poniatowskiego- reformatora, filozofa w koronie, mecenasa i kolekcjonera sztuki, założyciela i znawcy teatru.
Centrum Nauki Leonardo da Vinci i wiele innych atrakcji
„Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”
św. Augustyn
W dniu 10 marca 2016 roku grupa uczniów z klas: I B, I D, I C pod opieką p. Renaty Bieniek, p. Anny Sadownik, p. Magdaleny Zarębskiej i ks. Marcina Ciacha, wzięła udział w wycieczce do Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Jaskini Raj i Geoparku.
W Centrum Nauki Leonardo da Vinci uczestnicy wycieczki zwiedzali wystawę pt. „Człowiek niezwykła maszyna”. Poprzez zabawę przy stanowiskach multimedialnych i mechatronicznych mogli poznać pięć czynności życiowych człowieka: oddychanie, bicie serca, reakcji na bodźce, utrzymywanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie, które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Zwiedzając wystawę dowiedzieli się, ile wody zawiera ich organizm i jak silne są ich ręce. Mogli również ocenić swój zakres wzroku, spróbować rozpoznać niewidzialne przedmioty, odgadnąć, co to za zapach czy zmierzyć zakres swojego słuchu. Każdy mógł poznać ideę proporcji ludzkiego ciała i miał możliwość stworzenia własnej, zindywidualizowanej postaci witruwiańskiej, odpowiadającej jego sylwetce.
KONCERT GWIAZDKOWY RADOMSKIEJ ORKIESTRY KAMERALNEJ „WARSZAWSKI LUTOSŁAWSKI” - PIOSENKI DERWIDA
„Warszawski Lutosławski” - pod takim tytułem w dniu 18 grudnia w Urzędzie Miejskim
w Radomiu odbył się koncert gwiazdkowy Radomskiej Orkiestry Kameralnej, w którym wzięli udział uczniowie klas: Id i IId gimnazjum pod opieką p. Renaty Bieniek,
p. Małgorzaty Kuśmierczyk i p. Stanisława Prażmowskiego.
W świątecznej scenerii sali koncertowej Urzędu Miejskiego uczniowie wraz z opiekunami mogli wysłuchać przepięknych piosenek, walców, fokstrotów, slowstepów, tang, napisanych przez Witolda Lutosławskiego w latach 50. i 60., a wykonanych przez Magdę Navarrete z zespołem pod dyrekcją Piotra Steczka.
Koncert zabrał słuchaczy w niezwykłą podróż do czasów powojennej Warszawy, gdzie wszyscy ludzie cieszyli się z najprostszych rzeczy.
Międzyklasowa wycieczka edukacyjno-sportowa do Kielc
1 października br. dwie grupy uczniów klas IIIa, IIIc, IIId i IIb pod opieką wychowawców: Jolanty Węglickiej, Stanisława Prażmowskiego oraz nauczycieli: Anny Kosiec, Wojciecha Burzyńskiego i ks. Marcina Ciacha wyjechały na wycieczkę do Kielc. Na miejscu najpierw zrealizowały dwa odrębne programy wycieczkowe, a potem wspólnie już odwiedziły kolejne zaplanowane miejsca.
Uczniowie z grupy teatralnej (z klasy IIIc – humanistyczno-teatralnej) zwiedzili Muzeum Historii Kielc, na dłużej zatrzymując się na wystawie: „Przez pokolenia - scenografie i ich twórcy”, która została przygotowana z okazji Jubileuszu 60-lecia Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. W czterech salach muzeum zostały zgromadzone zbiory przepięknych lalek, masek i dekoracji teatralnych. Nasza młodzież z zainteresowaniem obejrzała tę ekspozycję oraz wzięła udział w lekcji muzealnej- warsztatach, na których mogła zapoznać się z różnymi rodzajami lalek teatralnych oraz w grupach samodzielnie przygotować małe przedstawienia lalkowe.
„Królewskie Źródła”
„Mimozami jesień się zaczyna,
Złotawa, krucha i miła”
- Wspomnienie
W przepięknej jesiennej scenerii Puszczy Kozienickiej uczniowie klas: Id i IId wraz z nauczycielami: Renatą Bieniek, Dorotą Bujak i Małgorzatą Kuśmierczyk w dniu 1 października 2015 roku wzięli udział w ścieżce edukacyjnej „Królewskie Źródła”. Uczestnicy wycieczki pod kierunkiem pani leśniczej mieli okazję podziwiać piękno przyrody rozlewisk rzeki Zagożdżonki oraz wysłuchać ciekawych opowieści o faunie i florze występującej w zwiedzanym rezerwacie przyrody, a następnie wziąć udział w mini teście ze zdobytej w czasie spaceru wiedzy. Pani leśnicza była pod wrażeniem tego, jak dużo nasi uczniowie zapamiętali.
