„Klezmafour” i Radomska Orkiestra Kameralna
„Kultura to (…) budowanie wartości,
dla których warto żyć.”
Zbigniew Herbert
W dniu 13 grudnia 2019r. uczniowie klas: IVa, VIa, VIb i VIc pod opieką p. R. Bieniek, p. D. Bujak, p. A. Grzybowskiej, p. M. Kuśmierczyk i p. B. Rosińskiej wzięli udział w wycieczce do Radomia.
Celem wyjazdu było uczestnictwo w koncercie gwiazdkowym i obejrzenie filmu pt. „Młody renifer Alex”.
W czasie koncertu uczniowie i nauczyciele mogli posłuchać przepięknych rytmicznych utworów muzyki bałkańskiej i klezmerskiej w wykonaniu zespołu „Klezmafour” i Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Koncert ten był też świetną okazją do poznania kultury bałkańskiej i żydowskiej oraz do nauczenia się otwartości na inne narody.
CENTRUM NAUKI KOPERNIK I PLANETARIUM
„Prawdziwa wiedza,
to znajomość przyczyn.”
Arystoteles
W dniu 18 listopada 2019 r. uczniowie klas: IVa, Vc, VIb i VIc pod opieką p. R. Bieniek,
p. D. Bujak, p. M. Kuśmierczyk i p. M. Bisińskiej – Siary wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Centrum Nauki Kopernik i Planetarium w Warszawie.
Podczas pobytu w CNK uczniowie rozwijali swoją wiedzę wykonując doświadczenia
i eksperymenty z różnych dziedzin nauki.
Indywidualne eksperymentowanie urozmaicone było pobytem w Teatrze Robotycznym, Teatrze Wysokich Napięć i Planetarium.
W teatrze Robotycznym uczniowie mieli możliwość obejrzeć bajkę Stanisława Lema
pt. „O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali”, w wykonaniu robotów.
W teatrze wysokich napięć uczestnicy wycieczki poznali szereg zasad rządzących elektromagnetyzmem. Dowiedzieli się jak płynie prąd, czym jest plazma, jak działają urządzenia bezprzewodowe, jak silnie wieje wiatr jonowy w klatce Faradaya, jak wygląda generator Van de Graffa (urządzenie przy którym włosy „stają dęba”, a metalowe przedmioty poruszają się), co to jest drabina Jakuba (niby zwykłe dwa pręty, które podłączone do wysokiego napięcia pozwalają zobaczyć przemieszczający się łuk elektryczny), kule i rury plazmowe, w których można obserwować wyładowania elektryczne, transformator Tesli – transformator wysokiego napięcia.
Niezwykłym doświadczeniem dla uczniów była również wizyta w Planetarium. Uczniowie w ciągu 60 minut przenieśli się do roku 2053 i na pokładzie statku kosmicznego „Niebo Kopernika” wyruszyli na pierwszą turystyczną wyprawę ku Saturnowi. W trakcie tej wyprawy dowiedzieli się jak poruszają się planety, z czego składają się pierścienie Saturna, a także jak wygląda przestrzeń międzyplanetarna.
Podróże kształcą!
Renata Bieniek
Klasy siódme na wycieczce w Radomiu
W dniu 24 października 2019 roku uczniowie klas siódmych pod opieką wychowawczyń: p. Beaty Czerwińskiej i p. Małgorzaty Bisińskiej – Siary oraz p. Moniki Gibały wyruszyły do Radomia. Zgodnie z zasadą łączenia przyjemnego z pożytecznym n najpierw spędzili czas na grze w kręgle a następnie udali się na zwiedzanie miasta. Dużym zainteresowaniem wszystkich cieszyła się wystawa „ Radomianie dla Niepodległej”.
Klasa 6c i 5b na wycieczce...
W dniu 18 października 2019 r. Uczniowie dwóch klas: 6c i 5b pod opieką wychowawczyń: B. Rosińskiej i A. Sadownik oraz M. Bisińskiej – Siary wybrali się do Radomia.
Głównym punktem wyprawy był park trampolin "Jump World". Po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa i krótkiej rozgrzewce pod bacznym okiem instruktorów i opiekunów uczniowie przystąpili do korzystania z licznych atrakcji parku. Po dwóch godzinach intensywnej zabawy wszyscy udali sie na jesienny spacer ulicami Radomia. W gorących promieniach październikowego słońca zwiedzanie miasta było bardzo przyjemne. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że wycieczka była bardzo udana.
Anna Sadownik
Radom wczoraj i dziś
W dniu 9. października 2019 roku uczniowie klas 4 b,c Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolanowie pod opieką nauczycieli: p. Agnieszki Wlazło, Anety Dziedzic, Moniki Gibały i Małgorzaty Bisińskiej – Siary wybrali się do Radomia na wycieczkę z okazji Dnia Chłopaka. Pierwszym punktem wyprawy była kręgielnia w galerii Rosa. Po dobraniu się w grupy i zapoznaniu z zasadami gry dzieci rozpoczęły rywalizację. Były okrzyki radości i jęki zawodu… Po trudach walki o jak największą ilość strąconych kręgli uczniowie się posilili i wyruszyli na spacer po Radomiu. Mimo niesprzyjającej jesiennej aury zobaczyli kilka zabytkowych miejsc. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do szkoły.
