Wycieczka w góry

W dniach 15 - 19 czerwca odbyła się szkolna wycieczka do Zakopanego. Jej celem była integracja uczniów naszej szkoły, poznawanie i podziwianie górskich krajobrazów i kultury tatrzańskiej. Uczennice z klas 1-8 pod kierownictwem p. Barbary Waśkiewicz z opiekunkami - Agnieszką Wlazło, Agatą Augustyniak i szkolną pielęgniarką, p. Małgorzatą Żak w pięknym słońcu wędrowały górskimi szlakami. Doszłyśmy Doliną Kościeliską do schroniska Ornak, chłodząc się w górskich potokach. Wspięłyśmy się na Gubałówkę, dzięki czemu plecaki dziewczynek wypełniły się pamiątkami. W dniu Bożego Ciała niektórzy wzięli udział w uroczystej Mszy św. i procesji z sanktuarium Najświętszej Rodziny. Z naszej kwatery w Bańskiej Wyżnej podziwiałyśmy codziennie panoramę Tatr. Wśród młodszych dzieci bardzo popularny był plac zabaw z trampoliną. Jeden wieczór zajęty był ogniskiem z kiełbaskami i śpiewami. Kolejny - dyskoteką z ulubioną “belgijką”. Wypoczęte, zadowolone, po długiej podróży niedzielnym wieczorem dziewczynki wpadły w ramiona stęsknionych rodziców.

Ciche, mistyczne Tatry”, jeszcze was odwiedzimy!

Śladem Jana z Czarnolasu

W dniu 07. czerwca klasa 6c pod opieką wychowawczyni i pani Beaty Rosińskiej wybrała się na wycieczkę inspirowaną fraszkami poznanymi na lekcjach języka polskiego. Ich autor, Jan Kochanowski, związany jest z Ziemią Radomską. Odwiedziliśmy muzeum w Czarnolesie, gdzie poeta spędził ostatnie lata życia. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali artefakty z epoki, pospacerowali po lipowym parku, usiedli na legendarnym kamieniu, mając nadzieję, że zaowocuje to talentem literackim.... W Muzeum Regionalnym w Zwoleniu podziwiali drzewo genealogiczne Jana Kochanowskiego i rzeźby ludowego artysty, Wincentego Flaka. W zwoleńskiej nekropolii pomodlili się nad nagrobkiem renesansowego poety. Kolejnym punktem wycieczki był Kazimierz Dolny. Uczniowie zwiedzili ruiny zamku, zawędrowali na basztę. W promieniach słońca wędrowali po malowniczych uliczkach, rynku, bulwarach wiślanych. Poznali legendy o słynnym w całej Polsce kogucie i Górze Trzech Krzyży. W dobrych nastrojach, z nową wiedzą, z pamiątkami w plecaku wrócili do Wolanowa.

  Agnieszka Wlazło

Uczniowie klasy 5A w Bochni i Niepołomicach

W dniu 06.06.2022 r. uczniowie klasy 5A byli na wycieczce w Bochni i Niepołomicach. W podziemiach bocheńskiej kopalni soli dzieci zdobywały wiedzę, m.in. geograficzną i historyczną. Unikalny mikroklimat, ciekawostki opowiedziane przez wspaniałą przewodniczkę, płynięcie łodzią i doświadczenia grupowe były wielkimi atutami tego wyjazdu. Oglądając zamek w Niepołomicach, uczniowie uzyskali wiedzę na temat władców Polski i ich dworskich zwyczajów.
W imieniu uczniów i własnym składam podziękowania Pani Karolinie Kucharczyk – opiekunce grupy, Panu Mariuszowi Wiśniewskiemu – przewodnikowi z firmy „Eskapada” oraz panu kierowcy, dzięki któremu bezpiecznie podróżowaliśmy.
Bochnia – jedna z najciekawszych naszych wycieczek!!!

                                                                                                                Anna Klusek

Wadowice ...

Wtorkowy dzień 10 maja dla grupy 70 uczniów i 5 nauczycieli naszej szkoły rozpoczął się bardzo wcześnie. Bardzo wczesnym rankiem o godz. 4.45 wyruszyli oni by odwiedzić miejsca związane z Patronem naszej szkoły - św. Janem Pawłem II.
Uczniowie pod opieką ks. Mariusza Chamerskiego, Elżbiety Kazała-Maziarz, Beaty Rosińskiej, Anny Kosiec i Małgorzaty Bisińskiej-Siara odwiedzili Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie oraz Wadowice.
Jak mówił sam Papież o Wadowicach: „To tutaj wszystko się zaczęło…”.
Poranny wyjazd nie zniechęcił nawet największych śpiochów do wczesnej pobudki i w komplecie wszyscy stawili się na placu przed budynkiem szkolnym, by rozpocząć swoją podróż w historię życia swojego Patrona.

