Poznajemy Puszczę Kozienicką – spacer ścieżką ekologiczną „Królewskie Źródła”

„Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę,
a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.”

Albert Einstein

W dniu 14 czerwca 2023 r. uczniowie klas: 6b, 7a, 8c, wraz z opiekunkami – p. R. Bieniek i p. D. Bujak pod kierunkiem pana leśniczego z Nadleśnictwa Kozienice wzięli udział w spacerze ścieżką ekologiczną „Królewskie Źródła”. Podczas wędrówki uczestnicy wycieczki poznali historię „Królewskich Źródeł”, charakterystyczne dla Puszczy Kozienickiej gatunki roślin i zwierząt, utrwalili pojęcie parku krajobrazowego, a także dowiedzieli się na czym polega praca leśnika i jakie szkoły należy ukończyć, aby nim zostać.
Po spacerze uczniowie wraz z opiekunkami piekli kiełbaski na ognisku oraz brali udział w różnych zabawach integracyjnych na leśnej polanie.

Renata Bieniek

 

Wycieczka do Zakopanego

Pani pedagog, Barbara Waśkiewicz, zorganizowała w dniach 5-9 czerwca wycieczkę do Zakopanego. Wzięli w niej udział uczniowie naszej szkoły. Przekrój wiekowy był bardzo duży- od klas drugich do ósmych, więc młodzież miała okazję do integracji, do wzajemnej pomocy, okazywania empatii i troskliwości. W otoczeniu polskich gór poznawała kulturę podhalańską. Po wielu miesiącach nauki w salach lekcyjnych z przyjemnością aktywnie spędzała czas na górskich szlakach. Była również okazja na warsztaty wokalne pod kierunkiem pana Jacka Zelgi i promocję zespołu Wolanianki, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Dał koncert w szkole w Bańskiej Wyżnej, z którą współpracuje już kilka lat. Ostatnim etapem wycieczki był spacer po dawnej stolicy Polski- Krakowie. W doskonałych humorach, zaopatrzeni w oscypki wróciliśmy do Wolanowa, planując od razu kolejne eskapady…

Agnieszka Wlazło

Akcja integracja!

Uczniowie z klas 7b i 7c uczestniczyli w dniach 19-21. maja w niezwykłej wycieczce. Pod opieką nauczycielek: Agnieszki Wlazło, Małgorzaty Bisińskiej- Siary i Anety Dziedzic wybrali się do ośrodka „Kulka” położonego wśród mazurskich lasów nad jeziorem Łęsk. Jest to wymarzone miejsce dla tych, którzy uwielbiają przygody, aktywną zabawę i relaks w otoczeniu natury, z dala od zgiełku miasta. Młodzież miała mnóstwo atrakcji: park linowy, laserowy paintball, nocną grę terenową, ognisko, wspinaczkę, naukę łucznictwa, siatkówkę i zabawy integrujące. Była też chwila lenistwa na plaży. A wszystko to pod okiem profesjonalnie przygotowanej kadry, w otoczeniu sosnowych lasów, w kolorowych pokojach i przy smacznych posiłkach. Uczniowie wracali zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, co możemy obejrzeć na załączonych zdjęciach. 

Agnieszka Wlazło

 

W stolicy

Po analizie wzruszającej lektury pt: “Oskar i pani Róża” klasy 7b,c i 8a wybrały się 26. kwietnia do Warszawy, by w teatrze “Kamienica” obejrzeć jej sceniczną adaptację. Spektakl jest opowieścią o odchodzeniu dziesięcioletniego Oskara, któremu w ostatnich dniach życia towarzyszy wolontariuszka Róża. Przejmująca historia, symbolika scenografii, kunszt przekazu aktorskiego mocno wpłynęły na uczniowską wyobraźnię, na emocje nastolatków. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Młodzież podziwiała bogactwo królewskich apartamentów oraz przykłady arcydzieł malarstwa europejskiego. Na zakończenie wyprawy odwiedziła Muzeum “Be Happy”. Nie brakowało dziecięcej radości podczas wykonywania uroczych fotografii. Spójrzcie...

