„Izrael- państwo jednego boga, dwóch narodów i trzech religii”

Dnia 03.03.2014r w radomskim wydziale Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli od godziny 15 do 17 odbył się wykład prowadzony przez pana doktora geografii Tomasza Witesa pracownika Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, dotyczący państwa Izrael, jego najciekawszych miejsc, trzech wielkich religii, życia codziennego
w największych metropoliach oraz konfliktu pomiędzy narodami: Żydami
i Arabami.

Na prezentację wybrali się uczniowie z ostatnich klas gimnazjalnych pod opieką pani Renaty Bieniek i pani Małgorzaty Kuśmierczyk. Na sali obecni byli również nauczyciele z innych szkół.

Wykład składał się z prezentacji multimedialnej zatytułowanej „Izrael- państwo jednego boga, dwóch narodów i trzech religii”, podczas której pan Tomasz Wites ze szczegółami dzielił się z nami swoją wiedzą i ciekawymi spostrzeżeniami z pobytu w tym miejscu.

Ten o stosunkowo małej powierzchni kraj posiada wiele interesujących atrakcji turystycznych głównie związanych z kultem religijnym.

Wypoczynkowi w Izraelu niewątpliwie sprzyja ciepła, słoneczna pogoda i położenie nad Morzem Śródziemnym oraz Morzem Martwym, który charakteryzuje się największym zasoleniem na świecie. Turystów zachęcają również archeologiczne i historyczne miejsca oraz bardzo urozmaicone środowisko geograficzne.

Dużym problemem tamtejszej turystyki jest kwestia bezpieczeństwa.

W kraju często wybuchają konflikty, istnieje także ryzyko ataków terrorystycznych. Wybierając się w podróż musimy liczyć się
z nieprzewidzianymi sytuacjami oraz kłopotliwą odprawą celną na lotnisku.

Jest to kraj przepełniony kontrastami architektonicznymi. Ma to związek ze zróżnicowaniem kulturowym i religijnym.

Na życie codzienne mieszkańców Izraela duży wpływ wywiera religia żydowska-judaizm, m.in. nie można zawierać ślubów cywilnych, a Żydzi nie podlegają odrębnym sądom religijnym. W państwie ścierają się trzy potężne religie monoteistyczne. Ziemia Święta jest centrum życia wyznawców judaizmu, kolebką chrześcijaństwa, a muzułmanie czczą Jerozolimę, którą uznają za trzecie ze świętych miejsc islamu. Dominującym wyznaniem
w kraju jest religia hebrajska, jednak istnieje duże zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi odłamami.

Jerozolima-największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy oraz parlament.

Władze kraju borykają się z konfliktem izraelsko-palestyńskim, który należy do jednego z najpoważniejszych na świecie. Jest to konflikt na tle terytorialnym, etnicznym i religijnym, związany z utworzeniem państwa Izrael na terenie Palestyny w 1948 roku oraz jawną niechęcią innowierców wobec siebie.

Wykład bardzo nam się podobał, pan Tomasz Wites dokładnie przedstawił najważniejsze i najciekawsze fakty, które z pewnością przydadzą się nam w dalszej nauce.

Prezentacja stała się inspiracją dla nas do zwiedzenia tego niezwykłego kraju.

Przygotowały:

Jagoda Sobolewska,

Aleksandra Pisarek, z klasy 3b.

Thursday the 2nd. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.