Śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”

Zorganizowana wycieczka śladami bohaterów „Kamieni na szaniec” przybliżyła wszystkim uczniom klasy ósmych oraz 7a oraz ich wychowawczyniom miejsca, wydarzenia oraz postacie opisane przez Aleksandra Kamińskiego. Na trasie zwiedzania z przewodnikiem znalazło się: Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha, miejsce katowni Gestapo, Plac Unii Europejskiej ze słynną kotwicą namalowaną przez Rudego na Pomniku Lotnika. Następnie podążyliśmy śladami słynnej Akcji Pod Arsenałem.  Zwiedziliśmy także Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie zobaczyliśmy m.in. pierwsze wydanie „ Kamieni na szaniec”, cele, w których przetrzymywano więźniów oraz przedmioty, które po nich pozostały. Odwiedziliśmy także miejsce pamięci, Cmentarz Powązki Wojskowe, gdzie przewodnik wskazał nam groby harcerzy, żołnierzy, groby bohaterów i autora książki. Oddając hołd zmarłym bohaterom zapaliliśmy znicze. Z pewnością na długo zapadnie uczniom w pamięci wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, po którym oprowadzał nas niesamowity przewodnik, pasjonat. Dzięki tej wycieczce wszyscy mieliśmy niezwykłą lekcję historii.

 

“Opowieść o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć.”

Po analizie lektury “Kamienie na szaniec” uczniowie klas 7b i 7c pod opieką pań Beaty Czerwińskiej, Małgorzaty Bisińskiej - Siary i Agnieszki Wlazło wybrali się na wycieczkę do Warszawy, by podążać śladem bohaterów tej książki. Odwiedziliśmy Powązki, na których pomodliliśmy się nad mogiłami Alka, Rudego i Zośki oraz Aleksandra Kamińskiego. Pani przewodnik oprowadziła nas po kwaterach żołnierzy poległych w kolejnych powstaniach narodowych. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Więzienia Pawiak, w którym uczniowie poszerzyli wiedzę o codzienności więźniów w okresie II wojny światowej. Zaskakujące okazały się niektóre eksponaty- świadectwo gimnazjalne Jana Bytnara, jego kenkarta i pierwsze wydania lektury. Kolejnym odwiedzonym miejscem było Mauzoleum Walki i Męczeństwa, w którym uczniowie usłyszeli o brutalnych metodach przesłuchań Gestapo, jakich doświadczył m.in. Rudy. Ostatnim punktem podróży było Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowiada ono o losach naszej stolicy już w czasie, którego nie obejmuje fabuła książki, ale przybliża grozę czasów wojny i okupacji, poszerza wiedzę o losach powstania. Uczniowie z ciekawością i powagą zwiedzali kolejne sale, oglądali kolejne eksponaty. Oprócz realizacji celów polonistycznych była to dla nich ważna lekcja patriotyzmu.

 Agnieszka Wlazło

 

6A i 8B w Toruniu i Trójmieście

W dniach 3-5 października 2022 r. uczniowie z klas 6A i 8B pod opieką pań: Anny Sadownik, Anny Klusek i Beaty Rosińskiej byli na wspaniałej wycieczce w Toruniu i Trójmieście (organizator wyjazdu: biuro Eskapada z Radomia). Młodzi ludzie poszerzyli swoją wiedzę m.in. z zakresu geografii, historii i kultury Polski. Fantastycznie też się bawili… Zdjęcia niech dopowiedzą resztę…J

 

Kulturalnie, wesoło i pouczająco...

Dzień Chłopaka uczniowie klasy 7c uczcili w Muzeum Wsi Radomskiej. Pod opieką wychowawczyni oraz pani pedagog, Barbary Waśkiewicz 29. września zwiedzali ekspozycję stałą skansenu- wiatraki, chałupy, dworek i zabudowania gospodarcze. Obejrzeli wystawę zabytkowych maszyn rolniczych. Ciekawiły ich również wiekowe narzędzia wykorzystywane w polu i zagrodzie. Jednak najciekawszym obiektem okazał się jeden z najstarszych drewnianych kościołów na Mazowszu, a pochodzący z Wolanowa. Po ciekawych opowieściach przewodnika przyszła kolej na ognisko. Po upieczeniu kiełbasek młodzież śpiewała i tańczyła. W świetnych humorach wróciła do domu.