Elżbieta Kacprzycka
Agnieszka Wlazło
Małgorzata Bisińska - Siara

 

WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniu 18.04,2023 r. uczniowie klas 5a i 5b wraz z nauczycielami: p. Beatą Czerwińską, p. Anną Kosiec i p. Moniką Gibałą wzięli udział w wycieczce do Warszawy.
Uczniowie zwiedzili Zamek Królewski, obejrzeli królewskie apartamenty oraz Salę Tronową. Mogli podziwiać piękne wnętrza w w stylu klasycystycznym, oryginalne obrazy Rembrandta oraz płótna Canaletta, które zostały wykorzystane do odbudowy zamku po zniszczeniach II wojny światowej. Uczestnicy zwiedzali Salę Senatorską, w której w 1791 roku została uchwalona Konstytucja 3 Maja. Później wszyscy przeszli na Rynek Starego Miasta, wokół którego znajdują się kamienice dawnych mieszczan oraz oficjalny symbol miasta - warszawska Syrenka.
Następnie uczestnicy spacerkiem udali się do Centrum Nauki Kopernik, które jest przestrzenią do eksperymentów, doświadczeń, obserwacji, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.
Tutaj uczniowie mogli doświadczyć „na własnej skórze” praw nauki poprzez samodzielnie przeprowadzane doświadczenia na interaktywnych wystawach, a także uczestnicząc w warsztatach naukowych.
Po dniu pełnym wrażeń, w czasie drogi powrotnej wszyscy miło spędzili czas na rozmowach i konsumpcji w Restauracji M’C Donalds. Uczestnicy w dobrych humorach wrócili z wycieczki.

A. Kosiec
B. Czerwińska
M.Gibała

 

SPOTKANIE Z KULTURĄ

W dniu 23 marca 2023 roku klasy siódme wybrały się na wycieczkę do Radomia. Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Urzędzie Miejskim, gdzie w Sali Koncertowej uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Testament Konstantego Ildefonsa” oparty na tekstach K. I. Gałczyńskiego, a wystawiony przez Amatorski Teatr „PROCCENIUM”. W rolę narratora czyli  samego poety K. I. Gałczyńskiego wcielił się nauczyciel z naszej szkoły, pan Konrad Gałka, który po bardzo ciekawym przedstawieniu został nagrodzony gromkimi brawami i kwiatami. Wszyscy aktorzy zostali również obdarzeni przez naszych uczniów tulipanami.
Następnie, korzystając z pięknej wiosennej pogody cała grupa przeszła do Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Po drodze mieliśmy kilka przystanków: przy pomniku Jana Kochanowskiego, na krzesełjku obok Witolda Gombrowicza i Leszka Kołakowskiego.Kolejnym punktem naszej bardzo kulturalnej wycieczki było obejrzenie wystawy „Kajko i Kokosz – komiksowa archeologia” oraz wystawy przyrodniczej w radomskim muzeum. 
Po bardzo ciekawej i udanej wycieczce wszyscy w doskonałych nastrojach wrócili pod opieką pań: Doroty Bujak, Agnieszki Wlazło i Małgorzaty Bisińskiej-Siary do Wolanowa.

Małgorzata Bisińska-Siara

 

Filmowe Walentynki

„Kochać, to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem,
Lecz patrzeć razem w tym samym kierunku”

Antoine de Saint Exupery

W dniu 10 lutego 2023r. uczniowie klas 6b, 7a, 8c pod opieką p. R. Bieniek, p. D. Bujak, p. M. Bisińskiej - Siary i p. M. Zarębskiej, w ramach święta zakochanych, wzięli w „Fimowych Walentynkach” – koncercie muzyki filmowe wykonanym przez wybitnego pianistę – Maksyma Rzemińskiego i Radomską Orkiestrę Kameralną.
Muzycy zaprezentowali widowni przepiękne utwory z takich filmów, jak: „Gladiator”, „Skyfall”, „Tajemniczy Ogród”, „Duma i Uprzedzenie”, „Gra o tron”, „Niewierna”, „Pan i Pani Smith”, a na koniec koncertu utwór „Zima” Antonio Vivaldiego.
W drugiej części Filmowych Walentynek uczniowie wraz z opiekunkami obejrzeli film pt. „Avatar: Istota wody”.
Po projekcji uczestniczy wycieczki wrócili do domu i rozpoczęli wyczekiwane ferie zimowe.

Renata Bieniek

 

TRZECIOKLASIŚCI W TEATRZE

W dniu 31.01.2023r. klasa 3a i 3b pod opieką nauczycielek: p. Iwony Molendowskiej,
p. Jolanty Pielas i p. Karoliny Kucharczyk wybrała się do Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Uczniowie obejrzeli teatralną adaptację powieści F.H. Burneta pt. „Tajemniczy ogród”, będącą wzruszającą opowieścią o przyjaźni, która potrafi odmienić smutną rzeczywistość i przywrócić radość życia.
Nastrojowa muzyka, barwne kostiumy i niezwykła scenografia spektaklu przeniosły widzów do ogromnego, pustego i mrocznego domu oraz do otaczającego go zaniedbanego ogrodu, skrywającego bolesną tajemnicę. Przedstawienie spotkało się z entuzjastycznym odbiorem, a aktorów nagrodziliśmy gromkimi brawami.