Czytaj więcej...

W Parku Trampolin

26 kwietnia klasa 6b wybrała się do Parku Trampolin w Radomiu. Po długim czasie przesiadywania nad książkami wszystkim przydała się chwila odpoczynku…czynnego. Zamiast głów pracowały nogi i ręce. Uczniowie miło i zdrowo spędzili czas na skakaniu, grze w siatkówkę i zabawach ruchowych.

Wycieczka “Śladem bohaterów “Kamieni na szaniec”

W dniu 28. kwietnia uczniowie klas 8a i 8b Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wolanowie pod opieką wychowawczyń, p. Anny Grzybowskiej i Małgorzaty Kuśmierczyk wybrali się do Warszawy na wycieczkę inspirowaną utworem Aleksandra Kamińskiego. “Kamienie na szaniec” to wyjątkowa pozycja w kanonie lektur obowiązkowych. Przybliża nam postacie trzech bohaterów- Alka, Rudego i Zośki, którzy “potrafili pięknie umierać i pięknie żyć”. Młodzi patrioci z zaangażowaniem służyli ojczyźnie, nie zapominając o wzajemnym braterstwie. Nasi wychowankowie rozpoczęli podążanie tropem absolwentów liceum Batorego od modlitwy nad ich mogiłami na Powązkach. Odwiedziliśmy następnie Muzeum Więzienia Pawiak. Na okupacyjnej mapie Warszawy Pawiak zajmował szczególne miejsce. Przez mury więzienia przewinęło się ponad 90 tysięcy osób, m.in. tu przetrzymywano po aresztowaniu Rudego. Kolejnym punktem naszej wyprawy było Mauzoleum Walki i Męczeństwa– muzeum mieszczące się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Szucha, miejsce hitlerowskiej kaźni Polaków w Warszawie. To tam brutalnie przesłuchiwano Jana Bytnara. Dzięki rozmowie z przewodnikiem i obejrzeniu ekspozycji uczniowie utrwalali wiedzę o lekturze. Niezapomniane chwile spędziliśmy w Muzeum Powstania Warszawskiego. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziaływała obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i efekty multimedialne przybliżały powstańczą rzeczywistość, prezentując chronologię powstania. Zadumani, refleksyjni wróciliśmy w godzinach wieczornych do domów.

 Opracowała Agnieszka Wlazło

 

5a w Centrum Nauki Kopernik i w Planetarium

18 marca 2022 r. uczniowie klasy 5a pod opieką Pań: Anny Klusek i Karoliny Kucharczyk odbyli ciekawą wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik oraz Planetarium w Warszawie. Dzieci nie tylko uczyły się przez zabawę, poznając tajniki określonych dziedzin wiedzy, ale także integrowały z kolegami z Ukrainy – zdjęcia mówią wszystko...:)
W Planetarium uczniowie poznali podstawowe zagadnienia z astronomii oraz obejrzeli film „Jesteśmy Kosmitami”, który ich zachwycił i skłonił do interesujących dyskusji.
Oby kolejne wycieczki były tak samo udane…J

  Anna Klusek

Witamy wiosnę!

Uczniowie klasy 6c naszej szkoły wreszcie doczekali się- OGNISKO! Umawialiśmy się na nie od wielu miesięcy... 24 marca udało się i świętowaliśmy nadejście wiosny. Zaprosił nas kolega z klasy i dzięki jego gościnności spędziliśmy kilka godzin na świeżym powietrzu pod czujnym okiem wychowawczyni oraz pani Moniki Gibały. Było dużo śmiechu, trochę ruchu, wspólnej zabawy i pyyysznej kiełbaski z ogniska! Słoneczna pogoda sprzyjała dziecięcym harcom i gwarantowała świetne humory.