  Agnieszka Wlazło

Wycieczka edukacyjna

 

„Nauka skarbem drogim,
Tak bogatym jak ubogim
I bogactwa często giną
Lecz nauki nie przeminą”

Jan Kochanowski

W dniu 16 września 2022r. uczniowie klas 7a, 8b, 8c pod opieką p. R. Bieniek, p. D. Bujak, p. A. Sadownik wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Czarnolasu, Zwolenia i miejscowości Gołąb.
Zwiedzając muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, kaplicę Kochanowskich, kaplicę Owadowskich oraz Muzeum Regionalne w Zwoleniu, uczestnicy wycieczki mieli okazję poznać życie i twórczość Jana Kochanowskiego, historię rodu Kochanowskich oraz dziedzictwo kulturowe regionu zwoleńskiego.
Ze Zwolenia wycieczka udała się do miejscowości Gołąb, w której znajduje się kościół parafialny ufundowany przez Jerzego Ossolińskiego, domek loretański będący kopią kaplicy z Loreto oraz Muzeum Nietypowych Rowerów. Wizyta w Muzeum Nietypowych rowerów była żywą lekcją historii roweru, fizyki, techniki, ekologii oraz kulturalnego zachowania. Lekcja ta urozmaicona była jazdą uczniów i opiekunów na nietypowych rowerach – poziomych, cyrkowych, galopujących.
Na zakończenie wizyty w muzeum uczestnicy wycieczki spędzili mile czas przy ognisku piekąc kiełbaski, rozmawiając i bawiąc się, po czym wrócili pełni niezapomnianych wrażeń do Wolanowa.

Renata Bieniek

Wycieczka w góry

W dniach 15 - 19 czerwca odbyła się szkolna wycieczka do Zakopanego. Jej celem była integracja uczniów naszej szkoły, poznawanie i podziwianie górskich krajobrazów i kultury tatrzańskiej. Uczennice z klas 1-8 pod kierownictwem p. Barbary Waśkiewicz z opiekunkami - Agnieszką Wlazło, Agatą Augustyniak i szkolną pielęgniarką, p. Małgorzatą Żak w pięknym słońcu wędrowały górskimi szlakami. Doszłyśmy Doliną Kościeliską do schroniska Ornak, chłodząc się w górskich potokach. Wspięłyśmy się na Gubałówkę, dzięki czemu plecaki dziewczynek wypełniły się pamiątkami. W dniu Bożego Ciała niektórzy wzięli udział w uroczystej Mszy św. i procesji z sanktuarium Najświętszej Rodziny. Z naszej kwatery w Bańskiej Wyżnej podziwiałyśmy codziennie panoramę Tatr. Wśród młodszych dzieci bardzo popularny był plac zabaw z trampoliną. Jeden wieczór zajęty był ogniskiem z kiełbaskami i śpiewami. Kolejny - dyskoteką z ulubioną “belgijką”. Wypoczęte, zadowolone, po długiej podróży niedzielnym wieczorem dziewczynki wpadły w ramiona stęsknionych rodziców.

Ciche, mistyczne Tatry”, jeszcze was odwiedzimy!

Śladem Jana z Czarnolasu

W dniu 07. czerwca klasa 6c pod opieką wychowawczyni i pani Beaty Rosińskiej wybrała się na wycieczkę inspirowaną fraszkami poznanymi na lekcjach języka polskiego. Ich autor, Jan Kochanowski, związany jest z Ziemią Radomską. Odwiedziliśmy muzeum w Czarnolesie, gdzie poeta spędził ostatnie lata życia. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali artefakty z epoki, pospacerowali po lipowym parku, usiedli na legendarnym kamieniu, mając nadzieję, że zaowocuje to talentem literackim.... W Muzeum Regionalnym w Zwoleniu podziwiali drzewo genealogiczne Jana Kochanowskiego i rzeźby ludowego artysty, Wincentego Flaka. W zwoleńskiej nekropolii pomodlili się nad nagrobkiem renesansowego poety. Kolejnym punktem wycieczki był Kazimierz Dolny. Uczniowie zwiedzili ruiny zamku, zawędrowali na basztę. W promieniach słońca wędrowali po malowniczych uliczkach, rynku, bulwarach wiślanych. Poznali legendy o słynnym w całej Polsce kogucie i Górze Trzech Krzyży. W dobrych nastrojach, z nową wiedzą, z pamiątkami w plecaku wrócili do Wolanowa.

