Informacje o zespole

Drukuj

Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Wolanianki” istnieje od 2009 roku. Założycielem zespołu jest pani Barbara Waśkiewicz. „Wolanianki” obecnie liczą ponad 40 członków, są to dzieci i młodzież w wieku od 6 do 17 lat z terenu gminy Wolanów i nie tylko. Obecnie opiekunkami zespołu są panie Barbara Waśkiewicz i Ewa Kijas. Zespół rozrasta się i cieszy dużym uznaniem w Gminie Wolanów, jak również poza nią. „Wolanianki” w swym repertuarze zespół oprócz melodii regionalnych, ludowych i patriotycznych mają utwory własne. Dzięki wsparciu Gminy Wolanów, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie, rodziców i sponsorów, ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu w pracę z dziećmi i młodzieżą opiekunek, zespół „Wolanianki” biorą udział w licznych regionalnych imprezach, festiwalach i festynach. Zespół odnosi sukcesy w kraju i za granicą .
Wśród osiągnięć Zespołu „Wolanianki” wymienić można:

  • wyróżnienie w Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Ludowych w Poznaniu za reprezentowanie folkloru ziemi radomskiej i promocji tego regionu
  • I miejsce w Regionalnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Przytyku
  • wyróżnienie w Przeglądach Zespołów Ludowych w Przysusze i Pionkach
  • Medal Pamiątkowy PRO MASOVIA za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego
  •  I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek im. ks. K. Szwarlika w Będzinie oraz nagroda specjalna za najpiękniej zaśpiewaną staropolską kolędę „Graj dudka, graj”
  • Grand Prix za najlepsze wykonanie kolędy staropolskiej „ Kiej łowiecek” na XVII Festiwalu Kolęd i Pastorałek "Staropolskie Kolędowanie" Radom 2018.

Zespół posiada w swym dorobku artystycznym nagrane utwory własne, jak również cowery znanych przebojów. Nagrał m.in. teledyski: Pościłabym w piątki, Gloria, Drewniany Mosteczek, „Oj tak, oj tak”, „Hajze konisu” „Pikne nasze góry Piękne nasze pola”, „Wolanianki my są” „Kiedyś byłam różą”, „Od serca do ucha”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Pokochała Bogdana”.
Zespół „Wolanianki” nie tylko śpiewa i tańczy , ale kieruje się hasłem „Wolanianki pomagają, pomagaj i ty!”. „Wolanianki” udzielają wsparcia dla niepełnosprawnych mieszkańców naszej gminy i nie tylko. Dzięki zaangażowaniu opiekunek i rodziców powstają przepiękne lalki „Wolanianeczki”, z których dochód przeznaczany jest na cele charytatywne.
Od kilku lat zespół corocznie wyjeżdża na warsztaty wokalno-choreograficzne w piękne malownicze Tatry, gdzie spotyka się z kulturą góralską, podziwia piękno krajobrazu.
Dla Zespołu „ Wolanianki” najważniejsze jest eksponowanie tego, co najlepsze w ludowości – piękno polskiej wsi, obyczajów, tradycji i kultury, o którą trzeba dbać i ją kultywować. Członkowie zespołu, uczestnicząc w życiu codziennym lokalnej społeczności umacniają poczucie tożsamości regionalnej mieszkańców, podtrzymują zwyczaje i obrzędy ludowe poprzez udział w strojach ludowych w uroczystościach kościelnych i  patriotycznych.
Bieżące informacje na temat działalności zespołu znaleźć można na stronie:
https://www.facebook.com/wolanianki.
Teledyski i filmy zespołu Wolanianki:
https://www.youtube.com/channel/UCV2R-iKvWZdqCr73FZ6PPkA/videos?sort=dd&flow=grid&view=0

Monday the 17th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.