Po części edukacyjnej przyszedł czas na integrację zespołów klasowych. Wspólne pieczenie kiełbasek, zabawy, śmiech w promieniach październikowego słońca – czego chcieć więcej, widząc radość w oczach uczniów.
Renata Bieniek
A może byśmy tak najmilsi wpadli na kilka dni do Chłapowa?
W dniach od 19 do 22 mają 2015 r. uczniowie klas Id i IIIa pod opieką pań: Renaty Bieniek, Małgorzaty Kuśmierczyk i Bogusławy Marszałek wzięli udział w wycieczce do Torunia, Chłapowa, Trójmiasta, Helu, Rozewia i Malborka.
Program wycieczki obfitował w wiele atrakcji. Uczniowie zwiedzili dwa obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego UNESCO – stare miasto w Toruniu (Krzywą Wieżę, Dom Kopernika, Dwór Artusa, pomnik Kopernika, Kościół Mariacki) oraz Zamek Krzyżacki w Malborku.
Ponadto uczestniczyli w lekcji historii na temat początków II wojny światowej na Westerplatte i w rejsie po Motławie statkiem Galeon z Westerplatte do Gdańska. W Gdańsku wycieczkowicze wspięli się na wieżę Kościoła Mariackiego, pokonując ponad 400 schodów. Spacerując po gdańskiej starówce podziwiali zabytkowe kamieniczki, pomnik Neptuna, Dwór Artusa, słuchali przy tym barwnych opowieści o historii Gdańska, przekazanych przez panią przewodnik. Z Gdańska wycieczka udała się na spacer po sopockim molo i reprezentacyjnej ulicy Sopotu - Monte Casino - przy której stoi słynny Krzywy Domek. Wycieczka do Trójmiasta zakończyła się zwiedzaniem okrętu wojennego ORP Błyskawica w Gdyni oraz podziwianiem fauny i flory wodnej w Akwarium Gdyńskim.
Pobyt nad Morzem Bałtyckim nie mógł się obyć bez zwiedzenia Helu, wojennych bunkrów, obserwacji karmienia i tresury fok w helskim Fokarium, podziwiania krajobrazu z latarni morskiej na przylądku Rozewie oraz spaceru brzegiem morza i Wąwozem Chłapowskim. Zwiedzanie pobrzeża Bałtyku urozmaicone było zabawami integracyjnymi i biesiadowaniem przy grillu w ośrodku wczasowym w Chłapowie.
Po czterech słonecznych i pełnych wrażeń dniach wszyscy uczestnicy wycieczki uśmiechnięci, wypoczęci i pełni sił wrócili do domów.
Renata Bieniek
Dzień 1
Dzień 2
Dzień 3
Dzień 4
Wycieczka ...
W dniach 04-07 maja 2015r. uczniowie klas 1-3 Publicznego Gimnazjum w Wolanowie uczestniczyli w wycieczce pod opieką pań: Agnieszki Wlazło, Beaty Czerwińskiej, Moniki Gibały i Barbary Waśkiewicz. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Wrocław i zakwaterowaliśmy się w miejscowości Podgórzyn. Kolejnego dnia przekroczyliśmy granicę polsko- czeską i wędrowaliśmy po Skalnym Mieście w Adrspach. Zachwyciły nas niespotykane, oryginalne formy skalne, a przejażdżka łodzią wśród nich dostarczyła wszystkim wielu emocji. Wieczorem odbyliśmy jeszcze spacer do wodospadu i bawiliśmy się przy ognisku. Trzeci dzień to zwiedzanie zabytków Pragi. 7. maja po obejrzeniu uroków Karpacza wróciliśmy do domów, planując już kolejne wyprawy….
Autor notatki: Agnieszka Wlazło
Dzień 1
Dzień 2
Dzień 3
Dzień 4
Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu, Jaskinia Raj i Geopark w Kielcach – wycieczka klas I
W dniu 5 marca 2015 roku uczniowie klas pierwszych gimnazjum pod opieką pań: Renaty Bieniek, Doroty Bujak, Małgorzaty Gajewskiej i Małgorzaty Kuśmierczyk wzięli udział w wycieczce do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu, Jaskini Raj i Geoparku w Kielcach. Głównym celem wycieczki było poznanie przeszłości geologicznej Gór Świętokrzyskich oraz odkryć Leonarda da Vinci – artysty i wynalazcy.