Agnieszka Wlazło

 

Wycieczka klasy 4a i 4b do Resursy Obywatelskiej w Radomiu

W dniu 10.03.2022r. uczniowie klasy 4a i 4b pod opieką nauczycieli Anny Kosiec i Beaty Czerwińskiej uczestniczyli w warsztatach artystycznych zorganizowanych w Resursie Obywatelskiej w Radomiu.
Na początku dzieci pod opieką instruktorek ćwiczyły układ taneczny, który następnie zaprezentowały na scenie Resursy. Dużą atrakcją dla młodych artystów była profesjonalna oprawa układu: nagłośnienie i efekty świetlne.
Chętni uczniowie mogli odwiedzić miejsce pracy operatora dźwięku i oświetlenia oraz zapoznać się z podstawową obsługą aparatury.
Druga części zajęć polegała na wykonaniu bransoletki z koralików. Inwencji twórczej nie zabrakło. Dzieci bardzo chętnie przystąpiły do wykonywania prac. Niektórym udało się wykonać nawet kilka prac dla siebie i swoich najbliższych. Powstały barwne i niepowtarzalne małe „ dzieła sztuki”.
Na koniec uczniowie układali puzzle, ale nie były to puzzle standardowe. Plansza do ułożenia była dużo większa. Poradzili sobie doskonale.
Dzieci w miłej atmosferze bawiły się, tworzyły i realizowały się w nieznanych do tej pory dziedzinach.
Wszyscy z uśmiechem na twarzy wrócili do szkoły.

  Beata Czerwińska
Anna Kosiec

 

Zimowy obóz sportowy

„Sukces to suma niewielkiego wysiłku
powtarzanego z dnia na dzień.”

W dniach od 27 lutego do 4 marca 2022 r. uczniowie klasy 7c uczestniczyli w zimowym obozie sportowym w miejscowości Suche koło Poronina. Obóz ten współfinansowany był przez Gminę Wolanów.
W przepięknej zimowej scenerii podhalańskich krajobrazów, w blasku lutowo -marcowych promieni słonecznych uczestnicy obozu uczyli się jazdy na nartach. Cztery dni ćwiczeń na ośnieżonych stokach górskich, pod czujnym okiem instruktorów pozwoliły uczniom opanować sztukę poruszania się na nartach. Pobyt na obozie urozmaicony był wycieczką pieszą z miejscowości Ząb – rodzinnej miejscowości Kamila Stocha – na Gubałówkę oraz z Gubałówki do Zakopanego, a także podziwianiem z okna autokaru przepięknej wsi Chochołów (wieś znajduje się pod patronatem UNESCO) i zażywaniem kąpieli w Chochołowskich Termach.
Obóz ten był niezwykłą atrakcją dla uczniów, którzy w drodze powrotnej do Wolanowa pytali nauczycieli, kiedy będzie następny taki wyjazd.

Renata Bieniek

 

Wycieczka do Radomia

„Sukces to nie przypadek..
To ciężka praca, wytrwałość,
Nauka, analiza, poświęcenie,
A przede wszystkim miłość do tego co robisz”
Pele

W dniu 17 grudnia 2021 r. uczniowie klas VI a, VII c i VIII b wraz z nauczycielami:
R. Bieniek, D. Bujak, M. Kuśmierczyk, B. Marszałek wzięli udział w wycieczce do Radomia.   W świątecznej scenografii sali widowiskowej Urzędu Miejskiego mogli wysłuchać koncertu pt. „Pieśni z krainy trzech religii” w wykonaniu wokalisty i gitarzysty Gerarda Edery i Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Koncert był świetną okazją do poznania muzyki sefardyjskiej w autorskiej aranżacji na głos, gitarę i orkiestrę.
Po koncercie uczestnicy wycieczki obejrzeli niezwykle pouczający film pt. „King Richard: Zwycięska rodzina”. Film ten opowiada prawdziwą historię ojca sławnych i wybitnych tenisistek Venus i Sereny Williams. Ojciec tenisistek pewnego dnia wymyślił, że jego córki będą mistrzyniami świata, a rodzina stanie się bogata. Jego plan został zrealizowany dzięki podejmowaniu trudnych decyzji, wsparciu, oddaniu, wzajemnemu zrozumieniu, wytężonej pracy, skromności, pokorze, miłości i wytrwałości.
Mamy nadzieję, że historia słynnych tenisistek będzie inspiracją dla naszych uczniów, przykładem na to, że jeśli czegoś bardzo się chce i wytrwale do tego dąży, można to osiągnąć.
Zdrowych, spokojnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia!

Renata Bieniek

Saturday the 2nd. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.