Karolina Kucharczyk

 

KONCERT GWIAZDKOWY

„Boże Narodzenie jest konieczna.
Potrzebujemy, co najmniej jednego dnia w roku,
Aby przypominał nam,
Że świat nie kręci się tylko wokół nas”
Eric Sevareid

W dniu 16 grudnia 2022r. uczniowie klas 6b, 7a, 8a, 8b, 8c wraz z nauczycielami zostali wprowadzeni w świąteczny Bożonarodzeniowy nastrój, biorąc udział w Koncercie Gwiazdkowym pt. „Przyśpiewki, czyli powrót do źródeł”. Uczestnicy koncertu mogli wysłuchać pieśni K. Szymanowskiego, przyśpiewki z Polski i Europy oraz kolędy w wykonaniu polsko-bułgarskiego rodzeństwa – p. Weroniki i Rafała Grozdew z zespołem oraz Radomskiej Orkiestry Kameralnej.
Dopełnieniem przedświątecznego klimatu było obejrzenie filmu pt. „Listy do M. 5”, który niesie ze sobą wiele przesłań, pokazując ludziom, co jest w życiu najważniejsze.

Renata Bieniek

 

Śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”

Zorganizowana wycieczka śladami bohaterów „Kamieni na szaniec” przybliżyła wszystkim uczniom klasy ósmych oraz 7a oraz ich wychowawczyniom miejsca, wydarzenia oraz postacie opisane przez Aleksandra Kamińskiego. Na trasie zwiedzania z przewodnikiem znalazło się: Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha, miejsce katowni Gestapo, Plac Unii Europejskiej ze słynną kotwicą namalowaną przez Rudego na Pomniku Lotnika. Następnie podążyliśmy śladami słynnej Akcji Pod Arsenałem.  Zwiedziliśmy także Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie zobaczyliśmy m.in. pierwsze wydanie „ Kamieni na szaniec”, cele, w których przetrzymywano więźniów oraz przedmioty, które po nich pozostały. Odwiedziliśmy także miejsce pamięci, Cmentarz Powązki Wojskowe, gdzie przewodnik wskazał nam groby harcerzy, żołnierzy, groby bohaterów i autora książki. Oddając hołd zmarłym bohaterom zapaliliśmy znicze. Z pewnością na długo zapadnie uczniom w pamięci wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, po którym oprowadzał nas niesamowity przewodnik, pasjonat. Dzięki tej wycieczce wszyscy mieliśmy niezwykłą lekcję historii.

 

“Opowieść o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć.”

Po analizie lektury “Kamienie na szaniec” uczniowie klas 7b i 7c pod opieką pań Beaty Czerwińskiej, Małgorzaty Bisińskiej - Siary i Agnieszki Wlazło wybrali się na wycieczkę do Warszawy, by podążać śladem bohaterów tej książki. Odwiedziliśmy Powązki, na których pomodliliśmy się nad mogiłami Alka, Rudego i Zośki oraz Aleksandra Kamińskiego. Pani przewodnik oprowadziła nas po kwaterach żołnierzy poległych w kolejnych powstaniach narodowych. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Więzienia Pawiak, w którym uczniowie poszerzyli wiedzę o codzienności więźniów w okresie II wojny światowej. Zaskakujące okazały się niektóre eksponaty- świadectwo gimnazjalne Jana Bytnara, jego kenkarta i pierwsze wydania lektury. Kolejnym odwiedzonym miejscem było Mauzoleum Walki i Męczeństwa, w którym uczniowie usłyszeli o brutalnych metodach przesłuchań Gestapo, jakich doświadczył m.in. Rudy. Ostatnim punktem podróży było Muzeum Powstania Warszawskiego. Opowiada ono o losach naszej stolicy już w czasie, którego nie obejmuje fabuła książki, ale przybliża grozę czasów wojny i okupacji, poszerza wiedzę o losach powstania. Uczniowie z ciekawością i powagą zwiedzali kolejne sale, oglądali kolejne eksponaty. Oprócz realizacji celów polonistycznych była to dla nich ważna lekcja patriotyzmu.

 Agnieszka Wlazło

 

Thursday the 21st. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.