Gimnazjaliści na spotkaniu z profesorem Tomaszem Witesem z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego

Dnia 28.10.2014 r. odbyła się wycieczka do Radomia na wykład pt. ”Gospodarowanie człowieka na obszarach o deficycie przestrzeni do życia - przykład Singapuru
i Brunei”. W wycieczce uczestniczyło 9 uczniów z klasy IIIA wraz z opiekunkami
- p. Renatą Bieniek i p. Małgorzatą Kuśmierczyk.

O godzinie 15.30 uczestnicy zebrali się w sali 314 w budynku MSDCN przy ul. Kościuszki w Radomiu. Wykład prowadził Tomasz Wites z Wydziału Geografii
i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Część pierwsza wykładu została przedstawiona w formie prezentacji multimedialnej, która przybliżyła nam położenie geograficzna oraz gospodarkę Singapuru i Brunei. Dowiedzieliśmy się, jak te kraje radzą sobie z problemem ograniczonej przestrzeni do życia. Singapur buduje sztuczne wyspy, a Brunei miasta na wodzie.

W drugiej części wykładu odbył się pokaz slajdów. Większość zdjęć została wykonana przez Tomasza Witesa. Wykładowca opowiadał nam o swojej podróży do Singapuru i Brunei. Dowiedzieliśmy się, że Singapur to państwo zakazów. Najważniejsze z nich to:

´       Zakaz żucia gumy

´       Zakaz sikania w windzie

´       Zakaz jedzenia owocu durianu

Kara za żucie gumy w miejscach publicznych wynosi 5000 zł. Za posiadanie narkotyków w Singapurze grozi śmierć. Singapur jest bardzo bogatym państwem, ponieważ dużo zarabia na turystyce. Nawet z najmniejszej błahostki potrafi zrobić atrakcję turystyczną. Jedyne, co w tym kraju jest tanie, to loty do niego. Najlepszą pamiątką, jaką można przywieźć z Singapuru, jest koszulka z przykładowymi zakazami obowiązującymi w tym kraju.

W kolejnej części wykładu dr Wites przedstawił slajdy o Brunei. Dowiedzieliśmy się z nich, że głową państwa jest sułtan. W kraju na każdym kroku można spotkać jego podobiznę. Brunei, dzięki występującym tu złożom ropy naftowej, jest bardzo bogatym państwem, dlatego ludzie nie muszą płacić podatków. W urodziny sułtana
i dwa dni po nich można zwiedzić jego posiadłość, całkowicie za darmo. Ze względu na małą powierzchnię kraju prochy ludzi spoczywają w małych szkatułkach, umieszczonych na okrągłych filarach. Rodziny płacą mnichom za modlitwy w intencji zmarłych.

Z wycieczki wróciliśmy o godzinie 18.00. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że wykład był bardzo interesujący i poszerzyliśmy masę wiadomości na temat geografii Azji.

Sprawozdanie przygotowały:

Ewa Stępniak

Iza Golińska

Weronika Rybska

Friday the 26th. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wolanowie. Hostgator coupon - All rights reserved.