Ćwiczyć każdy może - Szkoła w Ruchu

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu.

Polega ona na promowaniu i wzmacnianiu aktywności i kondycji fizycznej oraz zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.

Celem Roku Szkoły w Ruchu jest:

• uświadomienie uczniom, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia WF, lecz każda aktywność fizyczna, podejmowana w ciągu dnia;
  • konieczność zaplanowania w ciągu dnia czasu na naukę i czasu na aktywny wypoczynek, w celu zachowania zdrowego  i higienicznego trybu życia;
  • związek między aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem, a zdrowiem, dobrą  i dobrym samopoczuciem;
  • uświadomienie uczniom, że aktywny tryb życia jest drogą do osiągania życiowych sukcesów, pozwala zwiększyć wiarę w siebie i we własne możliwości;
  • podkreślenie roli nauczycieli wychowania fizycznego jako ważnych animatorów życia szkolnego oraz ich roli w procesie edukacji zdrowotnej i wychowania młodych ludzi.

Nasza szkoła zgłosiła swój udział w ogólnopolskiej akcji ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji: „Ćwiczyć każdy może”.

Zawsze z dużym zaangażowaniem podejmujemy działania promujące aktywność fizyczną oraz zdrowy tryb życia.

Działania, które wybraliśmy do realizacji obejmują następujące obszary:

Obszar nr 1: Wychowanie fizyczne- zajęcia edukacyjne.

Wychowanie fizyczne, zajęcia klasowo-lekcyjne

- Konspekt 1

- Konspekt 2

Obszar nr 4: kwalifikacje i doskonalenia nauczycieli.

W celu podnoszenia kwalifikacji nauczyciele uczestniczyli w szkoleniach:

- ukończenie kursu trenera kl. 2 w piłce siatkowej,

- ukończenie szkolenia "Nowe trendy w piłce siatkowej".

Obszar nr 5: Pozalekcyjne zajęcia sportowe.

Uczniowie naszej szkoły klas IV - VI bardzo chętnie uczestniczą w pozalekcyjnych zajęciach sportowych na lodowisku i basenie. Pod opieką p.Marcina Kaczmarskiego i pana Macieja Siudy uczniowie doskonalą swoje umiejętności łyżwiarskie i rozwijają ogólną sprawność fizyczną. Zajęcia odbywały się w soboty w okresie styczeń - luty. Podczas pobytu na krytej pływalni uczniowie nabywają umiejętności z zakresu technik pływackich. Ponadto uczestniczą w zabawach  w wodzie na części rekreacyjnej basenu.

Uczennice naszej szkoły biorą udział w turniejach piłki siatkowej dziewcząt 6 gmin zaprzyjaźnionych. Turnieje odbywają się w soboty raz w miesiącu od 2012r. Mecze rozgrywane są systemem: kl.4 - 2x2; kl. V - 3x3; kl. VI - 4x4.

Obszar nr 7: Zajęcia niezorganizowane.

W ramach projektu w czasie długich przerw na korytarzu szkolnym organizowane były gry i zabawy ruchowe. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w różnych rodzajach aktywności fizycznej. Wykorzystanie do zabaw i ćwiczeń różnorodnych przyborów (np. skakanki, chusty Klanzy, tunele, klocki piankowe, hula-hoop, przybory nietypowe - gazety, itp.) podniosło atrakcyjność tych zajęć.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w sportowych przerwach. Zaproponowane formy ruchu mogą wpłynąć na zachęcenie ich do aktywnego spędzenia wolnego czasu w szkole i poza nią.

W naszej szkole uczniowie podczas przerw bardzo chętnie grają w tenisa stołowego. Gra pozwala nie tylko na doskonalenie umiejętności technicznych, ale umożliwia również aktywnie spędzać czas wolny między zajęciami.

Obszar nr 8: Aktywność w gronie rodziny.

Dzieci z  klasy IIIa z wychowawczynią p. Teresą Pełką zorganizowały pozalekcyjną uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka pod hasłem "Karnawał Naszych Dziadków". Przybyli dziadkowie obdarowani zostali  mnóstwem życzeń w montażu słowno – muzycznym w postaci wierszyków, piosenek, tańca. Po występie dzieci zaprosiły swoich ukochanych dziadków do wspólnej zabawy, nawiązującej do dziecięcych zabaw ruchowych i tanecznych ze wspomnień babć i dziadziusiów: karuzela, przeciąganie liny, ćwiczenia równoważne, rzut woreczkiem do celu, ciuciubabka. Uroczystości towarzyszył słodki poczęstunek. Miła atmosfera i świetna zabawa zapadnie na długo w pamięci wszystkich uczestników tej imprezy.

Warto prowadzić zdrowy tryb życia!

Tuesday the 19th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.