  Agnieszka Wlazło

Uczniowie klasy 5A w Bochni i Niepołomicach

W dniu 06.06.2022 r. uczniowie klasy 5A byli na wycieczce w Bochni i Niepołomicach. W podziemiach bocheńskiej kopalni soli dzieci zdobywały wiedzę, m.in. geograficzną i historyczną. Unikalny mikroklimat, ciekawostki opowiedziane przez wspaniałą przewodniczkę, płynięcie łodzią i doświadczenia grupowe były wielkimi atutami tego wyjazdu. Oglądając zamek w Niepołomicach, uczniowie uzyskali wiedzę na temat władców Polski i ich dworskich zwyczajów.
W imieniu uczniów i własnym składam podziękowania Pani Karolinie Kucharczyk – opiekunce grupy, Panu Mariuszowi Wiśniewskiemu – przewodnikowi z firmy „Eskapada” oraz panu kierowcy, dzięki któremu bezpiecznie podróżowaliśmy.
Bochnia – jedna z najciekawszych naszych wycieczek!!!

                                                                                                                Anna Klusek

Wadowice ...

Wtorkowy dzień 10 maja dla grupy 70 uczniów i 5 nauczycieli naszej szkoły rozpoczął się bardzo wcześnie. Bardzo wczesnym rankiem o godz. 4.45 wyruszyli oni by odwiedzić miejsca związane z Patronem naszej szkoły - św. Janem Pawłem II.
Uczniowie pod opieką ks. Mariusza Chamerskiego, Elżbiety Kazała-Maziarz, Beaty Rosińskiej, Anny Kosiec i Małgorzaty Bisińskiej-Siara odwiedzili Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie oraz Wadowice.
Jak mówił sam Papież o Wadowicach: „To tutaj wszystko się zaczęło…”.
Poranny wyjazd nie zniechęcił nawet największych śpiochów do wczesnej pobudki i w komplecie wszyscy stawili się na placu przed budynkiem szkolnym, by rozpocząć swoją podróż w historię życia swojego Patrona.

Czytaj więcej...

W Parku Trampolin

26 kwietnia klasa 6b wybrała się do Parku Trampolin w Radomiu. Po długim czasie przesiadywania nad książkami wszystkim przydała się chwila odpoczynku…czynnego. Zamiast głów pracowały nogi i ręce. Uczniowie miło i zdrowo spędzili czas na skakaniu, grze w siatkówkę i zabawach ruchowych.

Wycieczka “Śladem bohaterów “Kamieni na szaniec”

W dniu 28. kwietnia uczniowie klas 8a i 8b Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie pod opieką wychowawczyń, p. Anny Grzybowskiej i Małgorzaty Kuśmierczyk wybrali się do Warszawy na wycieczkę inspirowaną utworem Aleksandra Kamińskiego. “Kamienie na szaniec” to wyjątkowa pozycja w kanonie lektur obowiązkowych. Przybliża nam postacie trzech bohaterów- Alka, Rudego i Zośki, którzy “potrafili pięknie umierać i pięknie żyć”. Młodzi patrioci z zaangażowaniem służyli ojczyźnie, nie zapominając o wzajemnym braterstwie. Nasi wychowankowie rozpoczęli podążanie tropem absolwentów liceum Batorego od modlitwy nad ich mogiłami na Powązkach. Odwiedziliśmy następnie Muzeum Więzienia Pawiak. Na okupacyjnej mapie Warszawy Pawiak zajmował szczególne miejsce. Przez mury więzienia przewinęło się ponad 90 tysięcy osób, m.in. tu przetrzymywano po aresztowaniu Rudego. Kolejnym punktem naszej wyprawy było Mauzoleum Walki i Męczeństwa– muzeum mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Szucha, miejsce hitlerowskiej kaźni Polaków w Warszawie. To tam brutalnie przesłuchiwano Jana Bytnara. Dzięki rozmowie z przewodnikiem i obejrzeniu ekspozycji uczniowie utrwalali wiedzę o lekturze. Niezapomniane chwile spędziliśmy w Muzeum Powstania Warszawskiego. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziaływała obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i efekty multimedialne przybliżały powstańczą rzeczywistość, prezentując chronologię powstania. Zadumani, refleksyjni wróciliśmy w godzinach wieczornych do domów.

 Opracowała Agnieszka Wlazło

 

Tuesday the 6th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.