Program „Jesienne Spotkania Teatralne” w ramach innowacji „Portrety sławnych postaci” w roku szkolnym 2015/16

Rok 2015 został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony Rokiem Polskiego Teatru, a także Rokiem Jana Pawła II.

W ZSO w Wolanowie , w ramach zaplanowanej na trzy lata innowacji „Portrety sławnych postaci”, postanowiliśmy w roku szkolnym 2015/16 podjąć działania mające na celu włączenie się uczniów PSP i PG do tych obchodów. Program będzie realizowany w  terminie październik- listopad 2015 r.

„Jesiennym Spotkaniom Teatralnym” będzie przyświecać myśl Jana Pawła II, papieża-aktora i poety: „Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”.

W ramach obchodów Roku Teatru w naszej szkole podjęte zostaną działania mające na celu uświadomienie społeczności szkolnej znaczenia teatru, który oprócz swojej roli kulturalnej może spełniać także funkcje pedagogiczne, ze szczególnym uwzględnieniem 250 rocznicy istnienia teatru publicznego w Polsce.

Cele:

• zainteresowanie różnymi przejawami kultury,
  •  kształtowanie postaw życiowych,
  • uwrażliwienie na sztukę, na piękno, wzbogacenie życia człowieka w przeżycia

i doznania,

• zaspokajanie wyższych potrzeb człowieka: potrzeby twórczości, ekspresji
    i samorealizacji,
  • kształtowanie poczucia więzi z przeszłością kulturalną człowieka, integracja jednostki, kształtowanie poczucia wspólnoty z tym, co godne uwagi,
  • oddanie hołdu ludziom i instytucjom tworzącym teatr, będący jednym

z najważniejszych obszarów życia kulturalnego i społecznego.

L.p.

Zadania

Sposób realizacji

Odpowiedzialni

Termin realizacji

1.

Wystawa „Ludzie Teatru”

Przygotowanie wystawy ukazującej portrety oraz znaczące dokonania najwybitniejszych twórców dzieł teatralnych

Wykonanie ekspozycji ukazującej zainteresowania papieża Jana Pawła II poezją, teatrem, aktorstwem.

Przygotowanie cytatu myśli Karola Wojtyły: „Świat bez sztuki naraża się na to, że będzie światem zamkniętym na miłość”

A. Kosiec

październik-listopad.

Otwarcie wystawy- listopad

2.

Maska teatralna

Przygotowanie wystawy prac uczniów  PG w Wolanowie, wykonanych w ramach zajęć artystycznych

Anna Kosiec

październik- listopad

Otwarcie wystawy- listopad

3.

Przegląd Małych Form Teatralnych

Przygotowanie regulaminu Przeglądu Małych Form Teatralnych inspirowanego  klasyką literatury. Wysłanie regulaminu do dyrektorów szkół z Radomia i powiatu radomskiego

Praca zespołów uczniowskich pod kierunkiem nauczycieli nad wizją spektaklu, scenariuszem, scenografią
i wyrazem artystycznym.

J. Prawda, A. Paździor, B. Rosińska

Nauczyciele –opiekunowie grup teatralnych. Szczegółowe informacje zostaną podane w sprawozdaniu podsumowującym

październik

październik- listopad

4.

Wyjazdy uczniów na spektakle do Teatru Radomskiego

Włączenie się w działania propagujące rozwój zainteresowań teatralnych wśród uczniów przez zaplanowanie
i zorganizowanie w klasach PSP i PG
w Wolanowie wyjazdów do Teatru Radomskiego na spektakle teatralne

nauczyciele, wychowawcy PSP i PG w Wolanowie

październik -listopad

5.

Podsumowanie działań
w ramach „Jesiennych Spotkań Teatralnych”
w Wolanowie.

• Przygotowanie na zajęciach Koła Artystycznego scenografii do imprezy podsumowującej „Jesienne Spotkania Teatralne”

• Przygotowanie prelekcji-„Historia Teatru”
  • Powołanie jury. Przesłuchania konkursowe zgłoszonych grup

• Przedstawienie „Kopciuszek”
    w wykonaniu uczniów PG
    w Wolanowie

• Ogłoszenie wyników przeglądu teatralnego. Wręczenie nagród

A. Kosiec

Jolanta Węglicka

J. Prawda. A. Paździor

B. Rosińska

Opracowały:

Anna Kosiec

Jolanta Prawda

Saturday the 4th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.