Opracowała: Agnieszka Wlazło
Koncert pt. „Maximus” i Akademia Robotyki LEGO
„Nigdy nie jest za późno
by stać się tym, kim chcemy być”
George Eliot
W dniu 17 maja 2019 r. uczniowie klas IVb i IVc pod opieką p. Renaty Bieniek, p. Małgorzaty Kuśmierczyk i p. Anny Sadownik, w ramach realizacji szkolnego projektu edukacyjnego pt. „Jesteśmy dobrym zespołem klasowym”, wzięli udział w koncercie w Szkole Muzycznej im. Oskara Kolberga oraz w warsztatach w Akademik Robotyki LEGO w Radomiu.
Koncert pt. „Maximus” w wykonaniu Maksyma Rzemińskiego i Radomskiej Orkiestry Kameralnej był okazją do wysłuchania utworów z takich filmów, jak: Gladiator, Zmierzch, Incepcja, Lista Schindlera, Teoria Wszystkiego, Pan Tadeusz i innych.
Po koncercie uczniowie wzięli udział w zajęciach w Akademii Robotyki LEGO. Celem warsztatów było przekazanie uczniom wiedzy i umiejętności w zakresie podstawowych zasad działania robotów i urządzeń elektronicznych, technik oprogramowania oraz rozwiązywania problemów projektowych. Podczas tych zajęć kształtowane były takie umiejętności uczniów, jak: wyobraźnia wizualno–przestrzenna, kreatywność, praca zespołowa oraz umiejętność logicznego myślenia.
Renata Bieniek
Wycieczka nad Morze Bałtyckie
W dniach 13 - 17 maja 2019 r. uczniowie z klas Va, VIa, VIb i VIIa wraz z paniami: Ewą Walkiewicz, Beatą Stanik i Lidią Gomułą uczestniczyli w wycieczce nad Morze Bałtyckie. Wyprawa obejmowała pobyt w Stegnie, spacery brzegiem morza, rejs statkiem oraz zwiedzanie wielu zabytków i ciekawych miejsc. W drodze nad Bałtyk odwiedziliśmy Toruń, aby podziwiać znajdujące się przy Rynku znamienite zabytki, m.in. Dwór Artusa, kościół Ducha św. oraz liczne gotyckie, renesansowe i barokowe kamienice. Obowiązkowy był też zakup toruńskich pierników pieczonych zgodnie ze starymi recepturami, bez konserwantów i ulepszaczy.
„Bajkowy świat musicali”
„Najlepszym przyjacielem jest ten,
kto nie pytając o powód smutku,
potrafi sprawić, że znów wraca radość.”
Św. Jan Bosko
W dniu 22 lutego 2019 r. uczniowie klas czwartych pod opieką: pań R. Bieniek, D. Bujak,. M. Kuśmierczyk i. A. Sadownik wzięli udział w koncercie pt. „Bajkowy świat musicali”.
Podczas koncertu mogli wysłuchać utworów, pochodzących ze światowych musicali, takich jak: Koty, Nędznicy, Upiór w operze, Deszczowa piosenka, Kraina lodu itp. Utwory te wykonała znana polska artystka musicalowa – Edyta Krzemień, której towarzyszyła Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Wacława Pieregorulki.
Po koncercie uczniowie obejrzeli film pt. „Mia i biały lew”, opowiadający o miłości, przyjaźni i szacunku do zwierząt.
Renata Bieniek
„Gwiazdka po staropolsku” i Centrum Nauki „Atom”
„Muzyka budzi w sercu
pragnienie dobrych czynów”
– Pitagoras
W dniu 14. grudnia 2018 r. uczniowie klas czwartych i piątych pod opieką nauczycieli
- pp. A. Augustyniak, R. Bieniek, P. Janasa, M. Kuśmierczyk, B. Rosińskiej i A. Sadownik wzięli udział w koncercie pt. „Gwiazdka po staropolsku” w wykonaniu Kapeli ze Wsi Warszawa i Radomskiej Orkiestry Kameralnej.
Kapela ze Wsi Warszawa to zespół znany na całym świecie, to laureaci 5 Fryderyków oraz wielu innych nagród.
Podczas koncertu usłyszeliśmy tradycyjne utwory muzyczne, inspirowane przede wszystkim folklorem z Mazowsza, oraz kolędy staropolskie. Zespół wykonuje utwory na polskich instrumentach muzycznych, używanych w tradycyjnej muzyce ludowej. Wykorzystuje również repliki historycznych, zrekonstruowanych instrumentów, takich jak Fidel płocka oraz suka biłgorajska.
Po koncercie uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w świetnej zabawie, połączonej z nauką, eksperymentami i pokazami naukowymi w Centrum Nauki „Atom”.
Renata Bieniek




