Informacje o zespole

Zespół Wolanianki powstał w 2009 r. Wraz z dwoma akordeonistami liczy blisko 40 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie, którzy z wielkim zaangażowaniem zakładają ludowe stroje, śpiewają gwarą oraz naśladują zapomniane zwyczaje. Zespół promuje gminę Wolanów na wielu festynach, przeglądach, konkursach (w Poznaniu, Radomiu, Przytyku, Przysusze, Iłży i wielu innych miejscowościach)

Od początku opiekę nad nim sprawują: Barbara Waśkiewicz i Barbara Siuda. Pani Barbara Waśkiewicz jest pedagogiem szkolnym w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie. Jako nastolatka była członkiem Gminnego Zespołu Ludowego. Tam zaiskrzyła miłość do ludowości i tańca. Po wielu latach zainspirowana opowieściami gwarą o tradycjach ludowych, postanowiła założyć zespół ludowy pieśni i tańca, składający się z uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej w Wolanowie.  Do współpracy zaprosiła nauczycielkę języka polskiego panią Barbarę Siudę, dla której folklor i sztuka ludowa również są bliskie.

Zespół od początku  cieszył się sympatią słuchaczy. Problemem były stroje dla dzieci, które początkowo opiekunki zespołu szyły samodzielnie z uzyskanych od starszych mieszkanek gminy kilimów. W roku 2010r. przy wsparciu stowarzyszenia „Razem dla Radomki” napisały projekt unijny  pn. „Ze sztuką ludową pod rękę”, dzięki któremu udało się zakupić po 10 kompletów regionalnych  strojów ludowych damskich i męskich. Buty dzięki staraniom opiekunek zespołu zakupił sponsor oczarowany występem zespołu.  Do licznych występów zespół przygotowywany jest wyłącznie w czasie zajęć pozalekcyjnych w przeważającej mierze w soboty, by uczniowie  mieli czas na naukę szkolnych zajęć obowiązkowych.

Zespół oprócz melodii regionalnych ma w swoim repertuarze utwory własne napisane przez opiekunki. Szczególne znaczenie ma utwór pt. Słuchajta ludziska”, którego treść opiewa szkołę w Wolanowie, gminę Wolanów i okolice.  Dzięki wsparciu samorządu, szkoły i sponsorów,  ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu w pracę z dziećmi i młodzieżą założycielek, zespół „Wolanianki”  bierze udział w licznych regionalnych imprezach, festiwalach i festynach m.in. w Radomiu, Kończycach, Iłży, Przysusze, Bierwcach, Wrzosie i Jedlni. We wrześniu 2012r. zespół brał udział w  Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Ludowych  w Jabłkowie k. Poznania. Za udział zespołu w festiwalu gmina otrzymała podziękowanie od organizatora imprezy za reprezentowanie folkloru ziemi radomskiej i promocji tego regionu.

Bieżące informacje na temat działalności zespołu na stronie: https://www.facebook.com/wolanianki

Zobacz teledyski i filmy zespołu Wolanianki: https://www.youtube.com/channel/UCV2R-iKvWZdqCr73FZ6PPkA/videos?sort=dd&flow=grid&view=0

Thursday the 21st. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.